Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usprawnić najprostrzy prostownik - zmiejszyć napięcie do 14,4

Karol Jarocki 17 Paź 2011 12:15 2515 5
  • #1 17 Paź 2011 12:15
    Karol Jarocki
    Poziom 10  

Jak prosto usprawnić taki prostownik by można było ładować na max akumulator FUTURA 47Ah bezobsługowy. Pod koniec ładowania prąd maleje ale napięcie rośnie do ponad 16v a to podobno niedopuszczalne dla tych akumulatorów. Nie da się bowiem nic tam dolać i nie można dopuścić do gotowania elektrolitu.

Prostownik ma w sobie tylko włącznik, bezpiecznik, "wskaźnik naładowania akumulatora", i dwie diody ( każda 6A10 MIC )

Czy można podpiąć jakąś żarówkę, diodę lub inny prosty element aby bezpiecznie ładować taki akumulator

Jak usprawnić najprostrzy prostownik - zmiejszyć napięcie do 14,4

0 5
  • #2 17 Paź 2011 12:19
    offca358
    Poziom 17  

Podłącz kilka diod szerogowo, na każdej spadek napięcia rzędu 0,5-0,7V da ci łączny spadek przy trzech sztukach ok 1,5-2,1V. Wszystko zależy, ile jest to "ponad" 16V

0
  • #4 18 Paź 2011 11:23
    Karol Jarocki
    Poziom 10  

Dzięki za podpowiedź - czekałem tylko na potwierdzenie tego o czym myślałem.
    trzy przypadkowe diody z zasilacza ATX który miałem pod ręką załatwiły sprawę.

Przy podłączeniu przez dwie diody napięcie uzyskuję 14,6 i więcej nie rośnie a przez trzy 13,8 a przy takim napięciu można chyba pozostawić nawet na dłużej akumulator.

Przejściówkę z diodami podpinałem już przy samym końcu ładowania, prąd wtedy nie przekracza 1A więc te przypadkowe diody powinny wytrzymać.

0
  • #5 18 Paź 2011 14:54
    offca358
    Poziom 17  

Weź tylko pod uwagę, że prąd ładowania pod koniec może i nie przekracza 1A, i zwykłe 1N4007 bez problemu wystarczą, ale jeżeli będziesz chciał te diody włączyć do obwodu na stałe, to pewnego razu, w zimie (która zresztą nadchodzi), kiedy podłączysz bardziej rozładowany akumulator, na początku prąd ładowania może wynosić (biorąc pod uwagę, że jest to ładowarka made in Tesco) powiedzmy te 3A, czyli dużo za dużo dla tych diod, które odejdą z dymem do krzemowej doliny śmierci. Kup diody o większym maksymalnym prądzie chociażby najzwyklejsze 1N5401 koszt sztuki, chyba ze 0,40zł

0
  • #6 18 Paź 2011 15:15
    Karol Jarocki
    Poziom 10  

Dzięki za podpowiedź (symbole) ale na stałe chyba ich nie wpinam do obwodu bo wtedy zacznie mi ładować napięciem nie 12 -13v ale 10-11 i bardzo długo trwałoby ładowanie, ten układ mi wystarczy. Choć kiedyś może dla własnej wygody to zmienię.

Dzięki.

0