Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przelutować gniazdo zasilania Benq P52

barteksz7 16 Paź 2011 23:25 2408 7
 • #1 16 Paź 2011 23:25
  barteksz7
  Poziom 9  

  Witam. Mam problem z przylutowaniem gniazda zasilania w Benq P52. Problemu może by nie było, ale u mnie obluzowane gniazdo nadpaliło płytę i nie wiem jak to pierwotnie wyglądało. Co było "+", a co "-". Czy lutować od góry, czy od dołu. Wiem, że jedna mała kosteczka się prawdopodobnie całkiem stopiła, a druga nadtopiła (chyba jakiś oporniczek). Płytę próbował lutować znajomy znajomego, który mi go polecił, bo niby zna się na tych rzeczach. Niestety zamiast pozytywnego efektu, było kilka glutów cyny na gnieździe zasilania. Żałuję, że sam nie zajrzałem wcześniej, bo może jeszcze nie byłoby tak źle. Jeśli ktoś już coś takiego robił będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam.

  0 7
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • #3 17 Paź 2011 20:43
  barteksz7
  Poziom 9  

  Niestety mimo XXI w. nie posiadam aparatu fotograficznego, więc zrobiłem zdjęcia telefonem. Jeśli ich jakość nie jest wystarczająca to postaram się załatwić aparat i zrobić lepsze. Zaznaczyłem nadpaloną kosteczkę oraz miejsce, które najbardziej ucierpiało podczas awarii i późniejszych ingerencji.

  Jak przelutować gniazdo zasilania Benq P52

  Jak przelutować gniazdo zasilania Benq P52

  Jak przelutować gniazdo zasilania Benq P52

  Jak przelutować gniazdo zasilania Benq P52

  Ten znajomy znajomego twierdził, że płyta jest dwuwarstwowa i nie wie do której warstwy przylutować którą nóżkę. Może ma ktoś fotkę, na której widać nieuszkodzone gniazdo zasilania, może to mi jakoś pomoże. Będę bardzo wdzięczny.

  0
 • #4 27 Paź 2011 21:35
  barteksz7
  Poziom 9  

  Udało mi się wylutować gniazdo zasilania, ale ubytki w płycie są dość spore i obawiam się, że ciężko będzie to polutować. Tym bardziej ,że w tym miejscu są trzy lub cztery warstwy miedzianej płytki. Wpadłem jednak na ciekawy pomysł. Mianowicie pomyślałem, żeby wpiąć się z zasilaniem w gniazdo baterii. Będę musiał tylko zrobić wyprowadzenie do podłączenia zasilacza i ograniczyć napięcie zasilacza do około 11,5 V, czyli do napięcia jakie daje bateria (zasilacz ma około 19,5 V). Mam nadzieję, że to wypali. Chyba, że ktoś się lepiej orientuje w temacie i wie, że to nie ma szansy powodzenia. Będę wdzięczny za cenne uwagi.

  0
 • #5 21 Sty 2012 22:02
  utoll
  Poziom 11  

  Witam
  Mam podobny problem z Benq Joybook P52.
  Wstawiłem nowe gniazdo zasilania ale efekt jest taki że tylko przy podłączonym zasilaczu zapala się niebieska dioda.

  Jak rozwiązałeś swój problem?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  PS. MOJE GG 3378084

  0
 • #6 23 Sty 2012 21:39
  barteksz7
  Poziom 9  

  Witam utoll. Nie wiem w czym tkwi problem twojego benq. U mnie wyszło całkiem dobrze, bo laptop działa. Patent z wpinaniem się w gniazdo baterii nie działa (przynajmniej u mnie). Ja kupiłem drugą płytę z uszkodzoną grafiką, ale zasilanie działało i dało się ładować baterię. Okazało się, że rzeczywiście dwie kosteczki zaznaczone na jednym ze zdjęć się spaliły. Miejsce, w którym doszło do spięcia tak się stopiło, że cały czas się paliło po podłączeniu baterii. Wyczyściłem je dokładnie oddzielając poszczególne warstwy płytki miedzianej. Zlikwidowałem iskrzenie i bez problemu mogłem odpalić sprzęta na baterii. Nadal jednak nie było zasilania. Pomogła mi druga płyta. Na niej mogłem pomierzyć prądy co pomogło mi ustalić, że jedna z wcześniej wspomnianych kosteczek robiła jeszcze zwarcie plusa z minusem, ale tylko o strony zasilacza (na samej baterii nie było problemu). Usunąłem więc również tą kosteczkę (prawdopodobnie jakiś rezystorek). Podłączając zasilacz pod drugą płytę ze sprawnym zasilaniem ustaliłem w którym miejscu jest dodatni potencjał o napięciu jakie daje zasilacz i przylutowałem do niego przewód. Drugi przylutowałem do minusa i zrobiłem wyprowadzenie na zewnątrz. Podłączyłem zasilacz bez baterii i odpaliłem benqa. Niestety jak wspomniałem dwie kosteczki zostały stracone, ale efekt tego jest taki, że przy podłączonym zasilaczu po naładowaniu baterii dioda miga na pomarańczowo. Nie wiem jaki to ma wpływ na baterię, czy jej nie przeładowuje, dlatego na wszelki wypadek całkiem ją wyjąłem. Kompa i tak używam tylko w domu. Pracuję na nim już około miesiąc i nic się złego nie dzieje. To tyle. Jeśli masz jakieś jeszcze konkretne pytania, chętnie pomogę, jeśli będę umiał. Pozdrawiam.

  0
 • #7 24 Sty 2012 21:58
  szyszkownik
  Poziom 9  

  Mam dwie sztuki p52 w jednym juz 2 razy naprawiałem gniazdo zasilania a w drugim właśnie mi coś zwiera.

  Objaw jest taki że po podłączeniu miga dioda od zasilacza.
  Rozbroiłem całego została sama płyta główna.
  I niestety to samo.

  Na płycie nie widać żeby coś się przepaliło albo przegrzało.
  Jest jakaś opcja, żeby dojść co i jak?

  0
 • #8 26 Sty 2012 22:35
  barteksz7
  Poziom 9  

  Jeśli to nie gniazdo zasilania, to mogą być jeszcze inne opcje: sam zasilacz, lub przewód od zasilacza, wtyczka przewodu zasilającego. Trudno zgadnąć. Jeśli masz dostęp do drugiego zasilacza, to dowiesz się, czy grzebać dalej w kompie, czy zająć się zasilaczem. Pozdrawiam;)

  0