Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dotyczących sieci wi-fi.

DEE BASS 19 Paź 2011 17:05 1323 3
  • #1 19 Paź 2011 17:05
    DEE BASS
    Poziom 11  

Na początek bardzo serdecznie witam wszystkich forumowiczów serwisu elektroda, mam do was kilka pytań dotyczących sieci wi-fi.

Pierwsze pytanie dotyczy anteny od telefonii komórkowej GSM (idzie ona od urządzenia które zwie się repeater) i jest ona zamontowana na tym samym maszcie co antena (andrew grid t2400) od internetu radiowego wi-fi. Pytanie brzmi czy mogą się one nawzajem zakłócać? Dodam tylko że antena od telefonii GSM jest bardzo blisko nad anteną wi-fi (tak jak na zdięciu) ale w każdym momencie mogę ją przestawić, tylko czy jest sens to robić?

Drugie pytanie brzmi jakie tłumienie (oczywiście w przybliżeniu) może mieć tzw. beczka Nż/Rp-Sma? Pytam bo doszedłem do wniosku że AP (access point-a) zamontuje jednak na zewnątrz wpinając do nie go kabel wychodzący z anteny (myślę że zminimalizuje to straty do zera) jeśli się mylę to mnie poprawcie ;) W miejscu gdzie mieskam każdy db jest na wagę złota!

Trzecie pytanie jest następujące. Słyszalem różne wersje montażu AP w puszcze na zewnątrz, otórz jedni piszą że należy podprowadzić do niej napięcie 230V i w środku zamontować oryginalny zasilacz który będzie ogrzewał w zimie czułe elementy elektroniczne a z drugiej zaś strony inni twierdzą że wystarczy zwykłe PoE przez skrętke, jak wy macie to rozwiązane?
    I jeszcze jedno...małe otworki na odprowadzenie wilgoci, czy jest to konieczne? Jeżeli ma to w czymś pomóc moje urządzenie to: TP-LINK TL-WA500G.

Czwarte pytanie, czy wy też tak samo jak ja zauważyliśie że Access Pointy z reguły są dużo słabsze niż karty na PCI lub USB (mniej wykrytych sieci, słaby sygnał) nie wspomnę już o innych ograniczeniach jak np. SITE SURVEY (odświeżanie sieci co ok.5-7 sek., siła sygnału podawana w db, częste przy tym zawieszanie, brak współpracy z programami typu NetStumbler itp.) które zostawiam bez komentarza (moderator tematu miał by dużo pracy).

Piąte i już ostatnie pytanie do was jest związane troszkę z poprzednim (czwartym). Co myślicie o wstawieniu do puszki AP karty sieciowej na USB zamiast tego TP-LINKA? Ze zrobieniem przedłużki z kabla UTP (w moim przypadku ok.13m.) nie było by problemu, informacje na ten temat znalazłem w internecie. Ktoś z was miał lub ma nadal taki patent?
    Jak coś to mogę podać linka do strony z tym przedłużaczem. Myślę że zyskałbym przez to wiele (ten kto ma obok sąsiadów wie co mam na myśli;), nie no żartuję.

To tyle nudzenia z mojej strony, teraz czekam na jakieś odpowiedzi.

Pozdrawiam

DEE BASS

Kilka pytań dotyczących sieci wi-fi. Kilka pytań dotyczących sieci wi-fi. Kilka pytań dotyczących sieci wi-fi.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Paź 2011 19:11
    dawidus
    Poziom 20  

3. Ja nie mam żadnych otworków. Puszka jest szczelna a przewody objechałem silikonem.
    Router działa już 4 lata bez problemu.
    Co do zasilania to doprowadziłem do puszki 230V ponieważ wydawało mi się to wygodniejsze ale myślę, że router jest w stanie sam ogrzać powietrze w puszce. Przynajmniej mój Sparklan :)
    Co innego kiedy masz bzika na punkcie poboru prądu i przyjdzie ci do głowy wyłączać zasilanie na noc... W zimę mogłoby rano być tam wilgotno po odpaleniu zasilania :) ale nie wydaje mi się aby odrazu się uszkodził.

4. Nie do końca tak jest. Szukaj AP z odpowiednim chipem. Np. AP z Atheros'em są całkiem mocne (W tp-linkach masz funkcje "eXtended RANGE" która też pomaga).
    Programów typu "NetStumbler" używa się raczej w konkretnych celach ;) a nie na dłuższą metę.

5. Uważam to za ciekawy pomysł jeśli faktycznie przy stabilnym łączu (bez gubienia pakietów i odpowiednim transferze) poprawi to jakość sygnału.
    Zawsze możesz z jakimś laptopem wybrać się na dach i to sprawdzić zanim zaadoptujesz skrętkę na przedłużacz.

1. Pracują one na innych częstotliwościach więc wydaje mi się, że nie powinny mieć na siebie wpływu ale na to odpowie Ci (mam nadzieję) jakiś fachowiec.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że coś pomogłem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 19 Paź 2011 22:00
    piterus99
    Poziom 43  

PoE i tylko PoE - puszka złapie Ci gdzieś nieszczelność, naleci wody i może być niemiło - wyrzucająca różnicówka, bezpieczniki, a nie daj Boże wejdziesz do góry i zaczniesz to rozbierać jak będzie wilgotne, stojąc na blachodachówce...

Tłumienie beczki - ponoć 1dB, nigdy nie mierzyłem, tak się przyjmuje.

Anteny mógłbyś trochę rozsunąć, ale niekoniecznie - jeśli to GSM na 900MHz, to nie ma potrzeby, chociaż trzecia harmoniczna faktycznie pakuje się w okolice pasma 2.4 - odczułbyś to prawdopodobnie podczas rozmowy(korzystania) - możesz sprawdzić empirycznie zanim tam wyleziesz.

13m kabla USB? Średnio mi się to widzi, ale kto nie próbuje ten nie wie. Spadek napięcia może być zdrowy na takim odcinku, pewnym pomysłem jest umieszczenie tam huba USB z osobno podciągniętym zasilaniem.

Ja generalnie jestem przeciwny "darmowym Internetom" jak i darmowym Internetom, ale to Ty odpowiadasz prawnie za wszystkie swoje działania.
    Stawianie linków przez krzaki, góry itd nie jest zbyt dobrym pomysłem, pamiętaj że zysk anteny to nie wszystko - z jednej strony liczy się jej kierunkowość, gdy punkt widzimy, z drugiej przy braku optycznej widoczności pomóc mogą listki boczne. Popróbuj z różnymi antenami - panel 19dB chociażby.

0
  • #4 30 Gru 2011 15:47
    DEE BASS
    Poziom 11  

Wszystko działa. Acces Point znajduje się w puszce hermetycznej uszczelnionej silikonem zasilany POE "skrętka", antena podłączona bezpośrednio poprzez złączkę Nż - RPsma do AP. Sygnał bardzo dobry.

Dzięki wielkie za odpowiedzi, pozdrawiam.

0