Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Demodulator fm. Proszę o pomoc!!

03 Dec 2004 19:12 2549 6
  • Level 2  
    Mam dosyć duży problem ponieważ dostałem temat pracy dyplomowej, który brzmi dokładnie tak: Wykonaj demodluator fm telewizyjny. Problem w tym że na żadnej lekcji na żadnej pracowni nic o tym nie miałem, owszem było trochę o demodulacji ale nauczyciel sprawiał wrażenie mało zrointowanego w tym wszystkim tak jak i mo "promotor". Proszę o pomoc jaki układ mogę zastosować, jakis schemat jak się za to zabrać. W internecie nie ma zbyt wiele na ten teamta albo ja nie wiem gdzie i czego szukac :)????
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 15  
    Jako demodulator FM może służyć petla PLL gdy wepniesz się w nią przed VCO. Są też inne układy, które gdzieś mi się obiły o uszy, ale to głównie teoria. Chyba lepiej będzie jak się wypowie jakiś praktyk. Gdyby jednak coś Cię z tych teoretycznych zagadnień interesowało to daj znac to czegoś poszukam.
  • Level 42  
    Witam! Na temat demodulatorów i modulatorów, to trochę w książkach jest, co do praktycznego punktu, to temat jest bardzo prosty, robiłem to parę lat temu, tylko chodziło o radiowe, ale uważam, że to się niczym nie różni, nie określiłeś czy to ma być wizja, czy fonia, wydaje mi się, że na pewno będziesz musiał zrobić jedno i drugie. Sam demodulator nie wiele da, nie będzie można tego za prezentować, chyba, że podłączycie się pod jakiegoś starego Junosta, albo Vele, W książce Radioelektronika dla Praktyków, jest to bardzo dokładnie i ładnie opisane. Uważam, że zrobienie tego to jest pryszcz, wizja idzie w AM, to praktycznie, tylko dioda i parę elementów, fonia idzie w FM, proponuje wyszarpcie te cale elementy z starego telewizora, ładne opakowanie, na komputerze opisać, gniazdo wejściowe i wyjściowe, zasilanie to żadnego nie potrzebuje, stary telewizor, wyprowadzić mu tylko te sygnały na zewnątrz i Ameryka i pół Kanady. Ty chyba nawet oboje sprawy nie zdajesz, jaki dobry i prosty do wykonania, temat dostałeś. Część teoretyczną mam chyba na płycie, ale nie jestem pewien, jak będzie, to Ci to wyślę, pozmieniasz radio, na telewizję i jakoś poskładasz do kupy.
    Pozdrawiam
  • Level 15  
    tak, demodulator fm jest dosyc prosty do wykonania.
    Jesli chodzi o petle pll (petla fazowa) jest to kwestia jednego ukladu scalonego (niewiele kosztuje) i paru dodatkow (rowniez scalaki, ale juz prostsze).
    Aplikacje do petli pll mozna znalezc w dokumentacji do ukladu scalonego (jesli chcesz to moge podac uklad, mialem tydzien temu laborke z nim).
    Prezentacja dzialania demodulatora jest dosyc klopotliwa (wpierw trzeba meic sygnal zmodulowany czestotliwosciowo, chyba ze macie takie fajne generatorki nowsze ktore to umozliwiaja - czytaj - umozliwiaja wygenerowanie sygnalu zmodulowanego, wtedy prezentacje mozna zrobic na oscyloskopie). Jesli chodzi o fm z telewizji to trzeba tylko znac czestotliwosci na jakich fonia nadaje - i dostroic petle pll do tej czestotliwosci (tam sa opisane filtry, zawarte juz w scalaku, tylko sie je stroi zewnetrznymi elementami).

Nie wiem jak to wyglada poza petla pll - ale jest kilka specjalizowanyxch ukaldow scalonych (dosc drogie, ale rowniez mozna poszukac).
  • Level 2  
    Dzieki wszystkim za pomoc i przepraszam ze dlugo sie nie odzywalem!!Bylbym wdzieczny za nazwy ukladow ktore moglbym zastosowac do petli PPl co do prezentacji to dwoch kolegow ma zrobic modulator ktory ma byc tak dobrany by wpolpracowal z naszym demodlulatorm choc tam chyba o nosna nie wiem jeszcze dokladnie. Janek11389 jesli masz to na plytce to bylbym bardzo wdzieczny gdybys mi to przeslal bo bardzo mi sie przyda do obrony tej pracy. Pozdrawiam serdecznie.
  • Level 42  
    Witam! Myślałem, że zrezygnowałeś, jutro jak wpadnie syn, to się go zapytam czy to jeszcze ma, jak będzie to się odezwie.
    Pozdrawiam
  • Level 38  
    Z większą częścią wypowiedzi się utożsamiam jednak muszę tutaj dodać, że jeśli chodzi o telewizyjny demodulator FM to pracuje on na częstotliwości 6,5 MHz (u nas) lub 5,5 MHz na zachodzie. Na tą częstotliwość należy go zaprojektować. Można to zrobić na kilka sposobów jednak z pętlą jest chyba najlepszy i najnowocześniejszy (do teoretycznego opisu trzeba jednak i pozostałe). Może promotor nie będzie wymagał uniwersalnego rozwiązania (6,5 i 5,5) to będzie łatwiej. Zgodzę się także z tym, że literatury na ten temat jest pod dostatkiem i z powodzeniem można zgromadzić opis na 40 a nawet więcej stron. Wspomnieć także by wypadało o różnicowej metodzie wydzielania fonii w OTV ( idlatego właśnie te czestotliwości 6,5 i 5,5) może także o TV sat? Nie wspominam już o tzw. rysie historycznym całego zagadnienia i różnych systemach stosowanych na świecie w systemach TV. Należy także ściśle współpracować z kolegami którzy mają zbudować modulator, żeby to wszystko zadziałało. Ważna jest też sprawa dewiacji (w różnych systemach) i systemów uwydatniania wysokich częstotliwości (np. Wegener Panda itp). Nie od rzeczy będzie także wspomnieć (chyba?) o stereo.
    Pomyślnego Działania!