Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik krokowy z odtwarzacza DVD

17 Paź 2011 11:17 2494 5
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mam pytanie czy w każdym napędzie dvd,cd znajduje się silnik krokowy ?
 • Poziom 17  
  Nie,..
  Powiem więcej, nie widziałem jeszcze żadnego DVD w którym siedzi silnik krokowy. Wogóle napędy optyczne najczęściej mają montowane silniki BLDC (silniki bezszczotkowe, które do pracy wymagają przebiegu sinusoidalnego, 3 fazowego)
  a starsze napędy mają często zwykłe szczotkowe silniczki DC na napięcie rzędu 3-5VDC.
 • Poziom 17  
  Silniki krokowe, o których wspominasz, to nie są silniki napędzające płytę, tylko silniki przesuwające moduł lasera . Tak, takie silniki są w każdym napędzie optycznym, Mają oś śrubową, (wygląda jak wiertło). Wybacz za wprowadzenie w błąd... wyszedłem z założenia, że chodzi ci o silnik napędzający płytę.
  Zaznaczam, że silniki te służą wyłącznie do przesuwania wrzeciona w osiach x,y.. natomiast do napędzania wrzeciona musisz mieć osobny silnik i to wysokoobrotowy.
 • Poziom 9  
  to wszystko wiem tylko byłem ciekaw czy takowe silnik są w każdym DVD-CD czy tylko w starszych modelach. Dzięki za pomoc pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Witam, chciałbym jeszcze uzyskać kilka ważnych wskazówek buduje mini cnc do edukacji i chciałbym zbudować prosty tani sterownik do takowych silniczków krokowych (bipolarnych) ale nie wiem jak się za to zabrać.

  Dodano po 33 [minuty]:

  myślałem o budowie takowych sterowników na 3 osie lecz nie wiem do jakiego interfejsu je podpiąć