Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modułu zapłonu MB 2,0lE 16v 96r

tsmat 17 Oct 2011 15:18 3675 20
SterControl
    tsmat
    Level 10  
    Witam,
    MB 2,0lE 16V 96r.
    Jak widać problem jest dość złożony, otóż jak wiadomo w modułach zapłonu typu PMS słabym ogniwem są dwa tranzystory mocy. Mój moduł 018 545 1132 zakończył właśnie żywot typowym uszkodzeniem tranzystora ( pracują cylindry 2-3, 1-4 brak oznak życia, instalacja wymieniona, cewki sprawne ). Wiadomo również, ze w środku smażą się w silikonie tranzystory mocy BUX127VDO choć u mnie nie widać żadnych symboli na obudowie tranzystora, czytając na forach doszedłem do wniosku ze to te w/w i przedstawione na foto1. Kiedy jednak otworzyłem puszkę modułu, okazało się ze tranzystory maja cztery wyjścia (nogi)( nie trzy jak w typowym tranzystorze ) foto2. Czy jest na forum ktoś kto może mi podpowiedzieć jak to skleić do kupy ( jakiś schemacik szybko rozrysował i podesłał ) aby działało bo kiedy czytam na forach we wszystkich przypadkach są trzy wyjścia (nogi) z tranzystora. W tym przypadku moduł przyparł mnie do muru i nie wiem jak się poruszyć. Możliwe że jest to jakiś inny tranzystor?? Ale jaki?? Nie spotkałem jeszcze tranzystora na cztery nogi.

Foto1

Foto2

VIN WDB2020201A416078
  • SterControl
    User removed account
    User removed account  
    tsmat
    Level 10  
    Witam, dzięki za odp...
    Tak foto nr 1 jest poglądowe gdyż nie mam tych tranzystorów a chciałem przedstawić i skopiowałem z jakiegoś forum, jednak foto2 jest mojego sterownika i jak się domyślam idzie tu inny tranzystor?? Jeśli to nie tajemnica to może napiszesz jaka to bajka i w czym rzecz co tam siedzi??
  • SterControl
    User removed account
    User removed account  
    tsmat
    Level 10  
    Ponawiam pytanie ... jeśli nie sam tranzystor to co tam takiego siedzi?? Czy to jakaś tajemnica?? Jest to do zdefiniowania rozrysowania?? Da się to jakoś skleić??Czym to zastąpić??
    User removed account
    User removed account  
    tsmat
    Level 10  
    No widzę ze rozmawiamy uczciwie i niezbyt miło, wiec uczciwie Panu powiem ze chciałem to sobie robić nie dla zysku ani korzyści materialnych tylko dla satysfakcji ze udało się mi to zrobić tym bardziej ze mam to na stole a w samochodzie robię wszystko sam. Poza tym forum jest chyba po to aby rozwiązywać zagadki stwierdzać diagnozy i problemy a nie liczydło to liczenia pieniędzy i kto ile na czym zarabia. Mam nadzieje ze jest Pan lepszym elektronikiem jak ekonomistą bo na jednej prywatnej podpowiedzi na tysiąc klientów na pewno Pan nie zarobi. Może nie jestem geniuszem ale lubię rozwiązywać zagadki, a Panu powiem ze nie każde złoto się świeci.

Ponawiam prośbę o podpowiedź prywatną.
    .. jeśli nie sam tranzystor to co tam takiego siedzi?? Jest to do zdefiniowania rozrysowania?? Da się to jakoś skleić??Czym to zastąpić??
    User removed account
    User removed account  
    tsmat
    Level 10  
    Ja cały czas pisze o podpowiedzi prywatnej a nie opisie wszystkich elementów na ogólnym forum... Taka jest różnica miedzy nami ze ja wiem ze ktoś jest mądrzejszy ode mnie a Pan myśli ze tu są sami głupcy. Pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuje za nic nie wnoszące odpowiedzi.

.. jeśli nie sam tranzystor to co tam takiego siedzi?? Jest to do zdefiniowania rozrysowania?? Da się to jakoś skleić??Czym to zastąpić??
    kidu22
    Level 35  
    tsmat wrote:
    rozmawiamy uczciwie i niezbyt miło
    nic nowego ....
    tsmat wrote:
    uczciwie Panu powiem ze chciałem to sobie robić nie dla zysku ani korzyści materialnych tylko dla satysfakcji ze udało się mi to zrobić tym bardziej ze mam to na stole a w samochodzie robię wszystko sam

To posiedź i wywnioskuj, nikt nie zabrania naprawy.

Nikt też nie zabrania oddania do naprawy i puźnejszego opisania efektów.
    Ciekawe czy tak chętnie byś opisywał co jest w naprawionym module.
    tsmat
    Level 10  
    To posiedź i wywnioskuj.

Co mam wywnioskować??
    emeryt2
    Level 42  
    Tsmat , nie dziw się; nie podałeś źródła zdjęcia tranzystorów , a to akurat patent Motronica. Gdybyś śledził lub aktywnie uczestniczył na tym forum , wiedziałbyś ,że są pewne patenty na naprawę elektroniki , a szczególnie na hybrydy , które nie objawia się wszem i wobec. Tak , za naprawę takich sterowników jeszcze bierze się gotówkę.
    tsmat
    Level 10  
    Wątek toczy się o punkt pierwszy tego tematu i ponawiam prośbę o prywatna podpowiedz w naprawie tego modułu. Nie chce brnąc w nieznane aspekty waszych ukrytych psychicznych domniemanych skłonności wykłócenia się na forum publicznym co gdzie jak i po co. Zależy mi tylko na prywatnej podpowiedzi. Nie interesują mnie prywatne domysły ze to tam a ten tam to.

carot
    Level 26  
    tsmat wrote:

A dlaczego ktoś kto się nad sprawa napracował ma Ci wyłożyć kawę na ławę? Przypominam, ze Motronic na tym zarabia na chleb, tak jak większość użytkowników tego forum. Swego czasu naprawiałem moduły GL do poloneza i spędziłem sporo czasu aby poznać zasadę działania, przeczytałem parę książek i nie podzieliłem się wiedza z nikim. To samo z odłączaniem immobilizerów. Każdy ma swój sposób i nikomu go nie zdradzi.

A jak chcesz koniecznie wiedzieć jak naprawić ten moduł, to oddaj go komuś kto się na tym zna i po naprawie rozbierz go i poinformuj nas co i jak. Idę o zakład, ze nie napiszesz nic.
    trans-serwis
    Level 39  
    50 % pytań na tym forum powinno być zakończone taką odpowiedzią.
    tsmat
    Level 10  
    Panowie

Nie ocenia się kogoś kogo się nie zna a już tym bardziej nie zakłada się o coś czego się nie wie. A na samolubstwo jest lekarstwo. Nikt nie chce zdradzić tak wielkiej tajemnicy jednemu nic nie znaczącemu człowieczkowi który z ciekawości chciał sobie naprawić coś nad czym ktoś inny spędził pół życia czytając książki. Pewno nikt mi nic nie poradzi i pewno będę musiał zakupić jakąś używkę i wsadzić zamiast tego uszkodzonego, a wystarczy podpowiedzieć mi na maila zamiennik bo jeśli bym zobaczył symbole na tym pewno tranzystorze z dodatkiem * to coś bym sam wymyślił ale go nie ma. Ale jeśli to tak śliska sprawa to chyba sobie odpuszczę bo nie chce was wprawić w zakłopotanie Panowie.
    carot
    Level 26  
    tsmat wrote:
    Pewno nikt mi nic nie poradzi i pewno będę musiał zakupić jakąś używkę i wsadzić zamiast tego uszkodzonego, a wystarczy podpowiedzieć mi na maila zamiennik bo jeśli bym zobaczył symbole na tym pewno tranzystorze z dodatkiem * to coś bym sam wymyślił ale go nie ma

Chłopie, jedziesz na szrot, kupujesz moduł i załatwiasz sobie z gościem, że będziesz go mógł oddać jak nie będzie pasił. W domu rozbierasz, robisz zdjęcie w wysokiej rozdzielczości i możesz wszem o wobec rozpowiadać jakie tam są tranzystory.
    tsmat
    Level 10  
    Panie carot...

Bez komentarza.

Może inaczej sformułuje pytanie bo zdaje się ze te które zadałem wyzwalają niesmaczną aurę na tym forum.

Czy można to coś co tam siedzi w tej hybrydzie zastąpić zamiennikiem i dolutować tam coś do tego czegoś?? Bardziej TOP Secret się nie da.
    carot
    Level 26  
    tsmat wrote:
    Panie carot...

Bez komentarza.

Mało znasz życie.
    tsmat
    Level 10  
    Z przyczyn oczywistych zakańczam temat, zainteresowanych wątkiem zapraszam do napisania maila. Jestem skłonny oddać hybrydę rozłożona do zrobienia jeśli się ktoś tego podejmie. Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za odpowiedzi.