Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić rozrusznik?

alan78 30 Lis 2009 19:46 50197 36
  • #31 30 Lis 2009 19:46
    Staszek49
    Poziom 34  

Panowie nosząc obrączkę na palcu nie ważcie się usuwać usterek w rozruszniku zamontowanym w silniku bez zdjętej klemy z akumulatora, gdyż grozi to zwarciem i topieniem się złota na palcu - widziałem palce u ofiary takiej naprawy oraz po wygojeniu się ran.
    Kolejna uwaga, jeśli wirnik nosi ślady ocierania o stojan, to obowiązkowo należy wymienić tulejki. W razie braku typowych tulejek można je podebrać z innych rozruszników (ale "stare" należy nosić z sobą, co ułatwi nabycie). Z tego co się orientuję, to występują dwa rodzaje rozruszników tj. tradycyjne oraz nowszej generacji z przekładnią planetarną (wyróżnia je mniejszy gabaryt). One również ulegają awarii i mają nieco inną budowę. Uszkodzenia uzwojeń występują zarówno w jednym jak i drugim typie rozrusznika, które można zbadać na stanowisku, z użyciem specjalistycznego sprzętu.

• #32 02 Gru 2009 10:18
    tadeuszgr
    Poziom 18  

MANKO 111
    Jeśli wirnik przyciera to musi być luz na tulejkach.

• #33 04 Gru 2009 14:33
    manko111
    Poziom 9  

Tadeuszgr no luz niby jest mały (jak ruszam wałkiem mocno to rusza się troszkę) ale fachowiec w warsztacie mówił że powinien być mały luz (tak przy okazji kiedyś go pytałem)

czy nie powinno być wogóle luzu??

a te otarcia na krawędziach magnesów to mogły by być np wynikiem że wałek jest krzywy na długości albo krzywo się obraca (kosi krawędzie magnesów po skosie)
    nie wiem może głupoty gadam....ale jest to jakaś teoria...

Jak sprawdzić rozrusznik?

tulejki zakupiłem już kiedyś ale nawet nie zmieniałem bo te stare naprawdę są gładziutkie
    a wybić starych nie mam za bardzo czym

nie wiem czy wcześniej pisałem ale testowałem go bez obciążenia i leeeeeniwie kręci
    także nie wiem...

• #34 04 Gru 2009 16:59
    Przemek_S
    Poziom 10  

a czy kolega sprawdzał czy masa jest dobra? czasami zdarza sie ze masa nie łaczy zbyt dobrze od rozrusznika i słabo kręci. sa dwa wyjscia A) mozna dac nowy kabel masowy B) oczyscic krawędzie w stojanie rozrusznika, krawedzie dekielka gdzie alczy sie z stojanem i to samo zrobić z głowiczką

• #35 07 Gru 2009 08:42
    manko111
    Poziom 9  

oczka masowe i plusowe to wyczyściłem hoho aż do bólu (przy aku i przy rozruszniku oraz klemy ble ble, wszystko)

o co chodzi z tym stykiem masy i stojanem? u mnie jest tak że są magnesy poukładane wewnątrz obudowy, które oczywiście czyściłem ale pod magnesami nie bo ich nie wyciągałem

masa idzie na szczotki plecionką, a druga masa po przeciwnej stronie na obudowę

• #36 07 Gru 2009 08:53
    _LBX_
    Poziom 22  

Kolego idź do zakładu gdzie sprawdzają rozruszniki i Ci powiedzą.

• #37 08 Gru 2009 08:19
    manko111
    Poziom 9  

tak to będzie najlepszy pomysł, bo już nie mam pomysłu ;) co za to odpowiada

ale..... jeszcze któregoś dnia wybiję te tulejki i wymienię... oraz przeszlifuję co nieco pod kątem styku masy