Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik sterowany bezdotykowo;)

16 Paź 2011 23:46 2902 14
 • Poziom 8  
  Witam wszystkich! Mam na imie Kuba i jestem tutaj nowy (nowy także jeżeli chodzi o elektronikę...)

  Na wstępie dodam że nie szukam pomocy od początku do końca (żeby ktoś za mnie to zrobił), szukam tylko podpowiedzi jakie elementy zastosować, lub gdzie je znaleźć oraz jak wykonać taki projekt;)

  Mam do wykonania płytkę drukowaną na której chcę umieścić licznik. Znalazłem na forum schemat prostego licznika (nie wiem czy dobry) :
  Licznik sterowany bezdotykowo;)

  Chciałem się jakoś wzorować na tym liczniku ale w programie eagle nie mogę znaleźć tego układu scalonego a w ogóle mój ukłąd ma troche inaczej funkcjonować;)

  Chodzi mi o to aby wykonać taki ukłąd w którym są dwa liczniki i dwa wyświetlacze połączone ze sobą tak że liczą do 8 i który pierwszy skończy liczyć to uruchamia sygnał dźwiękowy, zapala się dioda przy danym wyświetlaczu/liczniku i zeruje wyświetlacz który tak "przegrał" liczenie. Mam nadzieję że przedstawiam to dość jasno;)

  I kolejny problem to to aby normalne włączniki zastąpić włącznikami czegoś na kształc czujnika pojemnościowego. Nie wiem czy to jest w ogóle możliwe do wykonania.

  Jeśli mógłbym prosić o pomoc to zachęcam wszystkich użytkowników do odpowiedzi na moje pytania.

  Zamieszcze tutaj mój bardzo uproszczony schemat jakby to miało mniej więcej wyglądać. I widać tutaj też problem taki że nie wiem w którym miejscu powienien być podłączony głośnik;)
  Licznik sterowany bezdotykowo;)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 17  
  Pierwszy schemat wygląda dobrze.
  Natomiast nie do końca rozumiem z tym czujnikiem bezdotykowym. Co byś nie zrobił to ten paluch musisz przyłożyć w miarę blisko do płytki.
  W edw był artykuł dotyczący takiej pseudoklawiatury, gdzie nie było przycisków, a jedynie poprowadzone grube ścieżki i mierzyło się potencjały. Ale wciąż tym palcem musisz dotknąć tej płytki.
  Natomiast, pamiętam jak ktoś chciał zrobić siatkę laserową, której przecięcie dawało odpowiedni stan, niestety próby zakończyły się niepowodzeniem.
 • Poziom 33  
  Opisz dokładniej jaka ma być szybkość podawania tych impulsów zliczanych ? Z jakiej odległości zbliżenie ręki do przycisku ma być wykrywane ?
  Czy może być dotknięcie (np zakrycie palcem normalnie oświetlonej fotodiody, lub dotknięcie blaszki jak w ściemniaczu oświetlenia), Jeżeli nie tp pozostaje przecinanie ręką wiązki światła lub przestrajanie gereratora radiowego jak w instrumencie Theremina.
 • Poziom 8  
  Jeżeli chodzi o ten czujnik bezdotykowy, to znalazłem takie pojemnościowe czujniki, które mają zakres 10mm. Ale przecinanie wiązki światła ręką wydaje się bardzo interesujące. Na jakiej zasadzie to działa??
 • Poziom 33  
  Latarka oświetla fotodiodę z pewnej odległości.
  Jeżeli na drodze światła znajdzie się dłoń , to fotodioda wykryje to i dalej poda jako impuls uruchamiający licznik.
  Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zasłanianie dłonią dostępu do fotodiody światła z otoczenia. Wadą jest, że w półmroku układ przestanie działać.
  Oczywiście latarkę można zastąpić diodą LED z odbłyśnikiem lub soczewką.
  Można zastosować LED czerwony lub zielony i taki sam filtr założyć na fotodiodę.
  Zwiększy się wówczas odporność na zewnętrzne zakłócenia światłem.
  Ale wybór rozwiązania zależy od tego jakie są wymagania tego układu.
  Jaka max częstotliwość zliczania, do czego to służy i jaka ma być precyzja ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 8  
  częstotliwość zliczania to chyba 25Hz bo licznik ma liczyć do 8

  Służy to tylko jako laboratoryjna zabawka więc precyzja nie musi być powalająca;)

  A co z tym głośnikiem, powinienem go jakoś połączyć z układami scalonymi czy jakoś inaczej?
 • Poziom 18  
  Jeżeli to ma być sam goły głośnik to raczej przez jakiś generator musi być podłączony np 555 żeby jakiś dźwięk wydawać, lepiej by było chyba użyć buzer (piezo z wbudowanym generatorem)
 • Poziom 8  
  Właśnie zastanawiałem się, czy co głośnika musi być jakiś generator dźwięku.;) Zdecydowanie wybieram buzzer, tylko jak go podłączyć do tego sprzętu, jeżeli ma się załączyć po skończeniu liczenia dla jednego lub drugiego głośnika??

  Do wyjścia na układzie scalonym czy jakoś w miejsce między układem scalonym a diodą??
 • Poziom 18  
  hmm... najprościej iloczyn (and) wszystkich nóżek jednego wyświetlacza i zsumować (or) z iloczynem drugiego wyświetlacza, wynik or na klucz tranzystorowy z buzerem w kolektorze. Może są jakieś prostsze metody ale to pierwsze przyszło mi do głowy
 • Poziom 8  
  dlaczego ktoś usunął posty z tego tematu??
 • Poziom 8  
  chciałbym wrzucić do oceny mój schemat:

  Licznik sterowany bezdotykowo;)

  mam nadzieje że zostanie oceniony a nie usunięty;)

  Dodano po 5 [godziny] 4 [minuty]:

  nik nie ma zdania?
 • Poziom 18  
  Jak te głośniczki mają działać?! Tranzystory i diody bezpośrednio połączone do wyjścia CO układ ma taką wydajność prądową?? Schemat do poprawienia...
 • Poziom 8  
  tranzystor i diode chciałem podłączyć do dodatkowego zasilania...
  A głośniczki czemu nie będą działały??
 • Poziom 18  
  Dodatkowe zasilanie nie pomoże, trzeba to przeprojektować, a głośniczki nie mają w ogóle zasilania tak że nie mają prawa działać, poczytaj jak działają tranzystory...
 • Poziom 8  
  poprawione (mam nadzieje:D):

  Licznik sterowany bezdotykowo;)