Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten piecyk działa prawidłowo? (Termet Miniterm GCO-Dp-21-05)

18 Paź 2011 19:26 2995 4
 • Poziom 9  
  Witam.

  Mam piecyk Termet Miniterm GCO-Dp-21-05. Użytkuje mieszkanie gdzie jest zainstalowany ten piecyk dopiero drugi sezon zimowy (podczas pierwszego nie zastanawiałem się nad tym zagadnieniem, poza tym rzadko paliłem) i chciałbym wiedzieć czy prawidłowo w nim działa system ogrzewania CO.
  Mianowicie jak włączam to ogrzewanie i ustalam temperature na powiedzmy 60 st, to z temp. 22st (poczatkowa temperatura) do tych 60st piecyk nagrzewa się w ok. 20-25 min. Czy to normalne? Najpierw grzeje się dość szybko do 40 w 3-4min a pozniej juz bardzo powoli do tych 60st. Jak juz nagrzeje sie do 62-63st. (zawsze nagrzewa sie kilka stopni wiecej niz ustawiam) to wlacza sie L3 i na jakieś 7-8 min się wyłacza. Po tym czasie ponownie się włącza i mając ubytek kilku stopni znowu nagrzewa te kilka stopni różnicy przez 7-8 min(!). I tak w kółko.
  I tu moje pytanie - czy Waszym zdaniem piecyk działa właściwie?
  Czy jak się nagrzewa woda to zawsze gaz jest puszczony na full czy on tak specjalnie długo "podgrzewa" tę wodę nie zużywając dużo gazu? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto ma podobny model Termeta się wypowiedział albo osoba, która się na tym zna.
  Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
 • Poziom 35  
  Wyświetleniem "L3" kocioł powiadamia, że różnica temperatur wody "na zasilaniu" i "na powrocie" jest mniejsza niż 3 stopnie. Wówczas wygasza palnik i działa tylko pompa, aż do czasu, gdy temperatura spadnie poniżej fabrycznej histerezy kotła. Wówczas włącza palnik i ponownie dogrzewa do zadanej temperatury. Zmienny płomień to normalne. Chodzi o to , że elektronika sterująca ma doprowadzić do temperatury zadanej, a nie znacznie ją przekroczyć, co stałoby się gdyby kocił szedł cały czas na max. Przy okazji sprawdź proszę, czy masz poodkręcane wszystkie grzejniki ma całość, bo wydaje mi się, że albo kocioł nie jest odpowiednio wyregulowany do Twojej instalacji c.o., albo korzystasz tylko z części grzejników. Przy pierwszym uruchomieniu przedstawiciel autoryzowanego serwisu Termetu ma obowiązek ustawić kocioł do wielkości pomieszczenia i ilości zainstalowanych grzejników. Ja mam ustawiony od początku na moc 8 kW, bo tyle wystarczy na moje mieszkanie. Zjawisko "L3" zdarza się, ale im niższa temperatura na zewnątrz i większe zapotrzebowanie na ciepło, tym ono jest rzadsze. Przy temperaturze na zewnątrz poniżej -10 praktycznie już nie występuje, bo całe "wyprodukowane" ciepło jest oddawane przez grzejniki.
 • Poziom 9  
  Witaj kreslarz - od razu wielkie dzieki, ze mi odpisales. L3 zapala mi sie za kazdym razem gdy gasnie palnik ale w tym modelu to podobno normalne.
  Niestety nie wiem na jaką moc mam ustawiony ten piecyk, a co do grzejników - tak, jest jeden zakręcony grzejnik w łazience, ale to specjalnie bo tam jest ciepło i nie chcę, żeby powstawała pleśń i grzyb (kiedyś łazienka była zalana). A czy to, czy jest zakręcony kaloryfer czy odkręcony ma jakieś znaczenie na całokształt?? Martwi mnie po prostu, że tak krótko te grzejniki "trzymają" nastawioną temperaturę i palnik co chwilę na nowo nagrzewa, mimo, że okna są plastiki i mieszkanie w kamienicy z cegły, więc nie powinna ta woda tak szybko się schładzać, chyba, że się mylę... ?

  Dodano po 31 [minuty]:

  haalo panie Kreslarzu - czekam na Pana opinie :)
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Dobrym rozwiązaniem jest wezwanie autoryzowanego serwisanta Termetu po to, by sprawdził jakie są ustawienia uruchomieniowe Twojego kotła. Może się okazać, że kocioł pracuje na pełną moc, co zaowocuje takimi właśnie problemami. Proponuję, poświęć trochę kasy i zaproś fachowca, bo jak on wszystko wyreguluje i ustawi, to masz wówczas pewność, że możesz efektywnie i bezpiecznie użytkować swój system grzewczy. To naprawdę nie są stracone pieniądze.
  Co do odkręconych lub nie grzejników. Kocioł CO produkuje określoną ilość ciepła i system musi być tak ustawiony, by grzejniki w mieszkaniu były w stanie odebrać i wypromieniować do otoczenia dostarczone im ciepło. Na tym polega bilans zerowego uruchomienia kotła. Nie może być tak, że kocioł ustawiony na maksymalną moc zasila 4 małe grzejniki o mocy oddawanej po 1200W każdy. Problem "L3" będzie się pojawiał co chwilkę. Wpływa to negatywnie na ogólny bilans wydatków na (bardzo już drogą) energię z gazu.
 • Poziom 9  
  Dzieki wielkie za porade!