Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSTC na pełnym mostku

Otaku9 16 Paź 2011 15:17 11776 19
  • SSTC na pełnym mostku
    Witam.
    Prezentuję dziś mój projekt półprzewodnikowej cewki Tesli. Konstrukcja wzorowana na podobnych SSTC drSpark: http://www.audiotesla.org/Drspark/ucc_sstc_1200.htm oraz C4r0: http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/sstc
    Różnicą od owych projektów jest pełnomostkowy falownik, czyli pełen mostek H. W mojej konstrukcji został wykonany na IRFP460. Radiator, do którego przymocowane są tranzystory mostka jest praktycznie tylko mocowaniem i ozdobą, gdyż sam mostek wcale się nie grzeje. Jako że jest to dla mnie finałowa wersja tej cewki, nie będę już wmontowywał diod blokujących diody scalone w strukturę tranzystorów mostka. Nie zostały uwzględnione podczas projektowania płytki mostka, ponieważ oryginalnymi tranzystorami były IGBT, które jednak po wymianie uzwojenia wtórnego nie dawały sobie rady z częstotliwością.
    Pełny mostek sterowany jest za pośrednictwem GDT na rdzeniu z materiału 3e25. Sterowany jest pojemnościowym sprzężeniem zwrotnym formowanym na negatorach i wzmacnianym przez drivery TC4421 i TC4422. Po półrocznym zmaganiu z modulacją audio dziś daję sobie spokój. Wykonam je w następnym projekcie.
    Częstotliwość uzwojenia wtórnego to ok. 250kHz, zostało ono wykonane przez kolegę Szkielet_s1 na moją prośbę.
    Obudowę wykonałem z pleksy (bardzo niewdzięczny materiał) oraz bakelitu jako podstawy pod wszystko.

SSTC na pełnym mostku SSTC na pełnym mostku SSTC na pełnym mostku SSTC na pełnym mostku

Link

Specjalne podziękowania dla kolegi Szkielet_s1 za pomoc włożoną w powstanie projektu oraz nawinięcie uzwojenia wtórnego.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 16 Paź 2011 18:27
    Otaku9
    Poziom 23  

Dodałem filmik, tak trzeszczy na pełnym napięciu że sam sie boje tej konstrukcji, szczególnie że jak widać na całej długości wyładowanie jest jasnobiałą plazmą która nie wiem czy nie zrobiła by mi krzywdy, a widziałem jak szybko zapala kawałek drewna, oraz efekty nieostrożnych zabaw z wysokim napięciem - rozerwane mięśnie oraz migotanie komór serca.
    Mimo to zachęcam do wykonywania własnych konstrukcji wysokonapięciowych, gdyż jest to jedyne miejsce gdzie elektronik może zobaczyć prąd :)

Długość wyładowań ~30 cm, może ciut więcej, więc uzyskuje długość uzwojenia wtórnego. Do cewki doprowadziłem własne uziemienie, gdyż boje sie o zdrowie rodziny by podłączać je do ogrzewania centralnego czy zera w sieci.
    Cewka zasilam przez 2,5kVA autotransformator laboratoryjny, dlatego w filmie widać powolny start pracy.

• #3 16 Paź 2011 19:39
    -100lec-
    Poziom 18  

Skąd można wziąć taki plastik przeźroczysty? Dobry pomysł na obudowę. :)

• #4 16 Paź 2011 19:40
    wojtepanik
    Poziom 9  

Taki plastik zwie się plexi ;) i można kupić go w każdej castoramie, prakitkerze itp.

• #5 16 Paź 2011 19:42
    KJ
    Poziom 31  

SSTC jak każda :D Poza tym że na filmiku nic nie widać i że nie znoszę plexi jako materiału konstrukcyjnego to może być :D Może jakaś audio modulacja albo coś ? :D W sumie na SSTC można zrobić sporo rzeczy których DR nie zniesie.

• #6 16 Paź 2011 19:55
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Ciekawią mnie koszty Twojej konstrukcji ;) bo mam zamiar zrobić coś podobnego

• #7 16 Paź 2011 19:59
    KJ
    Poziom 31  

Koszta SSTC da się zamknąć w 200-300zł jak się wie co się robi. Jak się nie wie to pewnie trochę półprzewodników polegnie.

• #8 16 Paź 2011 20:10
    Otaku9
    Poziom 23  

SSTC nie jest droga, oprócz ~20zł na driverach i 10-20zł na mostku dochodzą jedynie pomniejsze koszty. Problemem może być tu jest obudowa i uzwojenie wtórne, oraz mocowanie wszystkich elementów. Następnie dochodzi drobnica, czyli mostki, radiatory, elektronika, mocowania, co przez swoją liczbę winduje cene całości do około 150zł min.
    Kiedy zaczynałem konstrukcje nie wiedziałem że pleksa jest tak niewdzięcznym materiałem, szczerze ją odradzam, mimo że efekty wyglądają estetycznie i poprawnie. Jeżeli jeszcze będę ją wykorzystywał jako obudowę to na pewno nie na taką skale, a raczej jedynie jako spód i górę obudowy bez ścianek dla mini TC.
    Plekse najłatwiej dostać na allego, można zamówić odpowiedni kształt i rozmiar, wycięcie laserowe pod projekt itp.

• #9 16 Paź 2011 20:14
    KJ
    Poziom 31  

Tak wycięcie laserem jednej sztuki .... nie wiem czy kiedyś próbowałeś takie coś zlecić. Prawie wszystkie firmy kręcą nosem a najbardziej te ze znanego portalu aukcyjnego, a to że im detale za małe a to że materiału niema a to że nie w tym sofcie narysowane. 10 000szt to by pewnie wycieli bez gadania ale jedną ? :D

• #10 16 Paź 2011 21:53
    1665330
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 16 Paź 2011 22:54
    wojtepanik
    Poziom 9  

ja bym poszukał na angielskich stronach poprzez wpisanie w googl'a odpowiednich haseł typu tesla coil buy, tesla coil shop, tesla coil store i na którejś ze stron kiedyś znalazłem gotowe modulatory które podłączasz np do keyborda poprzez mini jacka i normalnie i prowadzisz kabel do cewki i normalnie możesz sobie grać na cewce ;D

• #12 16 Paź 2011 23:09
    KJ
    Poziom 31  

Tak jest coś takiego co się nazywa xenosonic. Tylko że to się do niczego nie nadaje jak dla mnie bo nie brzmi i słychać przestrajanie przy szybkiej zmianie między dźwiękami:D i drugi problem to taki ze trzeba umieć grac i mieć keyboard, a modulator midi to ja już dawno mam i to wielokanałowy no i nie jestem na tyle szalony żeby go podpinać miedzianym kablem ;). Co do możliwości robienia z sstc pewnych rzeczy których nie da się zrobić z DR to najpierw trzeba zrozumieć jak te cewki działają. Chodzi o to że tu niema ograniczenia maksymalnego wypełnienia - może chodzić nawet z wypełnieniem 100% czyli bez przerw czego nie może zrobić DR co wynika ze sposobu jej działania ;) SSTC potrafi też zagrać pełnym pasmem audio - ala głośnik plazmowy ;)

• #13 20 Paź 2011 17:16
    sq7iqi
    Poziom 10  

Czy cewka uzwojenia wtórnego jest zamknięta czy otwarta ??
    Rozumiem że jest jedynie sprzężona z uzwojeniem pierwotnym i w żaden sposób nie jest połączona ??

• #14 21 Paź 2011 21:19
    Otaku9
    Poziom 23  

Uzwojenie wtórne nie jest galwanicznie połączone z uzwojeniem pierwotnym. Nie rozumiem pierwszego pytania, jeżeli chodzi o to czy łuk ją zwiera, to nie, ale może jak to praktycznie często była w DRSSTC, kiedy wyładowanie dotyka ziemi.

• #15 21 Paź 2011 21:48
    KJ
    Poziom 31  

SSTC wybitnie nie lubią groundstrikeów niemniej jednak widziałem kilka takich którym to krzywdy nie robiło.

• #16 23 Paź 2011 12:20
    Tajmir
    Poziom 10  

Pochwaliłbyś się kolego schematami oraz zdjęciami i wzorami płytek?? :) Chętnie przyjrzę się dokładniej Twojej SSTC

• #17 23 Paź 2011 23:18
    Otaku9
    Poziom 23  

Generalnie większość schematów przedstawia podobną idee, czyli sterowanie za pośrednictwem sprzężenia zwrotnego, pojemnościowego lub rzadziej prądowego. Są jeszcze wynalazki z generatorem sygnału o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości rezonansowej uzwojenia wtórnego, ale według mnie jest to pomyłka a nie sterowanie.
    Jako schemat sterowania ja użyłem tego ze strony c4r0, ale nie polecam interruptera na kości 555, ze względu na brak możliwości rozdzielnego sterowania wypełnienia i częstotliwości sygnału.
    Mozaiki płytek wykonałem sam i nie mam ich kopii, ale dla sterowania można użyć nawet mozaiki wygenerowanej przez program, co jednak dla części wykonawczej było by niewskazane.
    Kolega C4R0 opisał na swojej stronie główne problemy konstrukcji SSTC. Użył jednak jako części wykonawczej pół mostka, też zapewne nie zasilanego bezpośrednio z 230V, przez co jego efekty były (czy może są) dużo słabsze.

• #18 24 Paź 2011 16:16
    anton753159
    Poziom 12  

Czy jest ktoś może w posiadaniu schematu SSTC ze strony c4r0? Z jakiegoś powodu nie chce ona działać a jestem na etapie projektowania płytek i bez schematu nie ruszę

• #19 24 Paź 2011 17:59
    KJ
    Poziom 31  

Mogę ci dać moje projekty. Jak coś to kontakt na GG