Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Idra 20s i zmiana ciśnienia

19 Paź 2011 09:32 10379 17
  • Poziom 11  
    Witam

Kupiłem niedawno domek i oprócz mnóstwa innych problemów pojawił się problem ze zmianą ciśnienia w instalacji c.o. podczas procesu grzania.
    Ciśnienie rośnie z 0.6 do 2.5 Bara przy ogrzaniu wody w instalacji c.o. z 20 st.C do 55 st.C.
    Naczytałem się artykułów na elektrodzie i stwierdziłem, że nie jest to poprawny objaw i, że winowajcą jest najprawdopodobniej zbiornik wzbiorczy.
    Przeprowadziłem poszukiwania owego zbiornika ale znalazłem go dopiero na allegro.
    Moje pytanie brzmi czy ten zbiornik znajduje się w piecu?
    Dokumentacja pieca wymienia takie elementy składowe:

Beretta Idra 20s i zmiana ciśnienia

Cytat:

1. Zawór odpowietrzający
    2. Pompa
    3. Termometr
    4. Hydrometr
    5. Zapalnik Piezoelektryczny
    6. Zespół membranowy C.O. z automatycznym obejściem
    7. Zawór bezpieczeństwa
    8. Przełącznik funkcji
    9. Potencjometr temperatury C.O.
    10. Miejsce na programator godzinowy
    11. Termostat sterujący
    12. Termostat bezpieczeństwa
    13. Palnik główny
    14. Termostat ograniczający
    15. Wymiennik główny
    16. Naczynie zbiorcze
    17. Termostat dymu
    18. Palnik pilota
    19. Termopara
    20. Przycisk zaworu gazowego
    21. Śruba regulacyjna palnika pilota
    22. Krata zabezpieczająca
    23. Dolna kostka przyłączy
    24. Pokrywa kostki przyłączy

Podejrzewam, że może to być element 16 lub 6 (chociaż wątpię).
    Tak czy inaczej nie działa więc jeśli jest w piecu to regulował to ktoś?
    Prosiłbym o jakieś pomocne informacje jak się do tego dobrać (instrukcję ustawiania ciśnienia widziałem Link1 Link2).
    A jeżeli to nie to to pozostaje mi dodać do instalacji zewnętrznej naczynie wzbiorcze (najłatwiej mi będzie na wejściu za zaworem dopompowującym wodę).
    W załączniku instrukcja od pieca.

Pomóżcie
    Pozdrawiam..
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Naczynie wzbiorcze , czyli element nr. 16 : zacznij od sprawdzenia ciśnienia poduszki gazowej( opis znajdziesz na forum) . W większości wypadków wystar5cza uzupełnienie powietrza w przeponie.
  • Poziom 11  
    Dzięki za info.. sprawdzę..

Znalazłem zbiornik wzbiorczy (był na plecach pieca).
    Nacisnąłem zaworek i wyleciała woda razem z powietrzem.
    Zmieniłem zaworek.
    Dopompowałem powietrza z 0.4 w instalacji do 1,6 czyli o 1.2 bar-ów i spuściłem wodę do ciśnienia 1.0.
    Teraz ciśnienie tak nie skacze ale nie jest idealnie a to pewnie przez to, że w tym zbiorniku jest pewnie jeszcze woda.
    Wcześniej przy 55 st było 2.5 Barów mimo iż przy 20 st C było 0.5
    Teraz przy 65 st jest 2,5 Bara a przy 20 st C 1.0 bara
    Przy 70 st C jest już 3 bary :(

Odłączał ktoś ten zbiornik wzbiorczy od instalacji żeby go dobrze ustawić?
    Dużo to roboty? Co trzeba zrobić?

Dzięki za zainteresowanie..
    Pozdrawiam..
  • Poziom 12  
    W zbiornikach nie ma powietrza tylko gaz obojętny. Powietrze powoduje szybsze starzenie się membrany. Takie zbiorniki najlepiej jest po prostu wymienić. Gdy te oryginalne do kotła są drogie można pomyśleć o dostawieniu obok drugiego zbiornika. Koszt instalacji zewnętrznego nie raz jest niższy niż ten w kotle. Gdzie znajduje się manometr ? Na kotle czy gdzieś na rurze?
  • Poziom 11  
    Manometr znajduje się na kotle.
    Z zaworem bezpieczeństwa też mam problem więc dobrze by było dołożyć trójnik za zaworem dopuszczającym wodę do c.o. i do niego podłączyć nową butlę i standardowy zawór bezpieczeństwa.
    Zgadza się?
    Ale skoro mi się z tym nie spieszy to może pochodzić nawet i sezon (gdyby nie zawór bezpieczeństwa), który strasznie cieknie. Na razie wkręciłem w niego zamknięty kranik i pilnuje jak głupi ciśnienia oraz ograniczam max temperaturę. (jeszcze nie mieszkam więc tylko dogrzewam przez 1h - 3h dziennie).
  • Poziom 12  
    "Na razie wkręciłem w niego zamknięty kranik i pilnuje jak głupi ciśnienia oraz ograniczam max temperaturę. "

O masakra... nawet nie pisz takich rzeczy publicznie. Jak z zaworu cieknie to znaczy że działa lub się zaciął po działaniu. Ale nigdy nie korkować zaworów bezpieczeństwa! Lepiej podstawić wiadro i zrobić tak jak to ma być a nie narażać się na utratę zdrowia lub dóbr. Bo nie wytrzyma coś w instalacji i zaleje mieszkanie. Zbiornik możesz wpiąć obok kotła. Zawór przestanie ciec jak ciśnienie będzie w normie.
  • Poziom 11  
    Cieknie aż ciśnienie spada poniżej 0.4 dolewam wodę do instalacji do nawet 2ch i po chwili znowu poniżej 0.4.. znowu nie wytrzymuje i dolewam i tak w kółko..
    Wiem, że masakra ale co zrobić?
    Zaczął cieknąć po tym jak ręcznie go uruchomiłem.. wyleciało z niego pełno czarnego syfu.
    A uruchamiałem go bo widziałem ciśnienie 3.2 a zawór nie zadziałał.
    Nie wiem jak z tymi ale inne zawory bezpieczeństwa trzeba okresowo uruchamiać aby były sprawne więc i tego uruchomiłem.. widocznie nie był okresowo sprawdzany dla tego się rozpierniczył.
    Grzać trzeba.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zawór do wymiany. Możesz próbować go wskrzeszać ale szkoda wysiłków. Jak się znasz na hydraulice to zawór możesz wymienić sam. Zamontować dodatkowe naczynie wyrównawcze także. A jak nie to hydraulik Cię uszczęśliwi. Z tego co piszesz to kocioł ma swoje lata i przyda mu się gruntowny przegląd na wiosnę.
  • Poziom 11  
    W związku z cieknącym zaworem bezpieczeństwa dobrałem się do pieca i przy okazji zrobiłem jak trzeba ten zbiornik wzbiorczy.
    Teraz jest o niebo lepiej.. nie wyobrażam sobie żebym miał przepompować tą wodę która w nim była na instalacji.
    Niestety zawór jest zrobiony nietypowo - zamiast gwintów jest na wcisk z oringiem a serwisy nie chcą sprzedać części, więc jak będę zmieniał piec to na pewno nie na Berettę.
    Na razie wkręciłem zawór standardowy w zawór Beretty.. jeszcze mogę przekręcić zawór beretty w taki stan, że będzie cały czas przepuszczać ale jeszcze nie wiem czy tak zrobię.. wiem że by było lepiej ale będzie gorzej dla nowego zaworu..

Przy okazji okazało się że:

- rurki w C.O. są 22mm zbiegają się przed wejściem do pieca w trójniku i idą 18stką do pieca :( po co zwężenie na piecu??
    Zmienić to na 22 ? I przy okazji dorobić zawory na we/wy pieca i we/wy obiegów instalacji CO?

- przepływka nie otwiera się kiedy pompa chodzi poniżej 2giego biegu.

- jest wyciek gazu za zaworem tuż przy piecu (po zalaniu wodą z instalacji zaczął bombelkować)

Ehh..
    Życie..
  • Poziom 12  
    Zastanów się nad nowym kotłem... Bo z tym to jak z starym autem - skarbonka. Jeśli gaz cieknie należy urządzenie odłączyć aż do jego uszczelnienia.
  • Poziom 11  
    Cieknie zaraz za zaworem.. zawór zakręciłem więc nie ma obawy. Mogę odkręcić i zaizolować.
    Dodatkowo mogę zakręcić zawór główny ale boje się że jak się raz ruszy to zaczynie przepuszczać (jak z wodnymi). Czy tak nie jest?
  • Poziom 12  
    Jak dawno nie ruszany to potrafi ani drgnąć. Wszystkie zawory trzeba od czasu do czasu ruszyć. A uszczelnianie zostawić komuś kto się na tym zna. Żadne izolacje nie wchodzą w grę.
  • Poziom 2  
    Witam,
    to mój pierwszy post. Posiadam Piec jak w temacie kilka lat stał nie używany i teraz po zalaniu instalacji wodą zaczyna cieknąć woda z elementu nr 6 przedstawionego na schemacie dołączonego w pierwszej wypowiedzi. Czy wie ktoś do czego służy ten element i czy są dostępne do niego części?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ja się nie znam ale wydaje mi się, że to takie coś co wykrywa przepływ wody.
    Jak nie ma przepływu to pewnie rozłącza piec (dopływ gazu) itp..
    Jeżeli to to.. to w środku będzie właśnie membrana tylko po co obejście?
    W boilerze kiedyś naprawiłem nakładając na uszkodzoną mebranę / albo wymieniając na taką wyciętą z rękawiczki gumowej - grubej.
    ..ale czekaj na odpowiedź jakiegoś speca.. zerknę wieczorem w domu jak nie zapomnę bo mam jeszcze piec rozebrany..

u mnie już wszystko ok poza tym, że spada mi ciśnienie wody w CO..
    0.1 bara na dzień... znalazłem 2 miejsca przy grzejnikach gdzie się pocą / ciutkę ciekną połączenia przy grzejnikach czy to możliwe, że tak by spadało przez taką pierdołę?
    (w sumie jak doleję kapkę wody to już jest z powrotem poprawne ciśnienie)... potem podczas grzania naczynie wzbiorcze ładnie wyrównuje ciśnienie wskazówka nie przekracza 2,2 przy 70-80 st.C.
  • Poziom 11  
    looknąłem na to.. i tak mi się wydaje, że jest to właśnie to..
    musiałbyś odkręcić i zobaczyć jak to wygląda w środku..
    a żeby to zrobić musisz spuścić wodę z centralnego (no chyba że masz zawory).. zleci ci również woda z pieca i pompy więc potem będziesz musiał ją odpowietrzyć tą środkową śrubą wstępnie itd... itp...

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

Więcej nie znalazłem. Stylistyki i interpunkcji mi się nie chce.
    W końcu nie piszę wypracowania, pracy dyplomowej czy magisterskiej.
    mod - kibec

Moderowany przez mirrzo:

Brak WIELKIEJ litery na początku zdania, to też błąd. Nagradzam upomnieniem za lenistwo

• Poziom 2  
    Witam
    Dziękuje za odpowiedź. Moje kolejne pytanie dotyczy samego grzania wody. Nie wiem dlaczego piec po włączeniu się gazu głównego grzeje przez ok 5 sek tak na 50% mocy i po tych 5 sek zaczyna podgrzewać wodę z pełną mocą aż do chwili kiedy termostat zabezpieczający odetnie całkowicie dopływ gazu (gaśnie też świeczka pilota). Wybicie następuje przy ok 70 st. C a pokrętło od regulacji temp jest ustawione na pozycji minimalnej.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ja się na tym nie znam więc Ci nie pomogę.
    Widzę, że nikt już tego nie obserwuje poza modem, który czepia się pisowni.
    Nie wiem jak z ortografią, interpunkcją i stylistyczną formą zdania. Zapewne 2 ostatnie są do poprawki.
    Najlepiej załóż nowy temat wtedy na pewno ktoś tam zerknie i pomoże.

postrafiam sertecznie
    pofodzenia

Moderowany przez mirrzo:

Upomnienie i za to, co na zielono zaznaczyłem.

• Poziom 11  
    Proszę poprawić błędy stylistyczne i interpunkcyjne bo nawet nie rozumiem powyższego zdania.

Może miało być:
    Zaznaczyłem iż upomnienie poszło również za to, co na zielono.

Pozdrawiam.