Jest kilka sklepów internetowych które sprzedają tańsze kamery, zwróć uwagę na ilość linii (rozdzielczość), czułość (lux), zoom no i jeszcze rodzaj protokołu którym będziesz sterował kamerę z twojego rejestratora czy zdalnie przez internet (Pelco D lub P). To już musisz sprawdzić w specyfikacji twoje rejestratora czy konsoli jeżeli o takim czymś myślisz.
Pod BCSa kup joystik,bo programowo lub net to się klient zapłacze Kupując obrotówke nie kupuj tanioch z obiektywem manualnym za parę stówek,bo rozmywa.
jimasek wrote:
, zwróć uwagę na ilość linii (rozdzielczość),
W chińszczyźnie ilość linii to ściema.Jak kosztuje 5 razy mniej to 5 razy więcej ściemniają
Choćbyś obrotówke za 10 tysięcy kupił to i tak będziesz miał kaszanę przy odtwarzaniu. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak BCSy zapisują obraz gdy występują w nim znaczne zmiany...
A w kamerze obrotowej zmienia się cały kadr
Mam trochę doświadczenia z obrotówkami, przez pewien czas serwisowałem takie kamery, teraz sprzedaję, więc wiem co tam w środku producenci wkładają.
Co jest najważniejsze:
- przetwornik - dobrze żeby był SONY x18, x22, x26, lub samsung, oryginalny cały moduł optyczny SONY/samsung, nie jakiś chinczyk który ma tylko matryce sony
- dobrze by było żebyś dorwał kamere obrotową z silnikami krokowymi z paskiem klinowym/zębatym!!!, a nie ze zwyklymi silniczkami (szukaj kamery która ma szybkość obrotu na poziomie 180stopni na sekundę, silniki w takiej kamerze wyglądają http://www.mechatronika.eu/wp-content/uploads/2010/02/silnik_krokowy_2.jpg )
- postaraj się od dystrybutora wydębić ile i w jakich warunkach udzielana jest gwarancja- często w tanich kamerach ,producent daje niby gwarancje roczną/dwuletnią - ale np dodaje że kamera nie może działać w ruchu więcej niż 8 godzin dziennie, lub gwarancją objęte jest przetwornik / bez mechanizmu - lub gwarancja jest tylko na 10000 obrotów.... itp itp itp.
- generalnie w takiej cenie - to chyba alle*** - postaraj się znaleźć taką kamerę którą wszyscy mają - jest jej dużo na rynku - w razie problemów w przyszłości - łątwiej będzie ci znaleźć kogos kto taką kamerę naprawi / wyserwisuje.
- jak już będziesz miał kamerę, chroń ją przez wodą (osilikonuj gdzie sie da), chroń przed przepięciami, jak będziesz ustawiał trasę - ustawiaj ruch na prędkościach średnich - (99% tańszych kamer jak bardzo szybko chodzą między punktami to po roku,dwóch - padają)
- szukaj kamery która składa się z obudowy oraz wyjmowalnego modułu obrotowego (lub pytaj się o łatwa możliwość "odpięcia kamery od uchwytu") - jak się zepsuje, nie będziesz musiał demontować całej obudowy, ciąć kabli itp - zazwyczaj wszystko jest w module, więc to wyślesz na serwis i po problemie
Na all*** jest pare takich kamer, - podzwoń po firmach - tayama, vidicon, merx, vilta, aat,
ja znalazłem teraz na szybko: Kamera obrotowa PTZ 230xzoom zew. SAMSUNG 520 TVL
wpisz w wyszukiwarkę, na schemacie widać że można w miarę prosto kamerę odpiąć od uchwytu, i ma samsunga który w nocy jest.... rewelacyjny.
Dzięki za odpowiedź.
Teraz już wiem na co zwracać uwagę.
Odnośnie BCS-a to w sumie nie wiem jak zapisuje, ale głównie chodzi mi o:
- automatyczny najazd kamery na bramę wjazdową i na kilka innych obiektów,
- podgląd przez internet (i tu pytanie do kolegi scandaliks, czy naprawdę tak kiepsko to działa?)
więc w tej sytuacji chyba nie będzie to problemem.
Kolego jpl czy możesz wyróżnić która marka jest najmniej zawodna.
Kolego jpl czy możesz wyróżnić która marka jest najmniej zawodna.
no i tutaj jest problem, od razu powiem, bosch, siemens, pelco - ale to są bardzo drogie kamery.
W twojej cenie - kupisz tanią, jak dobrze wybierzesz, dobrze ustawisz, i zabezpieczysz, to też będzie kamera działać lata...
tak właśnie myślałem, ale te kamery to nie na moją kieszeń.
Zapytam z ciekawości, jakie wady mają zwykłe silniki (nie krokowe) w kamerach?
OK, po chwili to sobie sam odpowiedziałem jedynie czego obawiam się z krokowymi to przeniesienia napędu czyli paska.ne
Jeszcze nasunęło mi się pytanie odnośnie protokołów sterowania czym one się różnią w rejestratorze mam ich dosyć sporo do wyboru. Oczywiście wiem, że muszę wybrać taki jak w kamerze.
Kiedyś ktoś mówił mi, że jak kupię kamerę pod zestaw czyli BCS to będę mógł zbliżać poprzez zaznaczenia myszką na ekranie prostokąta - czy to prawda ?
OK, po chwili to sobie sam odpowiedziałem jedynie czego obawiam się z krokowymi to przeniesienia napędu czyli paska.ne
Ale z doświadczenia powiem tak - paski lepiej sobie radzą po dłuższym czasie. wymiana ich jest tańsza (paski u importerów kosztują 20-50pln).
avr_elektronik wrote:
Jeszcze nasunęło mi się pytanie odnośnie protokołów sterowania czym one się różnią w rejestratorze mam ich dosyć sporo do wyboru. Oczywiście wiem, że muszę wybrać taki jak w kamerze.
Kiedyś ktoś mówił mi, że jak kupię kamerę pod zestaw czyli BCS to będę mógł zbliżać poprzez zaznaczenia myszką na ekranie prostokąta - czy to prawda ?
Najważniejsze żebyś miał protokoły pelco-p/pelco-d, w tych protokołach wejdziesz do ustawień kamery przez np preset 65, i wszystko ustawisz, włącznie z trasą. Przez te protokoły skonfigurujesz wszystko z każdego urządzenia (rejestrator, klawiatura, program PC).
avr_elektronik wrote:
Kiedyś ktoś mówił mi, że jak kupię kamerę pod zestaw czyli BCS to będę mógł zbliżać poprzez zaznaczenia myszką na ekranie prostokąta - czy to prawda ?
podgląd przez internet (i tu pytanie do kolegi scandaliks, czy naprawdę tak kiepsko to działa?)
Sam podgląd przez neta i mówimy tu o uploadzie powyżej 512tki to jest ''nawet'' niezły,pod warunkiem,że masz kamery BOX z obiektywem,napewno ratunek dla instalatora jak klient zobaczy przez wyjście VGA na monitorze od kompa,wiele razy mnie uratowało Ale jedna zasada i koledzy też Ci mówią BCS rozmywa brotówki.Podpinaj tylko "stałe".Co do zabawy obrotówką przez net.Hm jedzie obrotówa,obraz płynie staje i dopiero po paru sekundach widać zrzut z kamery.BCSy nadają się do sklepików,gdzie masz dobrej jakości Kamerki BOX i fajny obiektyw.
avr_elektronik wrote:
Kiedyś ktoś mówił mi, że jak kupię kamerę pod zestaw czyli BCS to będę mógł zbliżać poprzez zaznaczenia myszką na ekranie prostokąta - czy to prawda ?
Tak jak sobie zrobisz "prostokącik" rozciągając go myszką to Ci zbliży,nawet na kamerze stacjonarnej,ale efekt marny bo to programowo BCS robi.Jak chcesz najazd na bramę to kupuje się kamerę stałą z zoomem sterowanym rs'em i naciskasz +zoom- i działa na prawdę.Pozdro
Jak chcesz najazd na bramę to kupuje się kamerę stałą z zoomem sterowanym rs'em i naciskasz +zoom- i działa na prawdę.Pozdro
Ile trzeba zapłacić za taka kamerkę? Szukałem i ceny są od powiedzmy 350 do ...., a z uwagi na to, że nie mam doświadczenia w tym temacie to pytam:)
Musze ten temat jeszcze przemyśleć, bo troszkę mnie to zmartwiło, że BCS tak kiepsko działają. Wracając do kamerki z zoom-em to będzie miała możliwość obserwacji tylko punktu, a mi zależy na ok. 3.
Korzystając z okazji zapytam, obecnie z rejestratorem pracują stare kamerki URMET MIWI oczywiście cz/b, dzisiaj przydały by się kolorowe - co w tym temacie polecacie?
Takie kamerki zbliża się "ręcznie" np przez wartownika Przypomnij się na privie to Ci podeśle zrzut ekranu z "niby" dedykowanej kamerki BCSa z obiektywem.Pozdro
OK, ale koncepcja jest taka, że podłączam bramę pod wejście alarmowe rejestratora i wtedy z automatu kamera kieruje się na bramę lub trzy inne obiekty o których wspominałem. Sygnał otwarcia bramy otrzymam z dużym wyprzedzeniem, więc kamera i rejestrator ( kodek ) powinny zdążyć się "ustabilizować".
Tak też można,wyjściami,detekcją i co tam kto potrzebuje.Jeżeli ma się zbliżać w trakcie otwierania bramy,żeby rejestrować np samochód czekający na wjazd i sam wjazd.Dużo zależy od kamery Robiliśmy otwieranie 4 szlabanów w firmie i działało bosko ,obsługiwała 1 obrotówka.Ale cena rejestratora,obrotówki i osprzętu szła w parenaście tysi :/
Większość obrotówek szybkoobrotowych ma takie funkcje, jak mają obrotówki wejścia alarmowe, to obsługują coś takiego, działa to na zasadzie, istawiasz presety (położenie, zbliżenie) na bramy, definiujesz je jako preset 1,2,3,4, a potem w menu OSD ustawiasz, że jeżeli wejście alarmowe nr 1 zostawie zwarte to kamera idzie do presetu 1, to samo z nastepnym wejściem itp. O takie rzeczy zapytaj się przy kupowaniu kamery.
Tak, nie ma, ale mam zamiar użyć wejść alarmowych w rejestratorze (mam ich do dyspozycji 8).
Obecnie kamerki są czaro-białe, więc to pierwsza sprawa - zmiana na kolor, obiektywy mam (3.5-8mm 1:1.4 1/3" CS) i to chyba tyle. Pytanie czy warto reanimować to co już jest tzn. czy nie lepiej kupić kamerki kompaktowe z oświetlaczem IR.
BCSy lepiej "widzą" na kompaktach i obiektywach,więc nie ma się nad czym rozwodzić
A na moje oko to nie do końca tak jest, kamery kompaktowe z obiektywami z przysłoną DC najczęściej migawkę mają ustawioną na sztywno czyli 1/50s. BCS ma moim zdaniem słaby algorytm usuwania przeplotu i teraz jeśli ktoś przechodzi poprzecznie przez kadr jest znacznie rozmazany. Kamery kompaktowe owszem, ale te które mają możliwość ustawienia szybkiej migawki.
To tak dla uściślenia
Ceny które podajesz są jednak niskie więc nie można oczekiwać wygórowanych parametrów. Nie do końca rozumiem opisane wady BCS-ów. Co prawda osobiście mam do czynienia głównie z DVR K2 ale wiem że są bardzo podobne. Przy kamerach obrotowych ważne jest ustawienie zmiennej kompresji VBR oraz minimum 1024Kb/s w strumieniu inaczej przy dużej ilości zmian obrazu pojawiać się będą artekakty. To normalne, tak działa H264 a przecież to w tej chwili standard. Te rejestratory potrafią ustawić kamerę na dowolny preset przy pobudzeniu przez wejście alarmowe więc nie musimy mieć kamer PTZ z wejściami alarmowymi. Wiem że simtec otworzyło ostatnio sklep intenetowy aspot.pl i powinny być jeszcze dostępne kamery w promocyjnych cenach - warto zobaczyć. Jeżeli nie zależy Ci na dużym zoomie to są tam też tanie kamery obrotowe.
Nie do końca rozumiem opisane wady BCS-ów. (...) Przy kamerach obrotowych ważne jest ustawienie zmiennej kompresji VBR oraz minimum 1024Kb/s w strumieniu inaczej przy dużej ilości zmian obrazu pojawiać się będą artefakty. To normalne, tak działa H264, a przecież to w tej chwili standard.
Implementacja kodeka H.264 pozostawia wiele do życzenia w sprzęcie tej klasy (Profil Podstawowy, niski poziom, brak implementacji narzędzi, które są dostępne dla standardu, słabe procesory - słaba moc obliczeniowa, a przecież H.264 wymaga dużej mocy obliczeniowej, ponieważ w koderze musi być także zaimplementowany układ dekodera). Wydajny i dobry jakościowo kodek może wielokrotnie przekroczyć cenę "wysokiej klasy rejestratora H.264" z rozpatrywanej półki cenowej...
To tak, jakby porównać implementację H.264 do procesora Intel Pentium: nazwa prestiżowa, ale czy ktoś do swojego komputera zaimplementuje procesor Pentium 60MHz?
Ustawienie 1024kb/s to średnio, przy założeniu ruchu kamery, tylko 10kB na obraz. Dodatkowe rozmazanie obrazu spowodowane ruchem (i czasem generacji pojedynczych obrazów) powoduje, że kodek pracuje tak, że generowany obraz jest bezużyteczny (generuje obrazy P, które są porównywane z obrazem kluczowym I przedstawiającym zupełnie inną scenę). Dodatkowo po ustabilizowaniu obrazu dalej generuje obrazy P i dopiero po jakimś czasie generowany jest kolejny obraz kluczowy I.
Jednak co znaczy (cytuję) "ustawienie zmiennej kompresji VBR oraz minimum 1024Kb/s w strumieniu" nie bardzo rozumiem...
dużej ilości zmian obrazu pojawiać się będą artekakty. To normalne, tak działa H264 a przecież to w tej chwili standard.
Artefakty to standard? Przestań karać swoich klientów produktami K2 a zobaczysz że tak nie jest. Jeżeli Klient ma na Tobie polegać zrób najpierw rozeznanie rynku, tylko nie studiuj kart katalogowych a zakup na firmę (lub wypożycz) parę urządzeń godziwych producentów.
treborsz wrote:
Ustawienie 1024kb/s to średnio, przy założeniu ruchu kamery, tylko 10kB na obraz
W przypadku omawianych rejestratorów to niekiedy maksimum możliwości
treborsz wrote:
Jednak co znaczy (cytuję) "ustawienie zmiennej kompresji VBR oraz minimum 1024Kb/s w strumieniu" nie bardzo rozumiem...