Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Galaxy S (i9000) - słaby zasięg GSM

venom99 15 Paź 2011 17:57 6411 4
  • #1 15 Paź 2011 17:57
    venom99
    Poziom 10  

Witam,
    Mam samsung galaxy s (i9000). Telefon był lekko zalany. Po nieudanej próbie zdjęcia przeze mnie simlock uszkodziłem system plików /efs. Objawem był kompletny brak zasięgu.
    Niestety nie miałem kopii zapasowej partycji /efs i telefon skończył w serwisie.
    Serwis naprawił mi wszystko od strony programowej ale zasięgu nadal nie było.
    Wykąpali płytę główną w myjce ultradźwiękowej ale to nic nie dało.
    I tu zaczyna się ciekawe, wylutowali kondensator który znajdował się na ścieżce sygnałowej do anteny GSM i wlutowali tam zworę!!! Kiedy zapytałem dlaczego to zrobili, odpowiedzieli że "na kondensatorze nie było przejścia".
    Zabrałem stamtąd telefon i teraz objaw jest taki, że zasięg GSM jednak jest ale bardzo slaby, tzn. jak stanę przy oknie to mogę dzwonić itp. bez problemu, ale gdy wejdę w głąb mieszkania to telefon gubi zasięg.
    Tak że mam teraz telefon tylko do użytku na wolnym powietrzu :)

Moje pytanie brzmi: czy jest szansa na odratowanie telefonu? Jaka może być przyczyna słabego zasięgu?

Na forum wrzuciłem service manual do i9000, link.

Kondensator jaki zamienili mi na zworę to C183, mam zamiar go tam wlutować z powrotem w poniedziałek jak tylko będę miał dostęp do sprzętu.

Z góry dzięki za pomoc a jeśli to zły dział to przepraszam.

0 4
  • #2 16 Paź 2011 08:08
    grubas
    Poziom 40  

Kondensator nie ma nigdy przejścia bo to nie rezystor.

Dodano po 3 [minuty]:

A co odratowania to trzeba dokładnie obejrzeć płytę pod katem korozji i ewentualnych przerw.
    Samo mycie nie zawsze pomaga bo osad i tak może pozostać i robić jakieś pasożytnicze pojemności itp.

0
  • #3 16 Paź 2011 09:16
    venom99
    Poziom 10  

Zacytowałem wypowiedź pana z serwisu, że "kondensator nie ma przejścia" żeby pokazać z jakimi specjalistami miałem do czynienia. Koleś pewnie chciał sprawdzić czy nie ma przerw na ścieżce do anteny i zrobił to zwykłym multimetrem z brzęczykiem, no i oczywiście na kondensatorze wyszło mu że jest przerwa :)
    Jeśli gość uważa się za elektronika, a nie wie że kondensator dla prądu stałego jest przerwą w obwodzie - to trzeba uciekać jak najdalej od takich speców.

Płytkę oglądałem pod mikroskopem, zwarć czy korozji żadnych nie dostrzegłem, problem w tym że jest tam sporo układów BGA i coś mogło się stać pod nimi.

W poniedziałek z powrotem wlutuję kondensator i przejrzę całą płytkę jeszcze raz, może coś się wyjaśni.

0
  • #4 16 Paź 2011 10:57
    grubas
    Poziom 40  

Popraw jeszcze kontakt anteny z pytą główną.

0
  • #5 20 Paź 2011 08:41
    venom99
    Poziom 10  

No i naprawiłem, okazało się że uszkodzone było gniazdo anteny zewnętrznej. Powinno ono działać tak, że gdy nie jest podpięta antena zewnętrzna, sygnał GSM idzie do anteny wewnętrznej telefonu. Kiedy podepniemy antenę zewnętrzną, gniazdo antenowe odłączy antenę wewnętrzną telefonu. Jest to zrobione poprzez styk mechaniczny w gnieździe. Gniazdo było uszkodzone i antena wewnętrzna była cały czas odłączona, telefon pracował tylko na ścieżce na płytce jako antenie :/

Gniazdo wylutowałem i wlutowałem zworę, i tak nigdy nie użyję anteny zewnętrznej więc jest mi nie potrzebne. Oczywiście usunięty kondensator wlutowałem w swoje miejsce. Telefon działa jak nowy.
    Nie rozumiem tylko jak serwis mógł tego nie zauważyć, trzymali telefon miesiąc a mnie naprawa zajęła 1h.
    W każdym razie temat do zamknięcia.

1