Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant 242/3-3m - ustawienie temperatur

16 Paź 2011 21:52 35794 23
  • Użytkownik usunął konto  
  • MetalWork
  • Poziom 20  
    Ogrzewanie ustaw na max. sterownik w korytarzu będzie utrzymywał temp. pokojową 21st.C. Podgrzewacz wody użytkowej ustaw na 55st.C.
  • MetalWork
  • Poziom 20  
    Temperaturę c.o. ustawiasz na sterowniku ( w korytarzu) noc -19 st.( lub mniej jeżeli będzie za gorąco) dzień-21st.(ale w tych godzinach gdy jesteś w domu z około 0,5 godzinnym wyprzedzeniem), w godzinach gdy nie ma nikogo w domu możesz zejść 15-17st. ale to musisz sam przetrenować
  • Poziom 20  
    Noc ustaw 18 st. jak jesteś w domu 21st. jak Cię nie ma w domu 15-16st. na tym oszczędzisz.
  • Poziom 11  
    ja mam 100m2 do ogrzania, stara kamienica, stare okna. Zużywam nawet do 10m3 gazu dziennie. Temp dzienna 20*C (6-9, 13-23) i nocna 18*C( 23-6, 9-13).
  • Poziom 11  
    Nawet 10m gazu?

Ja mam domek jednorodzinny i w zimie zużywam 20m na dobe bo nieocieplony i dach goła dachówka na strychu. Grzeje też 100m.

A co do ustawień temperatury nocna/dziena to żadna oszczędność. Moze w nowoczesnym dobrze zaprojektowanym i super docieplonym budynku z piecem sterowanym pogodowo ma to jakiś sens ale w większości przypadków nie ma, sprawdzałem, przy obniżaniu temperatury na noc i w ciągu nieobecności. Więcej gazu zużywa zeby po schłodzeniu nagrzac z powrotem do tych 21 stopni niż to wszystko warte. Ja miałem ustawione 18,5/20. Zużywał wiecej gazu niż non stop na 20.

A co do temperatury na piecu ustaw najniższą jaka da radę nagrzac pomieszczenie przy rozkreconych grzejnikach do zadanej na termostacie. Im będzie zimniej w miarę zbliżania się zimy tym będziesz ją musiał podkręcac wyzej. Ale w ten sposób piec będzie pracował długo na małych obrotach zamiast krótko na bardzo wysokich. Pracując długo na niższej temperaturze zużyje mniej gazu. Absolutnie nie ustawiaj temp na piecu na max. jeśli termostat pracuje w systemie włącz/wyłącz. Jeśli jest to Vaillantowski sterownik i ma ustwaienie na tryb ciągły to temp na piecu może być wyższa.

Pozdr.

Dodano po 40 [minuty]:

Moze zacznij od tego jaki sterownik obsługuje ten piec. Czy jest to sterownik firmy Vaillant? Czy jakiś Euroster lub inny zwykły włącz/wyłącz?
  • Poziom 11  
    dziękuje za wypowiedź zg3
    Uważasz ze 10m3 to dużo jak na warunki jakie opisałem? Proszę o odpowiedź, ale najpierw dam trochę informacji nt pieca.
    Piec vaillant VUW 240-3, moc 9,1-24kW
    8 grzejników rozmiar 500mm/1200mm
    1 1000W w łazience
    regulatory termiczne przy każdym grzejników( wszystkie ustawione na 5 )
    sterownik auraton 2005

używam pieca od zimy 2007, co roku przegląd(czyszczenie) przez dobrego fachowca.
    Do tej pory miałem na sterowniku ustawienie ok 20*C rano przez 3 h i popołudniu aż do 23, potem taryfa nocna ok 18*C, przez ostatnie 2 tyg średni pobór gazu to 6,5m3 /dzień.

W poprzednich sezonach w zimie zużycie wynosiło ok 10m3 dziennie przy podobnych nastawach temp.
    Co do "termostatu" na piecu to:
    1)woda (kuchnia, łazienka) 1/3 max około 40-45*C
    2) C.O. około 1/2 max temp około 50C

Jak radzicie ustawić temp(zakres na termostatach) na piecu i jaką temp. na sterowniku auraton z kontrolą temp w pokoju?
    Czy tryb dzienny (tzn. 20*C 24 h/dobę) rzeczywiście jest najbardziej oszczędny, w warunkach starej ceglanej kamienicy, 90% pow mieszkania jest zewnętrzną częścią kamienicy, zimna podłoga i stara stolarka okienna?

P.S. przepraszam za chaotyczność w informacjach, ale liczę na pomoc i dziękuje)
  • Poziom 11  
    Sam sprawdz co jest bardziej oszczędne. Mozesz przez tydzien lub dwa używac na przemian jednego dnia to samo ustawienie cały dzień, drugiego zmiany temp komfortowa/ekonomiczna w jakis tam godzinach. Spisuj ile gazu poszło i zapisuj temp na zewnatrz. kilka dni da ci już jakiś ogląd na sprawę.

Z ciekawości mozesz też ustawić tego Auratona żeby cały czas był właczony, czyli na przykład zadać sporo wyższa temp, jakies 24-25 i przykręcić na piecu temperaturą wody tyle aby na Auratonie zeszła wskazywana temp do tej jaką miałeś wcześniej zadaną i zostaw tak i zobacz ile w ten sposób zejdzie przez dobę gazu.

Mam znajomego który dopasowuje temp na piecu tylko i wywalił temostat całkiem bo twierdzi że tak mu mniej gazu zużywa, zresztą po to sa pogodówki.

Jeśli są mrozy na zewnatrz i masz nieocieplone ściany i stare okna i zużywasz 10m na 100m powierzchni to nie jest to chyba dużo ale ocena zależy pewnie od znacznie wiekszej ilosci czynników.

pozdr.
  • Poziom 11  
    Witam. Chciałbym się podpiąć pod w/w wątek. Mam podobny problem z regulacją pieca gazowego. Niedawno wymieniłem piec gazowy na jednofunkcyjnego z otwartą komorą spalania Vaillanta AtmoTec Pro 24 kW. Wcześniej (na starym mechanicznym piecu gazowym) przy ostrej zimie miałem maksymalnie 700 m3 spalania w styczniu, a teraz (przy temperaturze w nocy od -5 do 0 stopni Celcjusza) mam już prawie 18 m3 zużycia gazu na dzień. Poprzedni piec miał moc około 29 kW, natomiast nowy po zainstalowaniu ma nominalną moc cieplną zmniejszoną do 12 KW (przez instalatora). Ogrzewam w starym budownictwie nieocieplony dom o powierzchni około 120 m2 (z garażem 140 m2), stolarka plastikowa uszczelniona, sterownik pokojowy to Auratron 2005. Sam się zastanawiałem, co będzie lepsze, czy wyższa temperatura na piecu i rzadsze włączanie się pieca (oraz elektrycznej pompy), czy właśnie minimalna temperatura na piecu potrzebna do uzyskania wystarczającej temperatury w pomieszczeniach (teraz mam 18.5 w nocy, około 20.0 w dzień) przez dłuższy czas. Jest jeszcze możliwość zwiększenia mocy samego pieca. I tutaj mam dylemat, co osiągnę zwiększając nominalną moc cieplną?
    Spróbuję najpierw zmienić ustawienia zakresu pracy aby były identyczne w dzień i w nocy (program 4 na Auratronie).
    Pozdrawiam. Dawid Bittner.
  • Poziom 11  
    Witam ja mam ustawione 20 na dzień i 19,5 na noc ( wcześniej miałem większą różnice) średnia zużycia z ostatnich 30m dni to 6,26 m3. To nie jakoś strasznie dużo, jak na 5 osób (bo oprócz CO, gaz używam do CWU i do przyrządzania strawy:) ) do tego tylko prysznic zamiast wanny. Na szczęście póki co pogoda nas rozpieszcza, a w przyszłym tygodniu ma być nawet do 13*C. Sugerował bym ustawienie niskiej tem na piecu w sytuacji stałej dobowej temp (np 20*C) na sterowniku pokojowym. Całe mieszkanie (meble, ściany,) jest swoistym akumulatorem, lepiej raz nagrzać i utrzymywać temperature. Oczywiście w sytuacji dłuższej nieobecności ( od kilku dni) można pomyśleć o obniżeniu temp do np 10*C. Wtedy może to dać oszczędności.
  • Poziom 11  
    Witam i dziękuję za odpowiedź. Zacząłem się zastanawiać jak właściwie pracuje mój piec. Sterownik pokojowy cały czas sygnalizuje potrzebę dogrzania pomieszczeń (ma zadaną na czas testów wysoką temperaturę pokojową, której czujnik temperatury pokojowej nie może osiągnąć, przy zadanych parametrach pracy pieca), a piec i tak z pewnym interwałem czasowym włącza się i wyłącza. W/g instrukcji serwisowej piec w trybie ogrzewania przechodzi pewien cykl: najpierw piec załącza na pewien czas wewnętrzną pompę (nawę to czasem S2), po czym następuje proces zapłonu, następnie trwa praca palnika (sądzę, że tak długo - aż osiągnie wymaganą zadaną temperaturę wody na wylocie, chociaż na wyświetlaczu przy piecu zawsze ma około 3-4 stopni więcej - jak kończy pracę palnika, w porównaniu do temperatury zadanej pokrętłem przy piecu), potem trwa wybieg pompy (jak mniemam praca pompy przy wyłączonym palniku), a kończy cały cykl czasową blokadą palnika po zakończeniu pracy w trybie ogrzewania (nazwę to czasem S8). Jako, że piec nie może dogrzać domu, do temperatury zadanej na sterowniku pokojowym, pomijam fazę sprawdzania sygnału zapotrzebowania na ciepło.
    Dotychczas miałem dość długie przerwy pomiędzy uruchomieniami palnika, temperatura opadała w tym czasie o około 0.5-1.0 stopnia Celcjusza na czujniku sterownika pokojowego (co było doskonale odczuwalne w domu nawet i bez niego) po czym piec samoistnie się załączał. W ustawieniach można zmienić m.in. czasy S2 oraz S8. Pomyślałem sobie, że jeśli szczególnie czas S8 będzie krótszy (rozpiętość w ustawieniach od 2 do 60 minut) to temperatura nie będzie tak bardzo spadać, piec będzie częściej się załączał, ale na krótsze chwile (spadki temperatur nie będą tak drastyczne), ja nie będę czuł wahań temperatury w domu a może nawet będę mógł zmniejszyć temperaturę bezpośrednio na piecu. Na razie nie zmieniłem temperatury na piecu (mam ustawione 45 stopni) oraz mocy pieca (mam 16 KW) zmniejszyłem natomiast z 20 do 10 minut czas S8, zobaczę co z tego wyniknie. Mam świadomość, że czas S8 bezpośrednio zależy od zadanej temperatury zasilania, więc wszytko biorę orientacyjnie, w każdym razie czas S8 zmniejszyłem dwukrotnie. Zobaczymy jak będzie z zużyciem gazu.
    Pozdrawiam. Dawid Bittner
  • Poziom 11  
    Nigdy nie jest tak że kocioł jak ma zadaną temperaturę na przykład 50st to będzie cały czas pracował z temperaturą 50 st na wyjściu w kółko.

W moim ecotec-u kocioł zachowuje cały czas róznice około 10-12 st. wyjście wejscie. Jak jest 50 na kotle to startuje z temp. większą o jakiś 12 st niż ta jaka stoi w rurach, koło 42-45 (na powrocie jest wtedy koło 30-35). Powoli podnosi temp. na wyjściu w miare jak wzrasta ta na powrocie. Jezeli mam 50 na kotle ustawione i na powrocie jest koło 40 a na wyjściu koło 50 to się wyłącza. W praktyce zauważyłem ze jak jest ustawione na te 50 to czasem dobije nawet do 54-55 przy końcu cyklu chociaż najczęściej wyłącza sie przy 50-52.

Te czasy o których piszesz to wybieg pompy czyli czas jaki pracuje pompa po wyłączeniu palnika żeby dalej tą ogrzaną wodę przepchać troche przez rury i czas blokady czyli czas jaki musi upłynąc zanim kocioł się włączy znowu po wyłączeniu (zapobiega częstemu włączaniu sie kotła jeśli na przykład termostat szaleje i co minute podaje inną infoirmacje). Normalne ze przy starcie najpierw rusza pompa potem palnik żeby palnik grzał wodę która już jest w ruchu.

Jezeli nie moze dobić do temp zadanej na termostacie to po prostu za mała temp na kotle.

w kodzie d.41 masz odczyt temp. na powrocie
  • Poziom 20  
    Czy ktoś testował jak ma się zużycie gazu do ustawionej temperatury na piecu?
    Zakładając ustawioną stałą temperaturę w mieszkaniu np. 21stC na sterowniku, czy piec grzejąc krócej na maxa (85stC) zużyje więcej gazu niż grzejąc dłużej (55stC)?
    Chodzi mi o to kiedy piec ma największą sprawność - grzejąc małym płomieniem tylko utrzymując zadaną temperaturę na wyjściu czy kiedy grzeje pełną mocą?
    Na moją logikę grzejąc mniejszą mocą mniej ciepła pójdzie w komin gdyż element który nagrzewa się w piecu zdaży przyjąć więcej energii. Jak to jest ?
    Piec MiniTerm z otwartą komorą spalania.
  • Poziom 23  
    tkordus napisał:
    Czy ktoś testował jak ma się zużycie gazu do ustawionej temperatury na piecu
    kolego zużycie gazu jest zależne od tylu parametrów że celowanie z spalaniem do temperatury ma się jak pięść do oka. niby pasuje a jednak pozostawia ślad :)

[color=red]Duddy... A duże literki? Caps Lock czy shift nie działa? :D Proszę na przyszłość sie nie zapominać kolego :D
    mod.serwisant73
    [/color]
  • Poziom 2  
    witam mam piec dwu funkcyjny immergaz oraz radio tybox x2d mieszkanie 65m. lecz nie mam pojecia jak mam ustawic piec teraz na grzanie .gdzie mam ustawiac temperature na piecy czy w programowaniu radio tybox (jaki program). obecnie jest to nowy budynek i jeszcze nie grzalismy ale rano szyby są zaparowane, boje sie aby nie było wilgoci.

Popraw pisownię w poście - regulamin !
    mod.serwisant73
  • Poziom 11  
    Podaj proszę informacje, czy jest to mieszanie w szeroko rozumianym "nowym budownictwie", czy jest ocieplone np styropian, lub specjalny rodzaj pustaków. Czy okna są z PCV, drewniane? Czy mikrowentylacja okien nie jest zasłonięta/zaklejona?

Jaką docelowo temperaturę chciałby Pani, mieć w swoim mieszkaniu. (taką samą w każdym pokoju? )

Gdzie znajduje się piec?

Poprawiłem pisownię
    mod.serwisant73
  • Poziom 2  
    blok ocieplony styropianem okna pcv mikrowentylacja tylko zamknieta ale nie obklejona tem 15-20 to 21 stopni natomiasttak to 19 obecnie piecyk teraz się włancza i sam się wylancz się co jakis czas.boje sie ze w ten sposob jest duze pobieranie gazu.
  • Poziom 11  
    Pani Wiolu. Proszę mi wybaczyć, ale muszę zwrócić Pani uwagę na formę Pani wypowiedzi. Piszemy i mówimy włĄczam/wyłĄczam. Bo na ścianie ma Pani chyba włącznik do światła na nie włancznik. Poza tym Pani odpowiedź na moje pytania jest co najmniej lekko niezrozumiała i nie pełna.

Po pierwsze, proszę rozszczelnić okno (zdecydowanie w pomieszczeniu gdzie znajduje się piec,(zużycie tlenu, niebezpieczeństwo zatrucia, a nawet śmierci, tlenkiem węgla) dodatkowo można w łazience i kuchni) poprzez ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji (z reguły jest to przełożenie klamki o kąt 45/135 stopni względem klamki zamkniętej).

Po drugie, odpowiednia temperatura to pojęcie względne. Pewne jest natomiast, że im wyższa wymagana temperatura tym większe zużycie gazu. Każdy stopień więcej to zużycie około 5-10% więcej gazu. Osobiście uważam że optymalna temp, pod względem komfortu termicznego i ekonomicznego to 20-21 stopni.

Temperaturę taką należy ustawić na kontrolerze bezprzewodowym. Zawory w pokojach odkręcić na max, gdyż to kontroler będzie sterował temp w domu.

Ja osobiście ustawiam tryb dzienny (21 st) w godzinach 5-9. i 16-24. w pozostałych godzinach temp nocna(16 st,do której, czasie nocy oczywiście nie zdąży spaść). Te ustawienie jednak są zależne głównie od Pani trybu dnia i tygodnia.

Temperatura na piecu( grzanie co) powinno być ustawione w zależności od pory roku. w okresie jesiennym 1/3 max (około 35 stopni), zimowym około 1/2, 2/3 max 45-60, przy dużych mrozach można podkręcić do okolic max około 80 stopni.

Ustawienie temp. cwu ( woda w kranach). Polecam metodą prób i błędów, ustawić taką temp, przy której podczas kąpieli/prysznica nie będzie trzeba dodawać zimnej wody. Ze względów żywotności pieca i ekonomi, należy używać wody ciepłej nieprzerwanie gdy jej potrzebujemy. Tzn, myć naczynia na raz( nie po jednym kubku co 5 min, podczas kąpieli nie odkręcać i zakręcać ciepłej wody wielokrotnie. Stała i ciągła praca urządzenia jest lepsza niż wielokrotne włączanie i zapalanie się gazu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mam taki sam piec jak autor tematu VUW 242/3-3M, dlatego piszę tutaj. Jeśli to jest niedobrze, to założę nowy wątek. Nie posiadam jeszcze regulatora pokojowego, temperaturę układu ustawiam na piecu ( jak nie jest bardzo zimno, to 45 st, jak jest zimno to 60 st). Sterownik w piecu nie jest chyba najlepszy bo piec załącza się nader często (kilka razy na godzinę). Mam w domu sterownik, został mi chyba z poprzedniego lokum - Auraton 2025. Wystarczy mi funkcja podgrzewania wody w obiegu dzień/noc względem centralnego pomieszczenia w domu, gdzie chcę umieścić sterownik. Nie mam przygotowanego okablowania aby podłączyć zewnętrzną sondę i sterować temperaturą wewnętrzną obiegu C.O. Będę nastawiać ręcznie. Moje pytanie jest takie, czy ten Auraton 2025 wystarczy, jest kompatybilny z VUW 242/3-3M i mogę go podłączyć, czy muszę kupić ColorMaric 350 bądź 332?
  • Poziom 14  
    aktualizacja:
    piec z serii TurboTEC może współpracować z uniwersalnym regulatorem temperatury. regulator taki musi wytrzymać napięcie 230V, które jest na zworce 3-4 - wyjmujemy zworkę i w jej miejsce wpinamy regulator i regulator działa jak zworka, wtedy kiedy trzeba.

Regulator ColorMatic 332 poprzez złącze 7-8-9 może sterować też temperaturą układu ogrzewania, ColorMatic 350 poprzez złącze eBUS steruje także temperaturą wody bieżącej.