Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antene zastosować do odbioru DVBT ?

16 Paź 2011 12:06 2669 7
 • Poziom 16  
  Witam. Mieszkam w Siedlcach i odbieram sygnał z Łosic. Odbiera tylko MUX2 siła sygnału 100% natomiast MUX3 nie mogę złapać. Czy zmienić antenę ? jest to stara siatkowa antena ze wzmacniaczem. Przed anteną są drzewa może to robi problem. Czy wymiana na antenę ATX-91 ze wzmacniaczem MC91-01 rozwiąże ten problem bez podnoszenia anteny.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Do Łosic masz stosunkowo niedaleko - raptem jakieś 35..40km (vide Link) , profil terenu też niezły wiec i odbiór mux-3 raczej powinieneś mieć bez większych kłopotów (na antenach pasywnych mux-3 z Łosic odbierany bywa na odległości 60km), ale to co napisałeś świadczy o złym stanie instalacji antenowej.

  Mux-3 jest nadawany z małą mocą i na wysokim kanale (vide: Link) wiec na początek trzeba by wymienić kabel antenowy na tzw. "satelitarny", o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB) i wykonaniu z PE, czyli w kolorze czarnym (nie daj sobie wcisnąć białego) - np. Triset 113PE lub Digitsat-113PE.

  Jeśli mux-3 by się dalej nie pojawiał, to wtedy trzeba by się wziąć za modernizację lub wymianę anteny.
  Ja bym zaczął po wymianie kabla antenowego od wymiany wzmacniacza w antenie na symetryzator (także wtyczkę antenową zasilacza przy TV na zwykła wtyczkę antenową) i w zależności od uzyskanego wyniku popatrzył co dalej.

  A jeśli od razu chcesz wymiany anteny to możesz spokojnie użyć takiej: Link, gdyby nie dała rady jako pasywna, trzeba by dodać jakiś mały wzmacniacz.

  Gdzie i jak w ogóle masz zamontowaną teraz antenę?
 • Poziom 11  
  Ja tez z okolic Siedlec do nadajnika około 40,przy dobrej pogodzie da się mux3 złapać,choć potrafi "szarpać",antena zwykła siatka plus wzmacniacz ,czyli byle co,antena nisko tak że na pewno nie widzi bezpośredno Hotycz,jak zainwestyjesz w lepszą antenę i wzmacniacz oraz dasz ja wyżej zeby ominąc jak najwięcej przeszkód na drodze do nadajnika to być może bedziesz odbierał bez problemów ale póki co problem w zbyt małej mocy nadawania,trzeba czekać aż podniosą moc
 • Poziom 11  
  _cheetah_ powiedz mi dlaczego cały czas podkreślasz stosowanie tego czarnego przewodu??

  Ostatnio szperałem w necie patrząc na instalacje wykonywane przez instalatorów sat w domkach jednorodzinnych i jakoś nie widziałem, aby przewody idące z dachu miały kolor czarny (stosowane na zewnątrz).

  Nie uważasz, że porządny przewód w białym kolorze będzie spełniał również swoją rolę??
 • Poziom 13  
  Ja wtrące swoje 5 groszy. Czarny przewód stosowany na zewnątrz nie jest odporny na UV, wiec używając dobrego przewodu gdzieś za około 5 lat będzie można pojechać i naprawić instalacje. Czarny przewód nie powinien mieć żadnych uszkodzeń(lecz kiedyś widziałem zalany cały multiswitch jakąś tłustą substancją która pewnie wyciekła z kabla). Przeglądając zdjęcia instalacji widziałeś mało instalacji z czarnym kablem właśnie może z tego powodu co napisałem wyżej.
 • Poziom 37  
  InstalacjeTV napisał:
  Ostatnio szperałem w necie patrząc na instalacje wykonywane przez instalatorów sat w domkach jednorodzinnych i jakoś nie widziałem, aby przewody idące z dachu miały kolor czarny (stosowane na zewnątrz).

  to poszperaj jeszcze trochę, i popatrz, czy zobaczysz profesjonalną instalacje GSM, WI-FI, SAT, CDMA, etc... na białych kablach...

  A to, że instalatorzy dają białe kable do instalacji zewnętrznych - to pytanie do nich. Ogólnie, wiadomo dlaczego tak jest to robione, ale to nie temat na to forum.

  InstalacjeTV napisał:
  _cheetah_ powiedz mi dlaczego cały czas podkreślasz stosowanie tego czarnego przewodu??

  pisałem już kilkukrotnie i szczegółowo dlaczego. W skrócie - ponieważ kabel czarny (jego osłona zewnętrzna) wykonany jest z PE, więc jest odporny na czynniki zewnętrzne, zarówno klimatyczne, jak i środowiskowe, zaś kable białe wykonane są z PVC, materiału o niewielkiej odporności na w/w czynniki.

  W wyniku stosowania kabla białego na zewnątrz następuje cały czas jego degradacja mechaniczna, a co za tym idzie, z czasem i degradacja parametrów elektrycznych. Przy odbiorze analogu nie miało to większego znaczenia, bo i tak obraz był zwykle daleki od ideału, więc trochę mniej czy więcej zakłóceń nie grało roli.
  Przy DVB-T może to być przyczyną z czasem niestabilnego odbioru.

  W sumie kabel antenowy przy DVB-T bywa ważniejszy od anteny...

  A filozoficznie - jeśli buduje się coś dla siebie to powinno być to robione dobrze i na lata. Czyli właśnie w kolorze czarnym, zwłaszcza, że różnica w cenie kabla na przeciętnej instalacji to jedna, dwie butelki piwa... :D

  InstalacjeTV napisał:
  Nie uważasz, że porządny przewód w białym kolorze będzie spełniał również swoją rolę??

  dopóki będzie szczelny i będzie trzymał parametry elektryczne - to tak, ponieważ elektrycznie kabel biały (Np. Triset-113PVC) będzie taki sam jak w wykonaniu czarnym (np. Triset-113PE)

  _________________________________
  matnis napisał:
  Czarny przewód stosowany na zewnątrz nie jest odporny na UV, wiec używając dobrego przewodu gdzieś za około 5 lat będzie można pojechać i naprawić instalacje.
  ???

  matnis napisał:
  (lecz kiedyś widziałem zalany cały multiswitch jakąś tłustą substancją która pewnie wyciekła z kabla)

  to był specjalny żel zabezpieczający oplot kabla przed penetracją wilgoci. Bywają półpłynne i tzw. "suche". W przypadku kabla z półpłynnym, może tak być, że żel wycieknie w ciepłym pomieszczeniu. Nie szkodzi to kablowi, ale utrudnia pracę, bo lepi się do palców niemożebnie... :D
 • Poziom 23  
  Dołączę się do tematu. Niedawno włączyli w Krakowie Mux 3, tylko, że jedyne 2 KW i do tego kierunkowo na Kraków, czyli przeciwnie do mnie. Ja mieszkam około 30 km od nadajnika i mam antenę kierunkową. Coś mi sygnał czasami się pojawia co sekundę, dwie i znika, najlepiej jest wieczorem. Czy jest szansa na jakieś wyregulowanie, tanie ekranowanie anteny, zastosowanie lepszego wzmocnienia, tak aby ten MUX złapać?