Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz buforowy do CCTV - zakres napięć

lukaswit 17 Paź 2011 19:16 4481 27
 • #1 17 Paź 2011 19:16
  lukaswit
  Poziom 10  

  Czy zasilacz buforowy z napięciem nominalny 13,8V może zasilić bezpośrednio kamery i rejestrator czy musi być przy każdej kamerze stabilizatorek do 12V?

  0 27
 • Mitronik
 • #2 17 Paź 2011 19:23
  telbod
  Poziom 31  

  Może zasilać. Jeżeli będziesz miał długie kable do kamery to to napięcie może być i tak z zasilacza za małe. Zmierz napięcie na końcu kabla z wałczoną kamerą i zobacz jakie napięcie dochodzi.

  0
 • #3 17 Paź 2011 19:52
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  telbod napisał:
  Może zasilać
  Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Należy sprawdzić w instrukcji kamery (być może w danych technicznych lub w części zwanej "Warunki bezpieczeństwa" lub podobnej) czy podany jest zakres tolerancji napięcia zasilającego.

  0
 • #4 17 Paź 2011 20:06
  lukaswit
  Poziom 10  

  Takich danych nie ma podanych, sprawdziłem dokładnie. Kamery nie można rozkręcić żeby zobaczyć jaką ma przetwornicę. Kamery występują pod nazwą V-CAM 450 w dipol.pl i KONIG KG-DCSHD w eltrox.pl.

  0
 • #5 17 Paź 2011 20:10
  telbod
  Poziom 31  

  Na poparcie moich wywodów podsyłam link.Link

  0
 • #6 17 Paź 2011 21:59
  lukaswit
  Poziom 10  

  Czy poparciem Twojej tezy ma być fakt że ten zasilacz jest dedykowany do kamer i ma 14V? Bo dla mnie to niczego nie udowadnia. Ile razy tak już robiłeś?

  0
 • Mitronik
 • #7 17 Paź 2011 22:18
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Nie wiem, o co Wam chodzi, ale przecież to normalna sprawa, wynikająca z prawa Ohma, że na przewodzie odkłada się napięcie [dzielnik napięciowy przewód + odbiornik]. Wszystkiego nie będę tłumaczył, ale przy zastosowaniu centralnego zasilacza do CCTV trzeba się z takimi spadkami liczyć i brać pod uwagę zasilacze z możliwością regulacji napięcia wyjściowego.
  Nie jest powiedziane, że 14V będzie OK, ani, że 12V wystarczy. Trzeba iść i zmierzyć w miejscu podłączenia kamery przy pełnym obciążeniu [np. włączony doświetlacz IR].

  W takim przypadku przy różnych długościach przewodu zasilającego trzeba wypośrodkować napięcie zasilania, bo kamerki IR są wrażliwe na napięcie zasilania. Jak dostaną za mało, to będą migać, śnieżyć itp. w przypadku za wysokiego napięcia zasilania znacznie skraca się żywotność i tak już wyżyłowanego doświetlacza.

  Idź, zmierz, napisz co wyszło, a potem będzie można doradzić :)

  0
 • #8 17 Paź 2011 22:26
  lukaswit
  Poziom 10  

  Chciałem się dowiedzieć jaki jest typowy górny zakres napięć wejściowych dla kamery 12V w kontekście podłączenia pod zasilacz buforowy. Doczytałem trochę i wysuwam wniosek że podłączenie 13,8V powinno być bezpieczne. Dziękuję za Wasze sugestie.

  0
 • #9 17 Paź 2011 22:29
  jimasek
  Moderator - Sieci, Internet

  lukaswit napisał:
  Chciałem się dowiedzieć jaki jest typowy górny zakres napięć wejściowych dla kamery 12V w kontekście

  Wszystko powinno być opisane w specyfikacji (karcie katalogowej) danego produktu i dołączone do instrukcji obsługi. Spokojnie możesz wykorzystać zasilacz buforowy do zasilania kamer CCTV.

  0
 • #10 18 Paź 2011 08:42
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  lukaswit napisał:
  Czy zasilacz buforowy z napięciem nominalny 13,8V może zasilić bezpośrednio kamery (...)?
  telbod napisał:
  Może. (...) Na poparcie moich wywodów podsyłam link.
  Na poparcie "swoich wywodów" warto także zapoznać się z instrukcją znajdującą się pod tym linkiem (zacytuję):
  Uwaga!
  - przed podłączeniem odbiorników upewnij się, że zasilacz ma ustawione prawidłowe napięcie wyjściowe.

  Zatem, jak napisałem w poprzednim poście, odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna.

  Miwhoo napisał:
  przecież to normalna sprawa, wynikająca z prawa Ohma, że na przewodzie odkłada się napięcie. (...) przy zastosowaniu centralnego zasilacza do CCTV trzeba się z takimi spadkami liczyć i brać pod uwagę zasilacze z możliwością regulacji napięcia wyjściowego.
  Zgadza się - prawo Ohma to jedna z głównych zasad stosowanych w układach elektrycznych/elektronicznych. Jednak jego stosowanie często, niestety, kuleje...
  Autor postu nie określił, czy kamery będą zasilane na odległość 10 metrów czy może 50 metrów - trudno zatem rozważać, jaki będzie spadek napięcia na poszczególnych odcinkach.
  Miwhoo napisał:
  Trzeba iść i zmierzyć w miejscu podłączenia kamery przy pełnym obciążeniu. (...) Idź, zmierz, napisz co wyszło, a potem będzie można doradzić :)
  Znając prawo Ohma nigdzie nie trzeba chodzić. Pobór prądu można sprawdzić na biurku, a spadek napięcia na przewodzie obliczyć na kartce (lub także skorzystać z miernika).

  0
 • #11 23 Paź 2011 18:20
  mirekq
  Poziom 17  

  Standardowo kamery mają 10% tolerancji.
  W praktyce, jeśli komuś uda się uszkodzić kamerę na 12V zasilaczem 13,8V ma u mnie flaszkę, resumując masz kamery na 12V dawaj zasilacz 13,8V (jak wspomnieli koledzy wcześniej przy długim przewodzie i prądożernych kamerach możesz mieć napięcie nawet za niskie.

  0
 • #12 23 Paź 2011 20:05
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  mirekq napisał:
  Standardowo kamery mają 10% tolerancji.
  W praktyce, jeśli komuś uda się uszkodzić kamerę na 12V zasilaczem 13,8V ma u mnie flaszkę...


  Nie chodzi o to, że kamera podłączona do 13,8V od razu padnie, tylko o to, że podwyższone napięcie zasilania znacząco wpływa na skrócenie żywotności doświetlacza IR, szczególnie to widać przy tańszych modelach kamer IR.
  Bez pomiaru napięć przy złączu kamery pod pełnym obciążeniem nie ma co się rozwodzić, bo każda instalacja jest inna.

  0
 • #13 23 Paź 2011 22:31
  jacekpra
  Poziom 10  

  Możesz śmiało zasilać kamery 12VDC z zasilacza buforowego 13,8 VDC, mam wykonane dziesiątki takich instalacji.

  0
 • #14 24 Paź 2011 13:28
  mirekq
  Poziom 17  

  Jeśli ktoś wykaże zależność pomiędzy żywotnością DIOD IR W KAMERZE wykazując zmianę żywotności przy 12V i 13,8V to stawiam dwie flaszki. Diody IR w kamerze są za stabilizatorem obniżającym napięcie, w najgorszym wypadku będzie się stabilizator grzał troszkę bardziej. Tak jak kolega napisał wyżej podłączać 13,8V i nie pisać doktoratów z pierdołek za przeproszeniem.

  0
 • #15 24 Paź 2011 14:26
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  mirekq napisał:
  Jeśli ktoś wykaże zależność pomiędzy żywotnością DIOD IR W KAMERZE wykazując zmianę żywotności przy 12V i 13,8V to stawiam dwie flaszki. Diody IR w kamerze są za stabilizatorem obniżającym napięcie, w najgorszym wypadku będzie się stabilizator grzał troszkę bardziej. Tak jak kolega napisał wyżej podłączać 13,8V i nie pisać doktoratów z pierdołek za przeproszeniem.
  Pisząc pod pseudonimem można zakładać się nawet o kontener flaszek...
  Może kolega napisałby "doktorat" dlaczego można podłączać 13,8V do kamer zasilanych 12VDC - wtedy jego wypowiedź byłaby wartościowa.

  Co do zbyt wysokiego długotrwałego zasilania kamer 12VDC napięciem przekraczającym o 15% poziom napięcia znamionowego - nie raz "fachowcy" przynosili do serwisu kamery (rożnych producentów) z przepalonymi diodami...

  Jeśli chodzi o kamery z wbudowanym oświetlaczem IR - zgadza się, w większości obecnie produkowanych kamer moduł oświetlacza IR wyposażony jest w oddzielny stabilizator napięcia. Jednak nie było tak zawsze, a i teraz nie jest tak we wszystkich kamerach. Jeśli kolega jest z okolic Warszawy - możemy się umówić na "prezentację" - dwie flaszki "piechotą nie chodzą" ;).

  0
 • #16 24 Paź 2011 23:53
  mirekq
  Poziom 17  

  Drogi kolego Treboszu, jako że nie lubię się rozwodzić wg mnie nad mało istotnymi tematami:

  Moja odpowiedź powstanie jako połączenie pytania zadanego przez założyciela tego tematu i Twojej odpowiedzi.

  Pytający:"Czy zasilacz buforowy z napięciem nominalny 13,8V może zasilić bezpośrednio kamery i rejestrator czy musi być przy każdej kamerze stabilizatorek do 12V? "

  Kolega Trebosz "Co do zbyt wysokiego długotrwałego zasilania kamer 12VDC napięciem przekraczającym o 15% poziom napięcia znamionowego - nie raz "fachowcy" przynosili do serwisu kamery (rożnych producentów) z przepalonymi diodami... "

  Reasumując powiem to co już powiedziałem kamery 12V można zasilać zasilaczem 13.8V dlaczego? ponieważ zakładając że będziemy kamery podłączać przewodami o rezystancji >0 om/m (moje wszystkie tak mają WOW :) ) ZAWSZE napięcie na kamerze będzie MNIEJSZE niż 12V +15%

  Oczywiście zakładam że pytający nie przykręci wszystkich kamer do obudowy zasilacza łącząc ich przewodami 10mm2, bo wtedy biedne diody IR mogą nie przeżyć tego porażenia HV- nie mogę powstrzymać ironii za co przepraszam.


  Ad 2 czyli :
  " Jeśli chodzi o kamery z wbudowanym oświetlaczem IR - zgadza się, w większości obecnie produkowanych kamer moduł oświetlacza IR wyposażony jest w oddzielny stabilizator napięcia. Jednak nie było tak zawsze, a i teraz nie jest tak we wszystkich kamerach. Jeśli kolega jest z okolic Warszawy - możemy się umówić na "prezentację" - dwie flaszki "piechotą nie chodzą" ;). "

  Flaszki nie są za pokazanie IR-ów bez stabilizatora
  Tylko cytuję siebie: " Jeśli ktoś wykaże zależność pomiędzy żywotnością DIOD IR W KAMERZE wykazując zmianę żywotności przy 12V i 13,8V to stawiam dwie flaszki" oczywiście w sytuacji praktyczniej bo teoretycznie kamer nie montuję, a w takiej na żadnym punkcie kamerowym w instalacji Uzas nie równa się U na We kamery.

  0
 • #17 25 Paź 2011 07:52
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Panowie, czy ja niewyraźnie napisałem? W związku z tym przypomnę:

  Miwhoo napisał:
  szczególnie to widać przy tańszych modelach kamer IR.


  Dotyczy to "chińczyków" w których są wstawione diody wyżyłowane do granic możliwości.
  Dla porównania:
  - kamera wewnętrzna z IR "no name", którą kupił klient w "promocji", zasilana z centralnego zasilacza buforowego, długość przewodu od kamery do zasilacza jakieś 5m 2x1mm2, napięcie na zasilaczu 13,8V, na kamerze przy pełnym obciążeniu 13,7V. Po tygodniu doświetlacz zaczął migać, po 9 dniach zgasł zupełnie... W instrukcji zapisane 12V +- 0,5V. Diody sie przepaliły
  - podmieniłem kamerę na CDR-403 i chodzi już ponad rok.

  Nic więcej chyba nie muszę wyjaśniać, chętnie flaszki przygarnę :)

  0
 • #18 25 Paź 2011 08:34
  mirekq
  Poziom 17  

  Miwhoo w takim razie oddaje honor, jako wytłumaczenie powiem że jako najtańszy i najgorszy sprzęt jaki zdarzyło mi się montować to właśnie VTV :) VTV to właśnie "noname z namem" całość ich sprzętu można kupić za granicą jako NO NAME. Na części pudełek VTV nawet swojego loga nie ma;) Widocznie jest coś jeszcze gorszego ale nie wpadłem na to żeby to kupić.
  Nie za bardzo lubię w okresie gwarancji serwisować bezpłatnie swoje instalacje.

  0
 • #19 25 Paź 2011 09:21
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  treborsz napisał:
  prawo Ohma to jedna z głównych zasad stosowanych w układach elektrycznych/elektronicznych. Jednak jego stosowanie często, niestety, kuleje...
  mirekq napisał:
  zakładając że będziemy kamery podłączać przewodami o rezystancji >0 om/m (moje wszystkie tak mają WOW :) ) ZAWSZE napięcie na kamerze będzie MNIEJSZE niż 12V +15%
  mirekq napisał:
  Standardowo kamery mają 10% tolerancji.

  Czy kolega mirekq mógłby pokusić się o wyliczenie:
  - jakiej długości przewód zasilający instalator musi zastosować aby spadek napięcia na ty,m przewodzie umożliwił spełnienie przytoczonej tolerancji 10 procent?
  - jaki będzie spadek napięcia na 10 metrach przewodu zasilającego (napięcie zasilające źródła 13,8VDC) - 10 metrów to raczej typowa odległość zasilania dla obiektu typu dom, sklep?
  Mając te dane możemy podyskutować.

  mirekq napisał:
  Flaszki nie są za pokazanie IR-ów bez stabilizatora
  Tylko cytuję siebie: " Jeśli ktoś wykaże zależność pomiędzy żywotnością DIOD IR W KAMERZE wykazując zmianę żywotności przy 12V i 13,8V to stawiam dwie flaszki"
  Moim zamiarem nie było pokazanie kamery bez stabilizatora układu IR, tylko efektu zasilania kamery z IR (bez oddzielnego stabilizatora napięcia układu IR) napięciem 13.8VDC. Prezentacja byłaby praktyczna.
  Co do teorii - również kłania się prawo Ohma oraz zasada działania diody (charakterystyka przejściowa, maksymalny prąd przewodzenia, ...).
  Niewielkie zmiany napięcie zasilającego powodują duże zmiany prądu płynącego przez LED. W związku z tym ważne jest, aby prąd diody miał możliwie stałą, bezpieczną wartość. Niedopilnowanie tego zalecenia prowadzi do przegrzewania się diod LED, nieosiągania optymalnego poziomu jasności oraz w konsekwencji do skrócenia czasu życia oświetlacza.

  0
 • #20 29 Paź 2011 08:31
  mirekq
  Poziom 17  

  Drogi kolego TREBOSZ-u
  Oczywiście mógłbym tutaj robić wyliczenia, tabelki ze spadkami napięcia i inne cuda wianki odnośnie tak "fascynującego" tematu jakim jest zasilanie kamery 12V z zasilacza 13,8V.
  Jenak na tym etapie już sam jestem zawstydzony żeby nie powiedzieć zażenowany że wdałem się w dyskusję na ten temat:)

  Postaram się podsumować i nie ciągnąć tematu dalej:

  Jestem praktykiem z wydaje mi się mocnymi podstawami teoretycznymi.
  W mojej pracy zawodowej NIEZAWODNOŚĆ jest jednym z podstawowych kryteriów jeśli chodzi o dobór sprzętu.
  Teoretycznie mógłbym kamery zasilać na 100 różnych sposobów.
  Praktycznie robię to tak: do PORZĄDNEGO* zasilacza buforowego zazwyczaj 13,8V ( o zgrozo!!!) podłączam kamerki 12V, bardzo rzadko zdarza się żeby kamera była tak blisko abym przekroczył napięcie 12V +10% na kamerze które z PRAKTYKI uważam za bezpieczne. Jeśli instrukcja mówi inaczej (nie montowałem takiego sprzętu, ale jak kolega wyżej udowodnił taki istnieje wiec przyznałem mu rację) stosuję się do zaleceń co do napięcia na kamerze podczas max. obciążenia zasilacza ( włączone IR jeśli są lub włączone grzałki, wentylatory w speed domach itp.) Do podniesienia lub obniżenia napięcia stosuję moduły ASUC10/ASDC10 i po temacie. GWARANTUJĘ ŻE NIEZAWODNOŚĆ TEGO ROZWIĄZANIA JEST BARDZO WYSOKA.

  I na koniec kolego TREBOSZ zamiast tracić swój cenny czas na polemikę z kimś takim jak ja SPRZEDAJ swoje przemyślenia producentom np: PULSAR którzy swoje zasilacze buforowe dedykowane do CCTV NIEOPATRZNIE ustawiają na 13,8V przewrócisz ich działy projektowe do góry nogami. A ten temat za TWOJĄ sprawą wpłynie na wprowadzenie zupełnie nowych standardów jeśli chodzi o zasilanie CCTV.

  *Pisząc PORZĄDNEGO NIEEE miałem na myśli PULSARA, którego konstrukcje są toporne, a teraz Made in China

  0
 • #21 29 Paź 2011 12:46
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  Przypomnę pytanie kolegi inaugurującego temat:

  lukaswit napisał:
  Czy zasilacz buforowy z napięciem nominalny 13,8V może zasilić bezpośrednio kamery i rejestrator czy musi być przy każdej kamerze stabilizatorek do 12V? (...) Chciałem się dowiedzieć jaki jest typowy górny zakres napięć wejściowych dla kamery 12V w kontekście podłączenia pod zasilacz buforowy

  Następnie kilku kolegów bezkrytycznie podeszło do tematu - podłączać i się nie martwić. Przykładowa odpowiedź:
  mirekq napisał:
  jeśli komuś uda się uszkodzić kamerę na 12V zasilaczem 13,8V ma u mnie flaszkę (...) podłączać 13,8V i nie pisać doktoratów z pierdołek za przeproszeniem.

  Teraz zaś (ostatni post) widzę zmianę podejścia - powrót do zapewnienia właściwego napięcia zasilania:
  mirekq napisał:
  Do podniesienia lub obniżenia napięcia stosuję moduły ASUC10/ASDC10 i po temacie.


  Przypomnę ogólną tendencję w moich wypowiedziach:
  treborsz napisał:
  Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Należy sprawdzić w instrukcji kamery (być może w danych technicznych lub w części zwanej "Warunki bezpieczeństwa" lub podobnej) czy podany jest zakres tolerancji napięcia zasilającego.


  Dla mnie także jest żenujące dowodzenie, że prawo Ohma jest słuszne - niektórzy traktują to jako doktorat na Forum, które w tytule ma informację:
  Dla profesjonalistów z odpowiednią wiedzą

  I jeszcze jedno - ustosunkuję się do:
  mirekq napisał:
  do PORZĄDNEGO* zasilacza buforowego zazwyczaj 13,8V ( o zgrozo!!!) podłączam kamerki 12V(...)
  *Pisząc PORZĄDNEGO NIEEE miałem na myśli PULSARA.
  (...)I na koniec kolego TREBOSZ zamiast tracić swój cenny czas na polemikę z kimś takim jak ja SPRZEDAJ swoje przemyślenia producentom np: PULSAR którzy swoje zasilacze buforowe dedykowane do CCTV NIEOPATRZNIE ustawiają na 13,8V

  Radzę zapoznać się z ofertą tego producenta i przeczytać dokumentację oferowanych zasilaczy dla CCTV (podany jest zakres napięcia wyjściowego oraz możliwość jego regulacji - globalnie lub dla poszczególnych sekcji). A jeśli konieczne jest indywidualne obniżenie napięcia - należy zastosować odpowiedni moduł.
  Nie muszę sprzedawać swoich przemyśleń producentom - warto zapoznać się z dokumentacją stosowanych produktów.

  0
 • #22 29 Paź 2011 14:04
  mirekq
  Poziom 17  

  Troboszu nie uważam że więcej muszę Ci udowadniać. Pisz zatem doktoraty z prawem oma w tytule :) Pozdrawiam

  0
 • #23 29 Paź 2011 18:08
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  Autor tematu miał problem i podzielił się nim na Forum. Ja uczyłem się na własnych błędach i nie chcę, aby inni mieli problemy otrzymując porady, które kontestowałem.

  0
 • #24 29 Paź 2011 19:14
  eworks
  Poziom 19  

  W kompaktach siedzą często stabilizatory DC DC.. dasz mu 9V od da Ci 12V dasz mi 15V on da ci 12V ;-) Oczywiście w zakresie małych prądów, wyciągam to z uszkodzonych kamer i stosuje do urządzeń elektronicznych jak potrzebuje stabilnego napięcia.

  Powiem tak.. gorzej jak napięcie jest za małe wtedy prąd rośnie i elementy nie wyrabiają i ogólnie jest syf ;-)

  Pozdrawiam.

  0
 • #25 18 Lis 2011 12:36
  lukaswit
  Poziom 10  

  Dziękuje za odpowiedzi, kamery działają, zobaczymy po czasie jak zawodne będą.

  Nie podłączyłem jeszcze rejestratora do zasilania awaryjnego, gdyż nikt się do tego nie ustosunkował. Rozebrałem go i znalazłem przetwornicę na 5V, 12V niestety nie widzę, wnioskuje więc że 12V do dysku jest bezpośrednio z gniazda zasilania. Rejestrator to 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 (od Dipola). Co w takim przypadku proponujecie?

  0
 • #26 18 Lis 2011 13:07
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  lukaswit napisał:
  Nie podłączyłem jeszcze rejestratora do zasilania awaryjnego, gdyż nikt się do tego nie ustosunkował.
  Rejestrator możesz zasilić z zasilacza UPS, jednak wydajniejszym i tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zasilacza buforowego, np. takiego.

  lukaswit napisał:
  Rozebrałem go i znalazłem przetwornicę na 5V, 12V niestety nie widzę, wnioskuje więc że 12V do dysku jest bezpośrednio z gniazda zasilania.
  Wytłumacz, proszę, jaki cel miałeś przeprowadzając tą analizę i czego oczekiwałeś?

  0
 • #27 16 Sty 2012 12:40
  mirekq
  Poziom 17  

  Przestrzegam przed zasilaniem rejestratorów innym napięciem niż znamionowe 12V (oczywiście jeśli rejestrator na 12V)

  Ewentualny problem z zasilaniem kamer wymagających porządnej stabilizacji napięcia wyjściowego, a w szczególności rejestratorów rozwiązuje:
  AVC12/1203 Moduł zasilania rejestratorów oraz dysków sieciowych;
  Uwe: 10÷15V; Uwy: 12V 30W

  http://www.atte.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=120

  Można tym zasilać rejestratory, dyski sieciowe, osprzęt sieciowy i inne na 12V

  Jak ten układzik podłączysz pod zasilacz buforowy to zasilasz buforowo.

  Osobiście używam go z zasilaczami buforowymi do rejestratorów APER-a żeby mieć z głowy podtrzymanie zarówno kamer jak rejestratora z jednego zasilacza.
  Nie trzeba się bawić w oddzielny bufor dla kamer i Ups dla rejestratora.
  Poza tym sprawność większa, przez co czas działania dłuższy, bo nie przetwarza się 12v z aku w UPS -->230v zasilacz rejestratora-->12V rejestrator

  0
 • #28 16 Sty 2012 15:38
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  Takich rozwiązań jest wiele na rynku. Ja stosuję z powodzeniem rozwiązania firmy Pulsar, np. RN500 lub RN250.
  W przypadku zasilaczy buforowych Pulsara producent podpowiada w dokumentacji (karcie katalogowej czy instrukcji instalacji) możliwe konfiguracje (przykład).

  Jakkolwiek zgadzam się, że zasilanie inną wartością napięcia niż podana w specyfikacji urządzenia może być przyczyną jego uszkodzenia (z reguły nie dzieje się to natychmiast - parę kat temu "weryfikowałem" instalację w której co tydzień była oddawana do serwisu kamera, a przyczyną był zbyt wysoki poziom napięcia zasilającego).

  0