Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Darmowe panele słoneczne w UK

digi.net 18 Oct 2011 22:11 12508 8
Bosch
 • #1
  digi.net
  Level 11  
  Witam,
  Od pewnego czasu w UK jest możliwość założenia darmowych ogniw słonecznych.
  Są dwie opcje:
  - inwestycja w panele (około 10 - 15 tys funtów) i potem używanie i sprzedaż tej energii do sieci. Państwo gwarantuje płatność na 25 lat - aktualnie jest to £0.433/kWp za wyprodukowaną energię oraz dodatkowe £0.03 jeśli ta energia zostanie sprzedana do sieci.
  - darmowy montaż przez aprobowaną firmę i oni pobierają od państwa te opłaty, a właściciel dachu na których są panele ma darmową energię przy zerowej inwestycji.

  Ponoć przy pierwszej opcji można "zyskać" około >1000 funtów rocznie, co daje przy 25 latach finansowania przez rząd 200% zwrotu.

  Czy ktoś już zakładał takie panele? Chodzi mi o ich wydajność i wszelkie pozostałe kwestie z tym związane.
  Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń na ten temat.

  kilka linków z tym tematem:
  http://www.solardirectsavings.co.uk/
  http://www.heatmyhome.co.uk/uk-solar-panels-grants.htm#fit
  http://www.solarpanelsinfo.co.uk/
 • Bosch
 • #2
  Citek
  Level 22  
  Ciekawe w jaki sposób miałyby owe panele słoneczne produkować energie, którą można by odsprzedać do sieci, przecież takie coś nie potrzebnie podniesie koszty inwestycji (dodatkowe urządzenia synchronizujące napięcie z siecią elektryczną itp.), przy niewielkim zwrocie energii.
  Ogólnie akcja fajna, gdyby w Polsce byłoby coś takiego na pewno znalazłoby się wielu chętnych.
  Znając życie na pewno nic nie ma za darmo i jest tu jakiś kruczek.
 • Bosch
 • #3
  digi.net
  Level 11  
  No właśnie... też szukam kruczka. Wydaje mi się że firmy zakładające to za darmo interesuje płatność od państwa za generowaną energię. One to również montują wszystkie urządzenia służące konwersji napięcia do użytkowego i sieciowego. Pomiar odbywa się poprzez "smart meter" cokolwiek to znaczy ;)
  Ponoć (info od osoby która takie panele świeżo co założyła) dotacja jest z pieniędzy przeznaczonych na budowę kilku elektrowni jądrowych - te plany zostały porzucone po katastrofie w Japonii, a pieniądze przeznaczone na budowę zostały.
 • #4
  digi.net
  Level 11  
  Dziś dostałem informację od znajomego, który ponad 4 tygodnie temu założył taką instalację do 4kWp, że licznik mu wskazuje teraz 460 kWh. Czyli przeliczając i uśredniając - to ma około 2000 funtów rocznie. Koszt inwestycji zwraca się po 5 latach - kolejne 20 lat - czysty zysk!
  Dodać należy, że w tym czasie - połowa września do połowy października pogoda była raczej przeciętnie do słabej. Takich fajnych ciepłych mocno słonecznych dni pamiętam jakieś 3 - 4 dni, więcej natomiast było deszczowych lub mocno pochmurnych.
 • #5
  gregor_1980
  Level 14  
  Ciekawy pomysł, szkoda tylko że ta oferta jest dla paneli o mocy poniżej 4kW.
 • #6
  Przechodzien1
  Level 2  
  Nalezy zapytac o koszty eksploatacji i utrzymania w czasie tych 25 lat.

  Jesli istnieje w tym konkretnym rozwiazaniu element posredni w postacji jakiegos akumulatora, to powstaje pytanie:
  1. Jaka jest zywotnosc (jako laik oceniam na 5 lat)
  2. Jaki jest koszt utylizacji i kto to robi. (no i tu nagle przestajemy byc tacy "env friendly")
  3. Jaki jest koszt nabycia nowego i wymiany

  Do podstawowej instalacji gazowej co 6 miesiecy przyjezdza inspektor i ktos pokrywa te koszty. Nalezy sie spodziewac ze dolaczajac urzadzenia do sieci energetycznej dowolnego operatora, bedziesz zmuszony do regularnych inspekcji przez autoryzowany serwis akceptowany przez tegoz operatora (odbiorce energii).

  W efekcie moze sie okazac, ze ten czysty zysk, przestaje byc taki czysty.


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Popraw ten post!
  [Akrzy]
 • #7
  digi.net
  Level 11  
  gregor_1980:
  Przypuszczam, że to jest również podyktowane wielkością typowych angielskich dachów, a także "komercyjnością" większych instalacji. Typowy dom w większości przypadków nie potrzebuje więcej mocy.
  Druga sprawa, to że dla PV rząd płaci ponad 3 razy więcej za kWh niż przeciętna stawka sprzedaży (około £0.13 - £0.16) - więc dla duużo większych instalacji - to byłaby prawdziwa gratka.

  odnośnie pytań Przechodzien1:
  1. żywotność - gwarantowana 25 lat.
  2. utylizacja w UK dla mieszkańców (niekomercyjne odpady) jest darmowa.
  3. koszt jak na początku wątku.
  nie stosują w tym rozwiązaniu akumulatorów - nadwyżka jest sprzedawana do sieci za £0.463, a niedobór pobierany z sieci za przeciętnie £0.13

  Te urządzenia - jeśli kupujesz - to samemu musisz monitorować - choć ponoć są one bezobsługowe nie wymagające kontroli przez ten czas (25lat). Gdy "wydzierżawiasz" dach w zamian za darmowy prąd z paneli - to firma dzierżawiąca zajmuje się konserwacją.
 • #8
  jotko
  Level 22  
  Z maila od kolegi z Belgi.

  Zainstalował on panele solarne ,całkowity koszt instalacji solarnej: 29500 euro ( można na kredyt lub z własnej kasy)
  Rząd Belgijski chce być ok z europejską normą Kioto więc stymulują ludzi do inwestowania w zieloną energię koszt takiego kredytu to 2%.

  Panele solarne które zainstalował to German solar panels:Aleo-Bosch 34 sztuki.
  Jest w stanie wyprodukować rocznie około 7000 Kwh . Za każdy 1000kWh ( zielonej energii) wyprodukowane i sprzedane do sieci otrzymuje 350 euro.
  Czyli licząc do 6( 1000kWh) x 350 euro = zwróci mu się 2150 euro na rok.


  Dodatkowo belgijski rząd zwraca 40% kosztów instalacji , zwrot jest rozłożony na 4 lata.
  Czyli po 4 latach zwrócą mu 13000 euro.

  ''' Czytając jego maila zrozumiałem tłumacząc z angielskiego, że nawet jeżeli energie od razu skonsumuje na własne potrzeby to i tak nie utraci zielonego certyfikatu . Będzie otrzymywał 350€ za każde 1000kWh. Robi tak w zimie oszczędzając na oleju opałowym ogrzewając dom prądem.'''

  Link do podane przez niego strony z informacjami ( niestety po belgijsku ..) Link

  Schemat instalacji elektrycznej.
  https://obrazki.elektroda.pl/9766313300_1320589339.jpg

  """ Niestety coś nie pinga na moim laptopie . Link url zrobiłem na innej stacji , a na tej moge jedynie wkleić link. Ikony plik z dysku i wklej plik są niewidoczne.:cry: """
 • #9
  digi.net
  Level 11  
  Cóż, niewiele osób się wypowiedziało w tym temacie.
  Dzięki jotko za informacje z Belgii!
  Jako uzupełnienie tematu dodam, iż zmieniły się stawki, które rząd płaci za wygenerowany prąd. Zostały one obniżone o połowę i dotyczy tych, co teraz dopiero założą panele. W sumie to się nadal opłaca, ale już nie tak bardzo jak poprzednio. W najlepszym razie inwestycje zwróci się po 10 latach.
  Kolega (wymieniony wcześniej) - który skorzystał z opcji darmowej energii za "użyczenie" swojego dachu - powiedział mi ostatnio, że po pół roku pracy padł mu inwerter. W sumie to najbardziej wrażliwa część systemu. Na szczęście w tej opcji nic go to nie kosztowało. Inaczej - musiałby wydać jakieś 3 tys funtów na nowy (no, chyba że gwarancja)
  Osobiście zdecydowałem się wstrzymać i poczekać na dalsze postanowienia rządu w tej sprawie.
  Temat zamykam, dzięki!