Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CS125TXT - error 9

AendD 16 Paź 2011 11:38 1563 1
  • #1 16 Paź 2011 11:38
    AendD
    Poziom 2  

Witam,
    Na wyświetlaczu pojawia się ERROR 9, pralka się zatrzymuje, pranie zasadnicze nie może ukończyć cyklu. Natomiast bez zastrzeżeń jest samo: płukanie, wirowanie i wypompowywanie wody. Proszę o radę.

Dodam, że jak uda się jej pochodzić dłużej, to woda jest ciepła.

• Pomocny post
    #2 29 Wrz 2015 01:06
    dmilek1
    Poziom 9  

Witam,
    ostatnio podobna usterka pojawiła się w mojej pralce Candy CT 1296 TXT. tj. na programie prania bawełny 60°C prała normalnie przez ok. 40 minut, tzn. do momentu gdy do końca całego programu pozostało około 2h 06min (na wyśw. LCD). Po tym, zaczynała wirować z bębnem pełnym wody, bez wcześniejszego jej spuszczenia. Trwało to kilka sekund z energicznym szarpaniem, aż bęben obijał się o obudowę, po czym następowała kilkuminutowa przerwa w pracy po czym znowu szarpanie i stop. Po oględzinach elektryki nie znalazłem żadnych usterek, pomęczyłem pralkę jeszcze na innych programach, podobnie zachowała się na programie prania bawełny 40°C - także zachowanie opisane wystąpiło dopiero po ok. 40 min. prania. Dopiero gdy ustawiłem wirowanie to pralka trochę odwirowała i zatrzymała się w połowie cyklu wyświetlając błąd (ERROR 9). Wg informacji na forum znalazłem kody błędów do pralek Candy: "ERROR 9 - Short circuit motor triac on electronic module",
    zalecenia: "1 - Check wiring, 2 - check electronic controller".
    Ponieważ w okablowaniu nie znalazłem żadnych usterek zabrałem sie za moduł: sprawdziłem ścieżki i połączenia, wyczyściłem płytkę, poprawiłem luty, sprawdziłem miernikiem (wylutowując) wszystkie triaki, wymieniłem triak BTB16/600BW na BTB16/800CW jak radzą na forum (na wszelki wypadek, bo nagrzewał się do 45°C), pomierzyłem pojemności kondensatorów elektrolitycznych, sprawdziłem diody wlutowane w module i rezystory.
    Chłodziłem moduł wentylatorem podczas prania i... usterka występowała nadal! W końcu doszedłem do wniosku, że to coś innego się przegrzewa po 40 min. prania. Sprawdziłem temp. silnika gdy występowała usterka - około 45-50°C. Wtedy ochłodziłem go wentylatorem do 20°C przez kilka minut. Tym razem strzał w 10! Winna okazała się cewka tachometru, która nagrzana przez silnik do 50°C przestawała przewodzić. Dalej już pomógł kolega jozek_i przesyłając sprawną (patrz):

UWAGI:
    1) rezystancja omawianej sprawnej cewki w temp. 20°C wynosi ok. 183 Ω, a po godzinie pracy pralki wynosi ok. 220 Ω (w temperaturze ok. 45°C),
    2) wymieniając triak należy zwrócić uwagę na wartość prądu bramki wymienianego triaka (oznaczenie: SW=10mA, CW=35mA, BW=50mA). Jeśli było np. SW, a damy BW to układ może przestać działać.
    3) w zał. fotki: cewka, moduł Candy CT1296TXT, podłączenie, silnik

[url=https://obrazki.elektroda.pl/8151779400_1443480581.jpg]Candy CS125TXT - error 9
    Candy CS125TXT - error 9 Candy CS125TXT - error 9 Candy CS125TXT - error 9 Candy CS125TXT - error 9 Candy CS125TXT - error 9

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME