Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator prądnicy - jak zrobić ?

18 Oct 2011 21:13 4352 9
 • Level 21  
  Potrzebuję zrobić regulator prądnicy do auta Casalini z silnikiem Lombardini LDW502.
  Silnik 502ccm diesel z automatyczną skrzynią biegów .Regulator fabryczny REF4276, niestety nie do zdobycia w kraju. Nienaprawialny gdyż jest zalany jakimś plastikiem .
  Prądnica wykonana jest podobnie do dynama rowerowego . Czyli uzwojenie wokół którego obraca się rotor z magnesami bez uzwojenia wzbudzającego.Wyprowadzone są dwa kabelki jak z transformatora. Dlatego nie pasuje żaden typowy regulator. Próbowałem zastosować układ Link . Na stole działa , ale w aucie nie. Prawdopodobnie tyrystor nie nadąża się wyłączać ..Próbowałem na tranzystorze IRF9540 (100V 18A) Link, ale tutaj w czasie pracy pali tranzystor.
  Może ktoś ma jakiś pomysł .
 • Level 39  
  Czyli wygląda, że musi być regulacja stratna jak w motocyklach. Trochę mało tych kabelków z prądnicy, ale można sobie wyobrazić i tak. Nie wiemy o jakiej mocy mowa. W każdym razie tyrystory mają nie wyłączać, lecz włączać się przy wzroście napięcia.
 • Level 30  
  Sprawdź czy te dwa kable to końce uzwojenia (czy czasem nie są drugim końcem podłączone do masy) Jeśli to jest jedno uzwojenie, można zastosować regulator od motocykla H-D z jednofazowym alternatorem. Spokojnie wytrzymuje 350W.
 • Level 35  
  Od chińskiego skutera też podejrzewam że podejdzie.
 • Level 21  
  Regulacja stratna nie wchodzi w rachubę .Prądnica ma ok 200W, (czyli kilkanaście amper) sądząc po odbiornikach energii .Przy regulacji stratnej zapewne by się spaliła .
  Oryginalnie była zrobiona na 2 diodach i 2 tyrystorach ze sterowaniem .
  Uzwojenie prądnicy jest jedno odizolowane od masy .
 • Level 35  
  Czyli typowe uzwojenie statora, jakikolwiek regulator 10-20A podoła temu zadaniu.
 • Level 30  
  Jak kolega napisał, zwykłe motocyklowe ładowanie, tyle że jednofazowe. Dlatego proponowałem regulator od H-D, tam spokojnie do 35A podoła.
 • Level 39  
  Chyba jednak za mało wiemy o instalacji pojazdu. Ciepło ( przy takim rozwiązaniu mechanicznym) musi się wydzielić zarówno przy regulatorze szeregowym jak i równoległym. Tyle, że przy regulatorze szeregowym większe straty przy większym obciążeniu a przy równoległym odwrotnie. Rozwiązaniem salomonowym byłby regulator/przetwornica impulsowy, ale to znów skomplikowanie. Z uwagi na obowiązek jazdy z włączonymi światłami stosuje sie regulatory równoległe, ponieważ likwidują tylko nadmiar energii a oświetlenie jest zasilane prądem przemiennym (regulowanym).
  Trochę nie wiadomo dlaczego regulator na dwóch diodach i dwóch tyrystorach, ale to już szczegół (pewno polaryzacja względem masy pojazdu).
  Ale jeśli chcesz dorabiać to moze coś takiego
  Regulator prądnicy - jak zrobić ?
 • Level 43  
  Regulator kupisz u nas w kraju, tymi silnikami zajmuje się Transbud w Nowej Huci, podchodzi też regulator od Hatza i Kuboty.
 • Level 21  
  Zrobiłem układ podobny do Link tylko na dwóch tyrystorach zamiast diod i układ działa .