Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie indukcja plus piekarnik 3 fazy

NaberuSS 17 Paź 2011 00:35 14980 8
  • #1 17 Paź 2011 00:35
    NaberuSS
    Poziom 9  

Witam

Ja w kwestii upewnienia się. Do podłączenia jest indukcja 3fazy i piekarnik 1faza, do kostki pięciożyłowej.

indukcja 5 żyły 5x2,5m2
    L2 czarny
    L3 brąz
    N niebieski i szary zmostkowany
    PE żółtozielony

piekarnik 3 żyły 3x1,5m2 - kabel prawdopodobnie do podmianki na 3x2,5m2 choć niekoniecznie
    L1 czarny
    N niebieski
    PE żółtozielony

Czy poniższy schemat podłączenia jest prawidłowy?

Puszka podtynkowa a w środku kostka, czy jest jakiś patent aby puszkę zakryć. Kuchnia pod zabudowę, puszkę zakryje piekarnik.

Instalacja:
    Jest to jeden obieg specjalnie przygotowany pod indukcję, zakończony bezpiecznikiem nadprądowym w skrzynce bezpiecznikowej.

Schemat:
    Podłączenie indukcja plus piekarnik 3 fazy

Pozdrawiam i proszę o informację, z góry dziękuje.

0 8
  • Pomocny post
    #2 17 Paź 2011 15:11
    tobbit
    Poziom 19  

Kostki mam nadzieje jakieś porządne? Czyli takie które wytrzymają prąd płynący przez nie.
    Kabel 3x1,5 wymień lepiej na 3x2,5 będziesz miał pewność że nic się z nim nie stanie.
    Schemat jest poprawny, ja mam zrobione właśnie w taki sposób jak narysowałeś, tylko za pomocą złączek WAGO (oryginalnych)

Pozdrawiam
    tobbit

1
  • #3 17 Paź 2011 16:31
    NaberuSS
    Poziom 9  

Yhm kostka trochę lepsza, w standardzie była kostka którą używa się do montażu oświetlenia. Kabel jak najbardziej do zmiany na 2.5m2

Dziękuje za ocenę instalacji.

0
  • #4 17 Paź 2011 16:41
    retrofood
    Moderator

Nie podajesz marki, ani modelu, więc gdybamy.
    Otóż podejrzewam, że ten model płyty indukcyjnej posiada własne zabezpieczenie przed nadmiernym poborem mocy (bo większość je ma). Dlatego nie należy wymieniać ani oryginalnych przewodów ani innych elementów.
    Wszystko na temat zasilania powinno być w załączonych dokumentach: instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej.
    Powinna tam też znajdować się klauzula, ze podłączenie kuchenki przez osoby nieuprawnione, powoduje utratę uprawnień gwarancyjnych. Dlatego radziłbym jednak powierzyć podłączenie elektrykowi sprawdzenie na miejscu instalacji i ewentualną korektę zabezpieczeń i obwodów.

0
  • #5 17 Paź 2011 16:57
    NaberuSS
    Poziom 9  

Płyta indukcyjna posiada w standardzie możliwość podłączenia 1faza (230) lub 2fazy (400) i tu chyba niema zbyt wielkiej filozofii.
    Płyta to TEKA IR641
    Kontakt z serwisem Teki potwierdza możliwość podpięcia do 2faz oraz odsyła do załącznika pdf, schemat na stronie 9 (podłączenia)

Załącznik:
    http://www.teka.com/html/pl/downloads/manual/PR-0002062.pdf

Odnośnie piekarnika
    Piekarnik AMICA Integra EBI7542
    http://www.amica.com.pl/pl,produkt,integra,ebi7542,579,2.html

W standardzie jest zwykły kabel 1,5m2 zakończony wtyczka, natomiast od strony piekarnika jest "puszka" w której znajdują się przykręcone przewody.
    Jeśli ja będę wykonywał podmiankę kabla to jest zrozumiałe że mogę stracić gwarancję, ale jeśli zrobi to elektryk z uprawnieniami (np. E) mający swój zakład to gwarancja powinna być uznana, prawda?

Co do instalacji, budynek jest nowy, wykonany obieg przewiduje podłączenie urządzenia AGD 3fazowego.

0
  • #6 18 Paź 2011 00:00
    retrofood
    Moderator

Po co wymieniać fabryczny "kabel" (to nazywa się przewód)?

0
  • #7 18 Paź 2011 00:44
    NaberuSS
    Poziom 9  

Ponieważ chcę podpiąć piekarnik pod ostatnią wolną fazę którą mam do wykorzystania w puszcze podtynkowej (schemat). Poza tym oryginalny przewód zakończony jest wtyczką, na domiar złego kontakt mam o 1,5m za daleko, przewód nie sięgnie. Mowa oczywiście o piekarniku

Chcę podmienić na takie coś - Przewód gumowy OW
    Link:
    http://www.przewodyelektryczne.com.pl/przewody-gumowe/79-przewod-gumowy-ow-3x25-500v.html

0
  • #8 18 Paź 2011 00:51
    retrofood
    Moderator

Kolego, mam wrażenie, coraz bardziej graniczące z pewnością, że dążysz do spełnienia przysłowia: zamienił stryjek...
    Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że podpięcie przewodów linkowych do instalacji zasilającej odbiornik o pokaźnej mocy, wcale nie jest proste. Należy dysponować wtedy praską i odpowiednimi końcówkami, albo przynajmniej ( i to jest gorszy wariant), potrafić końcówkę zabielić i odpowiednio ukształtować lutownicą, w zależności od zacisku, do którego ma zostać podpięta. Co wiesz na ten temat?
    Mam wrażenie, że raczej niewiele, ale mogę się mylić. Dasz sobie radę?

0
  • #9 18 Paź 2011 10:17
    NaberuSS
    Poziom 9  

Ale jest to wykonalne, bez obawy poradzę sobie, wystarczy praska
    Praska PZ 2,5 H /0,5-2,5

Link
    http://www.elektrotop.pl/produkt-4046-PZ0525_Praska.html

Z zabielaniem również sobie poradzę (jakieś doświadczenie za sobą mam), choć może dłużej zeszło mi by na formowaniu zakończenia.

Rozumiem że sugerujesz pozostawienie oryginalnego przewodu, powiedź dlaczego? Nie bierzemy tu pod uwagę w tym momencie gwarancji. Dlaczego mam zrezygnować z podłączenia urządzenia do kostki skoro mam taką możliwość, a instalacja jest na to przygotowana. Zamiana przewodu jest podyktowana bezpieczeństwem.

Mam nieodparte wrażenie że, chcesz mnie skutecznie zniechęcić... Jeśli ja sobie nie poradzę, to poradzi sobie elektryk.
    Reasumując proszę o uzasadnienie pozostawienia oryginalnego przewodu (argument gwarancji pozostawimy w zawieszeniu).

1