Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec gazowy do domu z grzejnikami, podłogówką i kominkiem z płaszczem

19 Paź 2011 14:27 10755 12
  • Poziom 11  
    Witam, mam pytanie. Jeszcze nie konsultowałem tego tematu z firma hydrauliczną ale chciałbym aby ktoś kto ma wiedzę i chwilę czasu doradził mi cokolwiek z piecem gazowym do mojego domu.

Pow. użytkowa: 144,5 m² + 30,2 m² garaż.
    Projekt: Z charakterem 3, Domy z wizja.

W domu będę miał zainstalowane grzejniki, w niektórych miejscach są położone rury do ogrzewania podłogowego.
    W salonie kominek z płaszczem wodnym: moc 12 kW, układ zamknięty.
    Dane techniczne i opis kominka: http://www.lechma.com.pl/pl/lux.php

Nie szukam czegoś taniego ani też wyjątkowo drogiego. Interesuje mnie dobry piec a cenowo w granicach zdrowego rozsądku.

Niestety nie znam się na tym, nawet nie mam czasu poczytać na ten temat.
  • Pomocny post

Poziom 24  
    Kolego u Ciebie kocioł jest najmniej istotną sprawą, ponieważ każdy na swój sposób będzie działał. Tutaj ważniejszy jest sposób poprawnego montażu tego w jedną całość. Można to zrobić w bardzo tani sposób - ale mało doskonały (pomijając niepoprawne systemy) np. stała temperatura na ogrzewanie podłogowe (bez względu na to które urządzenie grzeje), podgrzewanie c.w.u. wyłącznie kotłem gazowym, itp. Można wprowadzić zrobić zaawansowaną automatykę pogodową z mieszaczem na ogrzewanie podłogowe, można podzielić dom na strefy grzewcze itp itd... Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać pieniędzy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź.

Kominek będzie służył tylko do małego wspomagania w odpowiednich porach. Nie chciałbym mieć kotłowni w salonie.

Co do sprzętu to szukam dobrej opcji, niekoniecznie najtańszej. Jakie sugerujesz rozwiązanie ?

Podłogówkę mam przy wejściu do salonu, małe WC, kuchnia i jadalnia. Na górze to tylko w dwóch małych łazienkach.

Grzejniki w salonie, pokojach i w garażu.

W moich okolicach cieżko o fachowca, dlatego dużo elementów w tym domu mam już konkretnie spieprzonych. Dlatego tym razem wolę popytać.
  • Pomocny post

Poziom 24  
    Jeśli kominek ma służyć tylko jako "wytwarzacz miłej atmosfery" lub "dogrzewacz" to nie pakowałbym pieniędzy w kominek z płaszczem wodnym. Lepiej jakiś dobry, powietrzny wkład kominkowy, który będzie spełniał swoje zadanie, a zarazem niepotrzebnie nie skomplikuje Twojej instalacji centralnego ogrzewania.

Jeśli masz gaz ziemny, to jako serce kotłowni proponuję zestaw wiszący kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem stojącym lub centralę kondensacyjną (z wbudowanym zasobnikiem warstwowym) porządnej klasy, z automatyką pogodową dbającą o niskie zużycie gazu, na ogrzewanie podłogowe zawór trójdrogowy mieszający z siłownikiem (sterowany również automatyką kotła), do tego grzejniki PRZEWYMIAROWANE (przelicznik około 130-140W/m2 przy parametrach 70/55/20) dobrej marki (np. Brugman), głowice termostatyczne na grzejnikach, ogrzewanie podłogowe ułożone "gęsto" (aby czynnik grzewczy nie musiał mieć wysokich temperatur).
    To wszystko w poprawny sposób zamontowane, dom w standardowy (jak na dzisiejsze czasy) sposób docieplony i gwarantuję naprawdę niskie rachunki, ogromny komfort i bezpieczeństwo.

Jeśli szukasz porządnego fachowca, to na pewno nie znajdziesz go pod budką z piwem...... Udaj się do jakiegoś salonu techniki grzewczej, gdzie poprawnie dobiorą Ci urządzenia i zamontują. Porównaj kilka ofert - co kto proponuje w jakiej cenie. Zawsze bierz faktury - jest to Twoja gwarancja. Osoby nie mające firm są na dzień dobry podejrzane.
  • Poziom 11  
    Dzięki za cenne informacje.
    Problem jest taki że ja już ten kominek kupiłem.

Co konkretnie mógłbyś mi polecić co do pieca biorąc pod uwagę powierzchnię do ogrzania w moim domu.

Co muszę zakupić aby mieć w np. w głównym salonie i sypialni na ścianach regulator temperatury? Czy to przydana rzeczy czy raczej zbędny bajer ?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam

Moja propozycja to ACV Prestige 18 Solo MkIII.
    Zasobnik ACV SMART Multi-Energy-pojemnośc w zależności od Twoich potrzeb.
    W przyszłości możesz ten zestaw łatwo rozbudować dokładając grupę solarną.

Przy doborze kotła ważna jest nie tylko kubatura lecz obecnie priorytetem jest zapotrzebowanie na Ciepła Wodę Użytkową. Mając np. domek 120 m2 i łazienke z wanną z hydromasażem 400 l "znawcy tematu" dobiorą Tobie kocioł 15 kW.
    Prawdziwe zapotrzebowanie do produkcji CWU w takim budynku to ok 35 kW lub więcej.

Zestaw ten nie bedzie tani, lecz zalety kotła (unikalna konstrukcja palnika) i zasobnika z nierdzewki (nie ma obaw o zniszczenie przy wyskoich temperaturach-jest to wadą zasobników emaliowanych, brak koniecznosci okresowych kontroli i wymiany anody magnezowej) zostawiają konkurencję daleko z tyłu...
    Do tego zasobnika mozna podłączyć wiele źródeł ciepła np. kominek , kocioł gazowy , solar , kocioł elektryczny, itp i potraktowac go jako bufor i sprzegło jednocześnie.
    Ciepło zmagazynowane w takim buforze można rozbierać zaworem mieszającym sterowanym automatyka pogodową (oszczędność).
    Zaletą takiego układu jest również mozliwość jednoczesnej produkcji CWU i pracy CO.

Dobry instalator nie powinien mieć problemu z doborem i konfiguracją tych urządzeń ,natomiast słabemu nie pomoga schematy (ich dzieła do obejrzenia w "radosnej twórczosci") więc kupuj mądrze zarówno produkt jak i samą usługe.

Pozdrawiam

• Poziom 24  
    ACV to bez dwóch zdań urządzenia wysokiej klasy, jednak również bez dwóch zdań są jednymi z najdroższych na rynku. To tak samo jak z samochodami: jednego stać na Maybacha, drugiego na Volkswagena, trzeciego na Fiata, a kogoś innego tylko na Daewoo Tico....

Ten kominek 12kW to takie małe nieporozumienie. Rzeczywista jego moc (sprawność) jest jeszcze niższa tak że jako jedyne źródło cienko go widzę. Sama firma i układ zamknięty jak najbardziej w porządku.
  • Poziom 11  
    Co do kominka to taki model doradziła mi osoba która wykonała projekt mojego domu.

Na pytanie czy inny kominek o mocy 18 kW może być odpowiada, cytuję projektanta:
    "Teoretycznie może być ale odradzam, moc 18 kW jest przy założeniu że kominek spełnia
    funkcje kotła czyli za jego pomocą ogrzewa Pan cały dom ( co jest niewskazane).
    W sytuacji kiedy kominek spełnia funkcje wspomagającą obok
    kotła gazowego (rozwiązanie optymalne) w układzie automatycznym jego moc
    powinna być mniejsza niż zakładana w projekcie. Większa moc podważy
    racjonalność ekonomiczna kominka bo będzie potrzebował więcej opału,
    dodatkowo aby zpobiec przegrzewaniu pomieszczeń w pewnych momentach
    automatyka będzie wymuszała ograniczenie temperatury i tzw, niepełne
    spalanie , które z kolei brudzi szybę kominka lepiej więc kupic kominek o
    mniejszej mocy wymagający mniejszej ilości wkładu i dający możliwośc
    utrzymywanie stałej wysokiej temperatury spalania bez zjawiska przegrzewania
    pomieszczeń.
    W praktyce w układzie automatycznym kotła gazowego połączongo z
    kominkiem można stosować kominki z płaszczem z najmniejszą dostępną mocą
    grzewczą, jesli planuje Pan kominek użytkować często, to w przypadku tego
    domu optymalna moc powinna być wynosic ok. 11kW, jeśli rzadziej moc może
    być niższa. W tej sytuacji z ofert firmy, którą pan proponuje wybrałbym
    raczej:
    http://www.lechma.com.pl/pl/lux.php o mocy minimalnej z ofert czyli 12kW,
    nie wiem tylko czy te kominki mają możliwość automatycznego połaczenia z
    kotłem.
    "

Sam też nie wiem o jakie automatyczne połączenie kominka z kotłem chodzi?
  • Poziom 11  
    "Zasobnik ACV SMART Multi-Energy-pojemnośc w zależności od Twoich potrzeb. "

Jak mam to dobrać ? Moja rodzina to żona i dwójka małych dzieci. Dwie łazienki po jednej wannie na każdą. Małe WC na dole.

Licząc z kuchnią będzie jakieś 6 poborów wody w postaci umywalek/zlewu.
    2 do wanien.

Ogrzewanie podłogowe w sumie na mniej wiećej 60 m2 powierzchni.

Jeszcze pytanie odnośnie izolacji wkładu wodnego kominka, czy warto takie coś zakładać ?
  • Poziom 19  
    Wieksza pojemność zasobnika to komfort w postaci ilości przygotowanej wody , niestety rośnie też cena inwestycji .
    Weź pod uwagę , ze Twoje dzieci beda rosły i bedą zużywały coraz więcej wody.
    Dwie wanny , cztery osoby , ja wybrałbym conajmnie 200 l przygotowanej wody , lub więcej. Oszacuj ile obecnie zuzywaszy CWU , pamietaj o 2 wannach .

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam czytałem posty kolegów i większości się zgadzam, jednak:
    Należy zacząć od początku:
    Kocioł ACV to naprawdę drogi kocioł, wystarczy Immergas 24 eolo lub Viessmann Vitopend 100 z zasobnik 150l
    Technika grzewcza: moi przedmówcy proponowali piec kondensacyjny, ja proponuję kocioł z zamkniętą komorą spalania: jego zaletą jest wyższa temperatura wody w układzie, co skutkuje mniejszymi wymiarami grzejników ( 1000W to 90 cm zamiast 140 cm ), czujka pogodowa jest też niepotrzebna, dużo większy komfort temperaturowy ze względu na niższą bezwładność układu, większa efektywność zasobnika cwu ze względu na wyższą temperaturę zgromadzonej wody.
    Układ ogrzewania podłogowego:budzi kontrowersyjne opinie np : powoduje wysuszenie powietrza i podnosi kurz z podłogi ( nie zalecany dla alergików ), Ale istnieje-temat zamknięty, jeżeli chodzi o technikę : w zależności od wielkości i ilości układów ( układ to element ogrzewający 1-no pomieszczenie do 20m2 ) można stosować zawory rtl na każdym układzie lub stworzyć układ z podmieszaniem zasilający jedną ( niższą )temperaturą wszystkie układy. Myślę że przy takiej powierzchni i w połączeniu układu z kominkiem bezpieczniej i ekonomiczniej będzie wybrać wariant drugi.
    Ogrzewanie kominkiem: 12kW do rozsądny wybór, większy mógłby doprowadzić do zagotowania wody, oczywiście jest potrzebny cały układ oparty o wymiennik ciepła i z elementem zabezpieczenia przeciw zagotowaniu wody np ZAWÓR DANFOSS BVTS lub wężownicę schładzającą.
    Oczywiście można zaproponować elementy dużo droższe i mamić ewentualnymi korzyściami płynącymi z ekonomiczności tego układu, jednak prawda jest taka że zwrot poniesionych kosztów jet rozciągnięty na wiele lat, a np zamiast kotła ACV z zasobnikiem można zakupić zestaw Viessmann z zasobnikiem 250l i kolektorami słonecznymi ( różnica w jakości nie ma odzwierciedlenia w cenie ), układ oparty na piecu kondensacyjnym jest bardziej ekonomiczny jednak mówienie o komforcie temperaturowym to nieporozumienie. Jeżeli chodzi o rozwiązanie układu hydraulicznego to jeżeli będzie potrzebny to mogę ci coś podesłać.
    Pozdrawiam

Jaki piec gazowy do domu z grzejnikami, podłogówką i kominkiem z płaszczem
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    12 KW kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym to fajna rzecz w obecnych czasach patrząc na ceny drewna w stosunku do innych źródeł energii z wyjątkiem pompy ciepła i solarów. Radziłbym jeszcze raz przemyśleć strategię ogrzewania budynku. Na Pana miejscu oparłbym się na kominku jako podstawowym źródle energii i wówczas zastanowiłbym się na piecem. Nowe budynki już chyba wszystkie spełniają wymogi dotyczące montażu piecy kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania. Myślę o piecu kondensacyjnym w szczególności gdyby oparłby się Pan o proponowaną strategię ogrzewania. Mam kolegę który w ten sposób ogrzewa dom tylko zamiast płaszcza wykorzystuje mechaniczne rozprowadzanie gorącego powietrza po pokojach z nawilżaczem ultradźwikowym. W zeszłym sezonie spalił gazu za około 1000zł i 3-4m3 drewna. W takich instalacjach nie stosujemy pogodowego sterowania lub by nie przegrzewać pomieszczeń. Z tą podłogówką i kurzem to trochę przesadzone ponieważ podłogówka to ciepło z promieniowania a nie z konwekcji. Jestem alergikiem, kaloryfery dają mi popalić nie podłogówka.
  • Poziom 11  
    Jeszcze chciałbym zapytać czy takie akcesoria do kominka są mi potrzebne:

AKUMULATOR 65Ah 12V EUROPOWER
    SZT2 A 200 WAC ZASILACZ AWARYJNY
    SZT3 RT-08G KOMINEK LUX + PRZEPUSTNICA fi 100 TITANIUM
    SZT4 RT-12 STEROWNIK ZAWORU MIESZAJĄCEGO

firma TATAREK