Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny problem z woltomierzem panelowym-nie da się ustawić zakresu pomiarowego

16 Paź 2011 15:29 2284 15
  • Poziom 2  
    Witam
    Ostatnio kupiłem woltomierz panelowy firmy Velleman (do zasilacza stabilizowanego) taki sam jak ten na końcu http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_panele.htm .Ale jest pewien problem ,bo żeby uzyskać potrzebny zakres pomiarowy (wyższy niż 200 mV) należy przylutować dwa rezystory o odpowiednich wartościach (tak jest napisane w instrukcji) jak tak zrobiłem i niestety nie działa tak jak powinien ,po podłączeniu napięcia około 1,5 V pokazuje się tylko jedynka na samym początku wyświetlacza (czyli oznacza to po prostu że zakres pomiarowy został przekroczony).Zasilałem go najpierw z 5 V ,a następnie z 9 V (oczywiście napięcie stałe) i potem jeszcze z baterii 9 V oraz ze trzy razy sprawdzałem czy na pewno dobrze przylutowałem te rezystory i dalej to samo.Dodam jeszcze napięcie poniżej 200 mV normalnie mierzy ,bo sprawdzałem na rozładowanej baterii.Próbowałem jeszcze jakoś wyregulować go za pomocą potencjometru ,ale też nic i przez to ten woltomierz staje się praktycznie bezużyteczny ,bo można mierzyć napięcia zaledwie do 200 mV ,a ja potrzebuję do 20 V.Myślałem też żeby jeden z tych rezystorów przylutować do wyjścia pomiarowego ,ale to raczej mało prawdopodobne żeby normalnie wtedy działał ,ale czy do niego jest potrzebny jakiś dodatkowy układ żeby mógł normalnie działać ?
  • Poziom 43  
    Dan20 napisał:
    bo żeby uzyskać potrzebny zakres pomiarowy (wyższy niż 200 mV) należy przylutować dwa rezystory o odpowiednich wartościach (tak jest napisane w instrukcji) jak tak zrobiłem i niestety nie działa tak jak powinien

Napisz jakie i gdzie rezystory przylutowałeś.
  • Poziom 30  
    Jeżeli możesz to wrzuć schemat. Generalnie zasadą jest że dla zwiększenia zakresu pomiarowego woltomierza podłącza się do niego posobnik (rezystor szeregowy) o odpowiedniej rezystancji.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 43  
    jiwaniuk napisał:
    Generalnie zasadą jest że dla zwiększenia zakresu pomiarowego woltomierza podłącza się do niego posobnik (rezystor szeregowy) o odpowiedniej rezystancji.

To jest prawdą jedynie w przypadku woltomierzy wskazówkowych. W woltomierzach cyfrowych ze względu na wysoką rezystancję wejściową używa się dzielników napięcia.
  • Poziom 43  
    goldi74 napisał:
    jiwaniuk napisał:
    Generalnie zasadą jest że dla zwiększenia zakresu pomiarowego woltomierza podłącza się do niego posobnik (rezystor szeregowy) o odpowiedniej rezystancji.

To jest prawdą jedynie w przypadku woltomierzy wskazówkowych. W woltomierzach cyfrowych ze względu na wysoką rezystancję wejściową używa się dzielników napięcia.
    Niekoniecznie powyższe jest prawdą - wszak przedmiotowy woltomierz ma skończoną i określoną wartość rezystancji wejściowej, więc - aby nie obniżać jego rezystancji wejściowej i nie 'psuć' na wyższym zakresie jego idealizacji do "woltomierza prawdziwego" - nie widzę przeszkód aby zastosować tu odpowiedni posobnik.
  • Poziom 43  
    Z tego co pamiętam układy typu ICL7106 mają rezystancję wejściową rzędu 1GΩ. Jakoś nie bardzo widzę w praktyce (bo w teorii się da) rozszerzenie zakresu pomiarowego za pomocą posobnika.
  • Poziom 43  
    goldi74 napisał:
    Z tego co pamiętam układy typu ICL7106 mają rezystancję wejściową rzędu 1GΩ. Jakoś nie bardzo widzę w praktyce (bo w teorii się da) rozszerzenie zakresu pomiarowego za pomocą posobnika.
    Ale dla przedmiotowego woltomierza podano tam znacznie mniejszą wartość rezystancji wejściowej.
    Natomiast - jakby nie było - to "górny" rezystor dzielnika napięcia jest posobnikiem ... :!: :idea: ... więc po co ta jałowa dyskusja, pytam retorycznie :?: :!: :?:
  • Poziom 43  
    "Impedancja wejściowa: >100 MOhm", faktycznie mniej to niż 1GΩ. Owszem, dyskusja o posobnikach jest jałowa, skoro w instrukcji jest mowa o dzielniku napięcia.
  • Poziom 2  
    jiwaniuk napisał:
    Jeżeli możesz to wrzuć schemat. Generalnie zasadą jest że dla zwiększenia zakresu pomiarowego woltomierza podłącza się do niego posobnik (rezystor szeregowy) o odpowiedniej rezystancji.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

Do wejścia RA 100kΩ,a do wejścia RB 9,99MΩ i właśnie się też zastanawiam po co podali tą rezystancję RB z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku,na pewno coś z zakresem ,ale wtedy tą jakąś niedokładność można byłby spokojnie wyrównać za pomocą potencjometru.Dodam jeszcze że kupiłem drugi i dalej to samo ,myślałem że ten pierwszy jest może uszkodzony.W sumie to niemożliwe żeby kupił dwa woltomierze i żeby te dwa akurat trafiły się wadliwe.Ogólnie rzecz biorąc ten miernik tak jakby nie widział tych rezystorów pomimo że są prawidłowo przylutowane

PS:Z tym schematem to ciężko będzie ,bo był gotowy układ ale chyba to będzie coś podobnego jak to http://sklep.avt.pl/p/pl/49175/modul+panelowego+miernika+lcd.html

Oto zdjęcia woltomierza i instrukcji:
    Dziwny problem z woltomierzem panelowym-nie da się ustawić zakresu pomiarowego Dziwny problem z woltomierzem panelowym-nie da się ustawić zakresu pomiarowego
  • Poziom 43  
    Dan20 napisał:
    jiwaniuk napisał:

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

Do wejścia RA 100kΩ,a do wejścia RB 9,99MΩ [nieprawda, patrz niżej - dop. Quarz] i właśnie się też zastanawiam po co podali t[ą]ę rezystancję RB z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku,[spacja]na pewno coś z zakresem [spacja zbędna],[spacja]ale wtedy tą jakąś niedokładność można byłoby spokojnie wyrównać za pomocą potencjometru.[spacja]Dodam jeszcze, że kupiłem drugi i dalej to samo [spacja zbędna],[spacja]myślałem, że ten pierwszy jest może uszkodzony.[spacja]W sumie to niemożliwe żebym kupił dwa woltomierze i żeby te dwa akurat trafiły się wadliwe.[spacja]Ogólnie rzecz biorąc ten miernik tak jakby nie widział tych rezystorów pomimo, że są prawidłowo przylutowane.

PS:[spacja]Z tym schematem to ciężko będzie [spacja zbędna],[spacja]bo był gotowy układ ale chyba to będzie coś podobnego jak to http://sklep.avt.pl/p/pl/49175/modul+panelowego+miernika+lcd.html

Oto zdjęcia woltomierza i instrukcji:

Jeśli postępujesz podobnie tak, jak tu napisałeś - niechlujnie i z błędami - to ja nie mam pytań i nie dziwię się, że ten woltomierz po (nieudolnym) rozszerzeniu zakresu nie chce Tobie poprawnie działać.
    Poza tym, to w zamieszczonej tu przez Ciebie dokumentacji, dla zakresu pomiarowego 20V podano inną parę wartości rezystorów ... :!: :!: :!:
    Zaś, co widzę, Twoja niewiedza jest w tej materii wręcz porażająca i żadne forum Tobie tu nie pomoże ... :!: :idea:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Kolego Dan20, te dodatkowe rezystory Ra i Rb nie masz przypadkiem nalutowane na istniejące rezystory SMD których nie usunąłeś? Jakoś na zdjęciu tak to wygląda.
  • Poziom 2  
    Quarz po prostu pomyliło mi się (nie napisałem tego co potrzeba) i tyle a tak przecież wiadomo że co trzeba zrobić

PS:A jeśli chodzi o jakość przylutowania to później to poprawię,bo po prostu nie chcę mocniej przylutowywać żeby później przy wylutowywaniu nie złamać nóżek tych rezystrów.Goldi74 Rezystory SMD są całe a i spróbuję zrobić tak jak radzi mi kolega stefanisko
  • Poziom 27  
    Do autora tematu mam takie pytania-uwagi:
    1. Czy usunąłeś zgodnie z instrukcją zworę, która była zamiast RB?
    2. Jeśli 2 przewody widoczne z prawej strony doprowadzają napięcie mierzone,
    to ten górny powinien być dołączony do spodu RA!
    3. Jeśli to nie pomoże, sprawdź omomierzem czy na pewno RB i RA mają prawidłowe wartości, lub czy nie są zamienione miejscami. Przy kodach kolorowych dość łatwo o pomyłkę.
  • Poziom 41  
    Witam
    Posobnika nie można używać z miernikami o czułości 200mV, ponieważ rezystancja wejść pomiarowych w scalaku zmienia się wraz z temperaturą, czym cieplej tym mniej i skala zmian może przekroczyć x10. Zresztą skąd wziąć rezystor 100GΩ, gdyby wejście jednak nie zmieniało rezystancji.
  • Poziom 2  
    Dobra, już wszystko pięknie działa, bardzo dziękuję koledze stefanisko, który bardzo dobrze mi doradził. Ale innym też bardzo dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie się tym tematem.

PS. Mikstu żadnej zwory nie było, a co do drugiego i trzeciego pytania (uwagi), to już nieistotne, bo wszystko działa jak należy. Temat można zamknąć.