Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki kupić do salonu 70mkw w cenie ok 1500?

19 Paź 2011 16:51 4818 22
  • Poziom 9  
    Proszę o podpowiedź jakie kupić głośniki do tak dużego salonu. Pokój w zasadzie jest nieumeblowany. Stoi tylko kanapa, dwie szafki niskie i troszkę firanek - zależy mi przede wszystkim na przyzwoitej jakości odsłuchu - nie musi być jakoś strasznie głośno. Będzie to połączone z zestawem z amplitunerem i odtwarzaczem TEAC - nie pamiętam modelu ale 6-7 lat temu kosztował ok 6.000zł.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Piotr
  • Poziom 21  
    Spore pomieszczenie. Przede wszystkim napisz czy zależy Ci bardziej na stereofonii i szczegółowości czy na wypełnieniu pomieszczenia basem? Z tym drugim nie będzie łatwo, dlatego też pytanie czy subwoofer wchodzi w grę?
  • Poziom 12  
    Ja od siebię bym zaproponował Altusy 300 w tak dużym pomszczeniu zagrały by bardzo dobrze i nie powinieneś mieć problemów z basem.
  • Poziom 21  
    Z basem w tej konstrukcji może i nie będzie, ale za to reszta pasma jest nie do słuchania w tym zestawie...
  • Poziom 9  
    Zdecydowanie bas na drugim miejscu - ma to służyć do lekkiego słuchania muzyki rockowo-rozrywkowej także myślę, że nie musi to strasznie hałasować dołem. Subwoofer myślę, że nie będzie potrzebny - istotna jest szczegółowość.
  • Poziom 21  
    Napisz jeszcze czy kwota 1500zł ma być wydana na głośniki i zwrotnicę czy na całość ze złożeniem skrzynek? Druga sprawa czy masz możliwość zrobienia pomiarów i złożenia zwrotnicy w okolicy pod dane głośniki? Czy diy wchodzi w ogóle w grę...?
  • Poziom 9  
    Yamaha kolumny podłogowe NS555 - takie cuś znalazłem na aledrogo.pl
    Są ładne, firmowe - pytanie czy to w ogóle ma jakiś sens?

Dodano po 5 [minuty]:

Powiem tak - jestem z Łodzi także myślę, że nie miałbym problemu ze znalezieniem porządnego elektroakustyka ALE:
    Głośniki mają zadowolić zarówno ucho jak i oko mojej szanownej przyszłej teściowej. Szczerze mówiąc powinny one łączyć nie tyle doskonałe co przyzwoite walory akustyczne z możliwie świeżym designem. Obawiam się, że takie składane głośniki zagrają ciekawiej, ale nie spełnią obydwu warunków :-)

Dodano po 2 [minuty]:

No i kwota 1500zł to już raczej niestety na całość :/
  • Poziom 21  
    Jeśli chodzi o desgin to tylko kwestia ograniczeń manualnych w dłoniach... ;)
    Zobacz sobie co można wykonać samodzielnie... :)
    http://www.audiostereo.pl/kolumny-wasze-konstrukcje-diy_18821.html

Jeśli chodzi o diy to proponowałbym 3drogi. Niestety na porządne 3drogi budżet jest nieco ograniczony i z mojej strony mogę polecić FX200: http://stx.pl/fx-200-diy-heban-fornir.html (kupując osobno komponenty będzie taniej niż w podanym linku)
    Jeśli ten zestaw nie pasuje to szukałbym używanych kolumn na allegro, tyle że na razie nic ciekawego tam nie widzę do Twojego pomieszczenia w kwocie 1300-1600zł.. Jak ma być chociaż trochę basu nie stosując suba, to minimum 8" woofer powinien być.
  • Poziom 9  
    A ewentualnie z nowych i nie diy? Nie szukam tutaj bardzo wysokiej jakości dźwięku. (nie oszukujmy się - nie za te pieniądze) Ma to grać przyzwoicie - tylko tyle. Na pewno można znaleźć coś względnie ciekawego w podanej cenie...
  • Poziom 38  
    Maestro II 180? grają naprawdę bardzo dobrze, bez problemu powinny zapewnić dostateczne nagłośnienie tego pomieszczenia, można też Jamo s606, pomieszczenie jakim dysponujesz jest wręcz idealne do tych kolumn, nie zamierzasz burzyć ścian więc równiez nie powinno być problemu.
    Polecam wyprawę do salonu audio/mediamarkt i odsłuch osobisty na sporej przestrzeni abyś miał jako takie pojęcie o dźwięku z konkretnych kolumn na dużej powierzchni.
  • Poziom 21  
    Maestro II niestety nic sobą nie reprezentuje:/ Poszedłbym w stronę uzywanych kolumn, na pewno będzie klasę wyżej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kocurro napisał:

Głośniki mają zadowolić zarówno ucho jak i oko mojej szanownej przyszłej teściowej. Szczerze mówiąc powinny one łączyć nie tyle doskonałe co przyzwoite walory akustyczne z możliwie świeżym designem. Obawiam się, że takie składane głośniki zagrają ciekawiej, ale nie spełnią obydwu warunków :-)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1972296-0.html
    Myślę, ze byłbyś najlepszym zięciem, gdybyś wykonał konstrukcję o takim wyglądzie. :D

Jeśli z nowych, nie diy, o znośnym brzmieniu, w zbliżonej cenie (lekko nagiętej):
    STX fx-200.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    A co z podanymi powyżej Jamo s606? Wolałbym jednak kupić kolumny w całości.
  • Poziom 28  
    Altusy 300, FX-200... w 70 metrach?! Ludzie, jaja sobie robicie z człowieka czy co? 8-O
    Rutyna Was zżera? Zniżki w STX-ie?

Żeby naprawdę dobrze nagłośnić to pomieszczenie, moim zdaniem, potrzebujesz sporej powierzchni membran basowych.
    Przynajmniej dwóch 10 calowych. Przerabiam temat nieco zbliżony... Pokój 49m2, Rock, Hard-Rock, Metal... Przemo-lukas zwrócił mi
    uwagę na (prawdopodobnie) idealne rozwiązanie. Niestety kosztowne... (Eton 11.2).
    Myślałem nawet o dwóch Etonach 11-581/50 HEX... No cóż... Marzenia kontra realia finansowe... Temat "przegryzam"...

Twierdzisz, że " nie musi być jakoś strasznie głośno", ale... jakość dźwięku nie zależy od mocy...

Skoro możesz sobie pozwolić na "salon 70m2" i porządny - Twoim zdaniem - "zestaw Audio z amplitunerem i odtwarzaczem TEAC", dlaczego aż tak oszczędzasz na kolumnach?
    Herethic napisał:
    Altusy 300, FX-200... w 70 metrach?! Ludzie, jaja sobie robicie z człowieka czy co? 8-O
    Rutyna Was zżera? Zniżki w STX-ie?

Herethic spokojnie.
    Zresztą nie samą powierzchnią membran człowiek żyje. Można też dobrać głośnik nisko-tonowy do obudowy TL. Przyznam, że i jeden głośnik 18cm "zagra" w 25-30 metrach.
    Jeśli autor tematu zażyczy sobie zwiększyć budżet lub własnoręcznie wykonać konstrukcje wykorzystując sprawdzone schematy, postaramy się coś innego dobrać.
    Jeśli chce "nowe" i w założonym budżecie, to musi liczyć się z większymi kompromisami. Propozycje są, więc koledze pozostaje posłuchać i przemyśleć. Przecież nikt nie namawia, aby zestawy kupował w "ciemno".
    A pomysł na "odkładanie" pieniążków nie jest zły, ale wiesz, każdy ma swoje priorytety.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Herethic napisał:
    Żeby naprawdę dobrze nagłośnić to pomieszczenie, moim zdaniem, potrzebujesz sporej powierzchni membran basowych.
    Jeżeli chcesz mieć taki poziom niskich rejestrów jak z dobrej 18tki w 12m2, to oczywiście membrana niskotonowca też ma duże znaczenie. Niestety pomieszczenie jest na tyle duże, że aby spełnić to założenie potrzeba by porządnych 3dróg na solidnym niskotonowcu, których koszt może przekroczyć zakładany budżet całych kolumn... Stąd też poziom niskich rejestrów odstawiłby w drugi plan i poszukał kompromisu, tak aby jak najbardziej przejrzyście zagrało to w swojej cenie.
    Zawsze też można zastosować głośnik szeroko-pasmowy i do niego 12-15" nisko-tonowca:

Prawdę mówiąc cały czas czekam na taką konstrukcję w działach DIY.
  • Poziom 9  
    Drodzy moi - odświeżam sprawę zakupu głośników - cały czas dyskutujemy o tym co się powinno, co jest ważne a co ważniejsze, ale powiem szczerze - głośniki muszę kupić "na dniach" - rozmawiałem z inwestorką ;) i wiem na pewno, że nie będziemy nic składać (odpada DIY), mogą być zarówno nowe jak używane - mają jedynie w miarę świeżo wyglądać.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie konkretnych modeli.
    Póki co najmocniej rozważam Jamo s606
    Z góry dziękuję za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Propozycja Przemo-lukas-a to (moim zdaniem) poroniony pomysł. Dipole mają najgorszy "WAK"* chyba ze wszystkich kolumn. Choć konstrukcja tego typu 15" basowcach (dwóch?) mogłaby się okazać niezła w Twoim przypadku. W Bydgoszczy (ARTOM-bis) bywają Dipole JAMO 907 i mają sie pojawić również 909-tki, właśnie na 15-tkach. Warto posłuchać...

Kocurro: Sęk w tym, że w tym budżecie nie ma nic nowego, wartego uwagi. W zasadzie chyba tylko Tonsil Voyager/Scherzo 350 od syndyka (1800zł), albo używane za 800-1000 zeta. Są do tego również oryginalne monitory (około 250-300zeta)
    Np.http://allegro.pl/kolumny-scherzo-350-tonsil-unitra-diora-i1900908985.html Zagrają "kulturalniej" niż Altus 300, basu mają sporo i powinny poradzić sobie w miarę z nagłośnieniem twojego pomieszczenia. Sprawdź, posłuchaj... Używam obecnie ich "młodszych (stunningowanych nieco) braciszków Tonsil Scherzo 200 i nie uważam, żeby były złe, choć do ideału sporo im brakuje...

Dość ciekawym, choć kontrowersyjnym rozwiązaniem jest użycie do stereo oprócz kolumn frontowych, również monitorów, standardowo jako tyłów,
    lub po przekątnej i w przeciwfazie - wówczas wygląda to tak:Jakie głośniki kupić do salonu 70mkw w cenie ok 1500?
    Stereofonia jest wówczas gorsza, ale nagłośnienie bardziej równomierne w całym pomieszczeniu. Przy muzyce elektronicznej, np.:http://www.youtube.com/watch?v=fWLhbzVfWfg
    brzmi to świetnie, ale np. przy:http://www.youtube.com/watch?v=Zyw6hcw168E raczej odpada.

Ogólnie monitory tworzą, moim zdaniem, fajne tło w dużych pomieszczeniach, nadrabiając niedostatki kolumn frontowych.
    Możesz wówczas pomyśleć o nieco mniejszych frontach. Niemniej nadal przynajmniej na dwóch 8-9 calówkach, lub jednym
    10-11 calowym niskotonowym.

Twierdzisz, że nie chcesz sam zrobić Diy. Ale czy to aż taki problem?
    Jeśli nie potrafisz zrobić obudów sam, zamów je po prostu u stolarza i tyle...
    Zwrotnice zaś u zaprzyjaźnionego elektronika. Schematy, wymiary, opisy masz
    w sieci. W czym (poza budżetem) problem?

Jamo 606? Rozumiem, że zamierzasz kupić cztery komplety? :wink:
    Wielkość kolumn powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia.
    W Twoim przypadku-niestety do 70 metrów, więc tego typu wykałaczki sobie odpuść - lepiej już zainwestuj w porządne słuchawki.

Kolumny nowe do tego typu pomieszczeń, to tego typu konstrukcje:
    http://www.harpia.pl/polski/amstaff.html
    http://www.harpia.pl/polski/amstaff_grande.html
    Najczęściej za około 10 tys. zł. Możesz szukać czegoś używanego w tym stylu, za kilka tys. zł.

Pozdrawiam:

"WAK"*- Współczynnik Akceptacji Kobiet.:wink: W przypadku sporego "Dipola" pytania brzmią: Czemu to takie wielkie? Masz jakieś kompleksy? A dlaczego nie mają obudowy? Będziesz to odkurzał? Mógłbyś je tak ustawić, żeby nie było widać tych bebechów? Zgroza po prostu... Sprawdzałem z sąsiadem na naszych dziewczynach... :cry:
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
    Rzeczywiście jest problem żeby znaleźć cokolwiek co by zagrało w takim pomieszczeniu-ciężko o kompromis w tym przedziale cenowym.
    Ponieważ obecnie nie jestem sobie w stanie pozwolić na nic lepszego, najprawdopodobniej kupię Jamo i póki co będą grały tak jak UMIĄ. W przyszłości przestawię je do mniejszego pokoju a rozejrzę się za czymś konkretnym.
    Co do stosowania więcej niż jedna para zestawów głośnikowych w pomieszczeniu pisałem wielokrotnie. Przestaje być to kontrowersyjne, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, czym jest fala i jakie zjawiska jej towarzyszą. Po za tym nie widzę większego sensu w kupowaniu 2 "słabszych" zestawów. No i pozostaje kwestia odpowiedniego wzmacniacza/końcówek mocy.

Co do Scherzo:
    1. WAK :D
    2. Przed zakupem koniecznie posłuchaj. Może przypadną Ci do gustu.

Moim zdaniem jedyną przewagą nad STX 200 to dodatkowy głośnik w konstrukcji trójdrożnej.

Jeśli zdecydujesz się na odsłuch STX w Józefowie, to tam właśnie mają pomieszczenie o zbliżonych gabarytach.

I żeby nie było.
    Nie jestem zainteresowany dźwiękiem reprodukowanym przez żadną z powyżej wymienionych konstrukcji.