Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Losowe zawieszanie się komputera.

16 Paź 2011 18:35 2143 7
  • Poziom 2  
    Witam. Komputer zawiesza mi się losowo. Raz przy podłączeniu myszki, raz przy otwieraniu przeglądarki. Dziś chodził mi ze 2.5 godziny bez zarzutu choć włączony był prime 95(ponad godzinny test i zero problemów), speedfan,przeglądałam strony w internet explorer i na otwierane było dużo okien typu linia komend itp(cmd). Potem powyłączałam te programy i włączyłem 3dmark 2001, test przeszedł około 5 razu kompletnie i bez zarzutu a za 6stym przy wyłączaniu się pełnoekranowego testu i przechodzeniu do pulpitu zawiesił się ten 3dmark, nie można było ruszać myszką i w żaden sposób zamknąć zawieszonego programu (klawiatura i menedżer urządzeń działał ale nie można było poruszać się po menedżerze)

Komputer:
    athlon xp 1900+
    płyta asus a8v7x-x
    256 mega ram ddr (przekladałem kość w rózne gniazda ale na każdym są losowe zwiechy)
    radeon 9200
    dysk 80gb bez badów i w dobrym stanie
    procesor ponad 40stopni, czipset ciepły.

napięcia ze speedfana to 3,31v ; 5.08v ; 12;35 ; bios ustawiony na default.

Najdziwniejsze jest gdy przy włączaniu kompa słyszymy PIP ... W tym komputerze mamy PIP a zaraz potem jest takie przerywane PII ...II ...PPPP i w czasu tego przerywanego dźwięku latają takie ledwo widocznie na czarnym ekranie
    paski poziome przeważnie szare. No i nie da sie zobaczyć BIOS POST. O ile dobrze to nazywam bo chodzi mi o pierwszy ekran gdzie widzimy jaki jest procesor i ile ramu jakie dyski ip tid.

Proszę o pomoc. Zasilacza miernikiem nie sprawdzałem, kondensatory na płycie wyglądają okej. Ja bym stawiała na płytę główną? Czy to dobry trop ?

Odpowiadam na posta;
    Spróbuję dorwać miernik, ale jutro albo we wtorek mają mi przyjść zasilacze więc może na nich bym spróbował. Ale one też w sumie nie będą pewne na 100%. Ok załatwię miernik.
    memtest z poziomu dos wykazał 0 błędów.
    Zasilacz marny, codegen 400 wat
    Windows to oczywiście XP SP3 PL, ale sprawdzony bo instalowany na wielu komputerach.

!!! ZAPOMNIAŁEM DODAĆ, ŻE PO RESECIE CZY PO ODŁĄCZENIU KABLA KOMPUTER CZĘSTO AUTOMATYCZNIE WCHODZI DO BIOSU, ZAWSZE W MENU USTAWIENIA CZESTOTLIWOŚCI PROCESORA" Zawsze jest podświetlona częstotliwość 1222 i do wyboru jest kilka innych, wyższych.

W odpowiedzi na kolejne posty:

hd tune:
    average read speed: 42.4MB ( na całości testu jest tylko jeden wyraźny skok w dół do jakiś 16 MB a tak to cały czas idzie grubo powyżej 30 MB/s.
    Aces time 15.5ms
    Burst rate: 84,5 MB/s

Hd tune pokazuje, że dysk nie ma bad sectorow (caly test na zielono) ale w health nie jest już tak wesołoLosowe zawieszanie się komputera.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Napięcia zmierz miernikiem bo SpeedFan zazwyczaj nie pokazuje dobrych wartości.
    Podaj markę i moc zasilacza.
    Sprawdziłeś pamięci memtestem ?
    System operacyjny - zakładam że Windows XP ? Jaki Service Pack ?
  • Poziom 36  
    Dj Haker napisał:
    Podaj markę i moc zasilacza.
    Sprawdziłeś pamięci memtestem ?
    System operacyjny - zakładam że Windows XP ? Jaki Service Pack ?
    Wszystkie te informacje autor podał. Zanieczyszczenia karty graficznej, mogą powodować takie cyrki. Zwróć uwagę na czystość wewnątrz obudowy i wszystkich podzespołów. Sprawdź napięcie baterii i ewentualnie wymień. Bez pomiarów napięć zasilacza, lub wymiany na coś pewnego, nie ma sensu za bardzo ciągnąć tej dywagacji.
  • Poziom 35  
    beo, autor dodał te informacje po przeczytaniu mojego postu.

Przeskanuj dysk programem HD Tune, wklej screen z zakłądki Health. Mało prawdopodobna wina dysku ale można spróbować.
  • Pomocny dla użytkowników
    nergi17 napisał:
    !!! ZAPOMNIAŁEM DODAĆ, ŻE PO RESECIE CZY PO ODŁĄCZENIU KABLA KOMPUTER CZESTO AUTOMATYCZNIE WCHODZI DO BIOSU, ZAWSZE W MENU USTAWIENIA CZESTOTLIWOSCI PROCESORA" Zawsze jest podświetlona częstotliwość 1222 i do wyboru jest kilka innych, wyżsyzch.

Zdecydowanie wymień baterię na płycie...
  • Poziom 2  
    Witam:) po zmianie karty graficznej jak dotychczas bez zwisu mimo, ża katuje go benchmarkiem i prajmem95, zostawiłem też na noc w spoczynku. Bateria natomiast z jakiejś starej płyty głównej tylko nie wiadomo czy będzie lepiej trzymać niż ta oryginalna. Czy warto dać baterii popracować z komputerem, żeby sie naładowała? Mam na myśli nie wyłączanie komputera.
  • Spec Overclocking
    Bateria nie ładuje się, zresztą wskaż baterię którą można ładować ;)
    To wchodzenie do biosu przez tą płytę jest całkiem normalne dla niej po wyłączeniu zasilania, tym się nie przejmuj. Pomóc może aktualizacja biosu.