Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa generatora na układzie NE555 monostabilnego z sygnałem po włączeniu zasil

17 Paź 2011 04:31 3187 5
  • Poziom 12  
    Witam, chcę zbudować generator w oparciu o schemat np. taki:
    Budowa generatora na układzie NE555 monostabilnego z sygnałem po włączeniu zasil

Ale żeby sygnał na wyjściu z układu trwał około 1-2 sekundy, a na wejściu wyzwalającym TR (2) nie będzie trzeba samemu zmienić stanu z Hi na Lo. Mianowicie układ ma być bez obsługowy. Po zasileniu napięciem 13 V układu timera, on generuje sygnał (o dowolnym napięciu) który podłączony jest do innego urządzenia do włącznika (mp3, diskmen,transmiter - cokolwiek co włączamy poprzez naciśnięcie klawisza około 1 sek). W rezultacie Urządzenie zaczyna odtwarzać utwory.

Próbowałem już wiele schematów w programach do symulacji, ale niestety nic nie udało się zrobić, może powinienem dodać bramkę logiczną NOT na wejście wyzwalające ?

Proszę o pomysły ewentualnie opcja inna niż układ czasowy NE555

Wytyczne projektu:
    - układ ma być bezszelestny,
    -nie wielkich rozmiarów,
    - pobierający mało prądu.

*PS. Dziękuję moderatorom za pomoc :)
  • Poziom 39  
    Witam
    Aby po włączeniu zasilania uzyskać krótki impuls (jak piszesz 1s) nie potrzeba "zaprzęgać" do tego żadnych specjalistycznych układów. Wystarczy prosty układ różniczkujący RC o zadanych parametrach.
    http://layer.uci.agh.edu.pl/maglay/wrona/pl/p...ka/Technika_Cyfrowa/RLC_LD/RLC_NE555_teor.pdf
    Oczywiście, to tylko idea a nie gotowy układ.
    A programy symulacyjne mniej lub więcej umiejętnie obsługiwane, nigdy nie pokażą prawdziwych wyników (nie uwzględniają wielu parametrów mających istotny wpływ na pracę układów).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    @zibo50
    niestety ale w tym pdf'ie nie ma nic co by mi pomogło. Podane tam układy maja wyjście wyzwalany stanem niskim na TR. A jeśli już jest wejściowy stan wysoki który wzbudza napięcie na 5 nóżce, to nie trwa sygnał 1 sekundę , tylko tak długo ile impuls wejścia w stanie wysokim (u mnie trwał by z 30minut puki całość była by zasilana, to i urządzenie podłączone na wyjściu NE555 było by "atakowane" stałym napięciem.

@bonkot
    przeglądnąłem cały dokument.. i pomysł ciekawy gdyby nie to że nie wychodzi nam sygnał mniej więcej taki:

Code:
        __

__/   \___

tylko

_|\___
    .

A gdy by tak zastosować tranzystor NPN do wzbudzania?
  • Poziom 39  
    szczepulek napisał:
    @bonkot
    przeglądnąłem cały dokument.. i pomysł ciekawy gdyby nie to że nie wychodzi nam sygnał mniej więcej taki:

Code:
        __

__/   \___

tylko

_|\___
    .

Witam
    Przykładowe rozwiązanie, ale to tylko idea a nie gotowy układ. jako inwertorów (tu zastosowanych) możesz zastosować CD4049, 69 lub 106. Czas wyjścia wynika ze stałej czasowej R1 C1 (kondensator nie może być elektrolityczny) i jest na tyle dokładny, na ile pozwala tolerancja zastosowanych elementów.
    Gdyby potrzebny był dokładniejszy czas na wyjściu, można zastosować typową aplikację CD4541 w odpowiedniej konfiguracji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Bonkot napisał:
    szczepulek napisał:
    @bonkot

Code:
        __

__/   \___

tylko

_|\___
    .

Witam
    Przykładowe rozwiązanie, ale to tylko idea a nie gotowy układ. jako inwertorów (tu zastosowanych) możesz zastosować CD4049, 69 lub 106. Czas wyjścia wynika ze stałej czasowej R1 C1 (kondensator nie może być elektrolityczny) i jest na tyle dokładny, na ile pozwala tolerancja zastosowanych elementów.
    Gdyby potrzebny był dokładniejszy czas na wyjściu, można zastosować typową aplikację CD4541 w odpowiedniej konfiguracji.
    Pozdrawiam.

nom to jest opcja :)

na tym układzie 4541, badz 4013.

znalazlem tez gotowe układy, mikroprocesorowy kit AVT1535 AVT

ewentualnie w podobnej cenie lecz mniej funkcjonalny N-E

Ale najbardziej by mi odpowiadał wyłącznik czasowy wg tego schematu wyłącznik czasowy 4013 .PDF

chce zrobic symulacje w krokodylku ze zmostkowanym Switchem, ale nie ma w nim ukladu TLC271 :( chcial bym zobaczyc jak zachowa sie ten uklad i czy wygeneruje na wyjsciu ten jeden sygnal. Jesli nie pozostaje 1 opcja avt za 44zł w trybie pierwszym bedzie to co chce uzyskac (mam nadzieję)