Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB

20 Paź 2011 10:12 6640 20
 • Poziom 9  
  Witajcie forumowicze, mam taki problem jak włączam światło w pokoju (4xświetlówka 18W) to po 3 sekundach z głośników komputera słyszę sygnał sygnalizujący odłączenie urządzenia (chyba USB, albo jakiego kolwiek innego np. wzmacniacza ) :puppydogeyes:

  Mam duży wiatrak 25 cm średnicy i trochę światła może wpadać do obudowy, myślałem także że to może mieć coś wspólnego z wejściem kabla optycznego do karty muzycznej ? Co o tym myślicie ?
  Ja na elektronice się nie znam.

  Przez ostatnie 2 miesiące wieczorami rozłącza mi Internet, teraz jak zauważyłem w/w problem powoduje rozłączanie się Internetu.

  Reasumując: Pstrykam świetlówki -> dźwięk (czasem się pojawia, czasem nie) -> rozłączony Internet(modem Sagem F@st 800, ZXDSL, albo roouter)
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Poziom 35  
  1. Sprawdź, czy komputer jest podłączony do gniazdka z czynnym bolcem uziemiającym.
  2. Zastosuj listwę przeciwprzepięciową, lub UPS
  3. Do złącza optycznego włóż zatyczkę zamykającą
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Aktualizacja: Włączenie świetlówek nie ma wpływu na rozłączanie się internetu, wtedy kiedy to zauważyłem był to przypadek, że akurat kilka razy z rzędu rozłączyło mi neta.
  Jednak sam problem wciąż występuje, pstrykam światło, bach dźwięk odłączenia urządzenia.

  1.Spróbuję zakryć komputer tak aby nie dobiegało światło do jego części, jak również wzmacniacz, który jakimś cudem może być wzbudzony.
  2.Wejście na kabel optyczny o ile mnie pamięć nie myli jest fabrycznie zatkane, w obu kartach dźwiękowych(zintegrowanej i osobnej).

  Zasilacz: PENTAGRAM SILENT FORCE CAV-500-A12S
  Listwa: Ever Standard 3.0 m czarna
  Mainboard : MSI P67S-C43 (MS-7673)

  Chipset : Intel Sandy Bridge
  Processor : Intel Core i5 2500K @ 3300MHz
  Physical Memory : 4096MB (2 x 2048 DDR3-SDRAM )
  Video Card : NVIDIA GeForce GTX 560
  Hard Disk : Wolumin0 (640GB)
  DVD-Rom Drive : Toshiba-Samsung CDDVDW SH-S223L
  Monitor Type : SDM-1701 - 17 inches
  Monitor Type : Idek Iiyama PLE2407HDS - 24 inches
  Network Card : Internet ADSL
  Operating System : Windows 7 Ultimate Professional Media Center 6.01.7601 Service Pack 1 (64-bit)
  DirectX : Version 11.00

  Edit: Komputer jest podłączony w ten sposób GNIAZDKO(z bolcem)->PRZEDŁUŻACZ(z bolcem)->LISTWA(z bolcem)->KOMPUTER
 • Poziom 9  
  Po licznych testach stwierdzam:

  1.Włączenie światła(4x18W świetlówki) w pokoju gdzie mam komputer, powoduje że z komputera wydobywa się dźwięk taki jaki gdy odłączamy jakieś urządzenie od komputera.

  2.Wtedy też czasami rozłącza mi neta(modem USB).

  3.Zaistniała sytuacja występuje wtedy i tylko wtedy gdy do komputera jest podłączona moja niedawno kupiona klawiatura(niezależnie jaki port USB): esperanza ek112

  4.Spróbuję sprawdzić czy klawiatura reaguje w w/w sposób pod wpływem światła ze świetlówki czy może prądu ?!

  5.Co o tym myślicie ?(klawiatura jest przewodowa)
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Spec od komputerów
  Powodem jest najprawdopodobniej zasilacz, skok napięcia na USB. Sprawdź jeszcze na klawiaturze PS/2 czy zjawisko występuje. Jeżeli nie to najprościej i najtaniej będzie zmienić klawiaturę. Sam modem USB pobiera prąd na granicy obciążalności gniazda. Ponadto możesz sprawdzić czy w świetlówce, w oprawie masz zamontowany kondensator przeciw zakłóceniowy.
 • Poziom 9  
  Po dalszych testach stwierdzam że, niezależnie od zastosowanej klawiatury ciągle dochodzi do zrywania połączenia internetowego na skutek jakichś zakłóceń.

  W przypadku pierwszej klawiatury częściej, w przypadku 2giej rzadziej - myślę że to nie kwestia urządzenia lecz świetlówek, nie jestem elektrykiem tudzież elektronikiem ale przeczytałem to http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...opic.php&f=23&t=12571&st=0&sk=t&sd=a&start=10 i myślę że wszystkiemu winne jest światło, nie wiem przełącznik, świetlówki, starterki ale coś z tych rzeczy.

  Poszlaka1: Ostatnio zdjąłem z oprawy świetlówek tą kratkę która odbija światło ?

  Poszlaka2: Do świetlówek idą 2 przewody z 3 możliwych, trzeci (to jest chyba masa? porażeniówka ?) - ten trzeci nie jest nigdzie podłączony do tych urządzonek w oprawie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Poczytałem trochę dokładniej jeszcze i jest napisane http://pl.wikipedia.org/wiki/Zap%C5%82onnik_%28elektronika%29 że starter (zapłonnik) że

  Wbudowany w zapłonnik kondensator o niewielkiej pojemności połączony jest równolegle do elektrod zapłonnika. Zadaniem jego jest ograniczenie amplitudy impulsu zapłonowego oraz jego wydłużenie. Przeciwdziała to powstawaniu zakłóceń radiowych oraz zmniejsza zużycie styków.


  więc może to ten impuls zapłonowy, bo tylko kiedy włanczam albo wyłączam światło komputer wydaje ten dźwięk a net rozłancza.

  Co do tego trzeciego przewodu to dziś, albo jutro zobaczę jak się wyrobię dodam zdjęcia (z telefonu, bo aparat mi się wczoraj zepsuł-takie szczęście:()

  Dodano po 25 [minuty]:

  Zdjęcie zaraz będzie, ten schemat znaczy że mam podpiąć jakimś sposobem ten trzeci przewód(porażeniówka to jest ?) do oprawy bezpośrednio (tak jak masa - chociaż sam nie wiem co ta ta masa i do czego służy).

  Spróbuję w poniedziałek kupić nowe starterki, te aktualne które mam są chińskie firmy YOUNGSUN, oznaczenie S2 4-22W. Ale tu się jawi kolejny problem teraz chciałem przełożyć inne starterki Philipsa S10 4-65W ale świetlówki się nie zapaliły.

  W tych chińskich był jakiś opis SERIES 220-240V~ i SINGLE 110-130V~
  natomiast u Philipsa tylko SINGLE 220/240V~ i jeszcze jakiś napis Ecoclick starter

  Więc jakie najlepiej kupić, takie żeby miały w sobie ten kondensator niwelujący impuls - moje świetlówki to 4x18W Osram'a

  Zdjęcia za 5 minut

  Dodano po 13 [minuty]:

  Oto i zdjęcia, dodam jeszcze że zniosłem ze strychu i zamontowałem spowrotem ten odblaśnik, ten taki kratkowany jednak to nic nie pomogło.

  1zdjęcie. ten czarny kabel to ten trzeci
  2zdjęcie. komputer po lewej stronie monitora na podłodze

  Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Niestety wymiana starterków nic nie pomogła.
  Od starej oprawy wyciąłem (najprawdopodobniej) kondensator przeciwzakłóceniowy, jednak jak już nadmieniałem nie jestem elektronikiem, więc patrząc na schemat Nr. 1 wywnioskowałem że mam jeden kabelek do+ drugi do- podłączyć, przed samymi układami, tj. tak jakbym do sieci podłanczał.
  Zrobiłem szkic, czy tak mam właśnie podłączyć ?
  Czy to ma jakieś znaczenie który kabelek od tego kondensatora podepnę do + albo -, na samym kondensatorze nie widze żadnych oznaczeń +/-.


  Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB Komputer wykrywa włączenie światła w pokoju jako urządzenie USB
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 18  
  Koledzy to sprzęt elektryczny! Kolega się na tym nie zna, więc może dojść do porażenia prądem! Proponuję skorzystać z usług elektryka, w sieci jest prąd przemienny więc biegunowość kondensatora nie ma tutaj żadnego znaczenia.
 • Poziom 27  
  Witaj.
  Moje pytanie brzmi, czy te "anomalia" występują tylko przy włączaniu oświetlenia przy działającym systemie, czy też jak już jest "światłość" i uruchamiasz komputer? A pokazane przez Ciebie na zdjęciach kondensatory to zwykłe przeciwzakłóceniowe polskiej produkcji F-my Mifleks.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Tego trzeciego przewodu nie ruszaj, prawdopodobnie jest to drugi obwód fazowy (kiedyś miałeś żyrandol z dwoma obwodami).
  Sprawdź czy gniazdo zasilające komputer jest na tym samym bezpieczniku co oświetlenie . Jeżeli tak zasil kompa z innej fazy.
 • Poziom 9  
  Po kolejnych obserwacjach/testach stwierdziłem że to raczej nie zakłócenie od świetlówek bezpośrednio, mianowicie reasumując:

  Komputer dostaje jakiś sygnał, że jakieś urządzenie zostało odłączone, odświeża listęurządzeń, czasem towarzyszy temu windowsowski sygnał.

  1.prawie zawsze gdy włączam lub wyłączam świetlówki
  2.bardzo rzadko gdy włączam lub wyłączam wzmacniacz(Unitra Amator 3)
  3.kupiłem dziś żarówkę 40W i oprawkę do tego wkładam bezpośrednio do gniazdka kabelki, lekka iskra i znów komputer dostał sygnał
  4.jednak żadne inne urządzenia elektryczne, albo nawet światło w pokoju obok nie powoduje powstania tego sygnału.
  5.uogólniając, komputer dostaje ten sygnał jak coś jest włączane lub wyłanczane(wtedy kiedy tworzy się iskra ?)

  Poszlaki: mieszkam na końcu wsi, i czasem jak ktoś używa pił elektrycznych, betoniarek elektrycznych, spawa, żarówki świecą zauważalnie słabiej.
  Zasilacz mam przecież markowy, nie żaden no-name, i jest napisane na nim AC INPUT 115~240V 8A, FREQUENCY:50~60Hz

  Jak podłączyć komputer do innej fazy ?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Przepnij w tablicy rozdzielczej zasilanie gniazda do tego komputera na inną fazę (ale z tego co piszesz , może zleć to elektrykowi z doświadczeniem).
  Ewentualnie zasil kompa z gniazda w kuchni lub w łazience za pomocą przedłużacza i testuj z oświetleniem lub żarówką.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam.
  Proponowałbym zwrócić się do dostawcy energii elektrycznej (zakładu energetycznego) z prośba o sprawdzenie zgodności topografii instalacji zasilającej oraz jej parametrów, czy są zgodne z normami :
  PN-IEC 60364-4-443:1999
  PN-IEC 60364-5-54:1999
  Ale i tak najpierw radziłbym poprosić doświadczonego fachowca (z uprawnieniami SEP) celem oględzin całości instalacji i ew. modyfikacji wewnątrz lokalu.
 • Poziom 9  
  Oj...mea culpa. Wcześniej jak komputer przedłużaczem podłączałem do gniazdka w korytarzu to myślałem że tam już jest inna faza, a to ta sama była.
  Teraz jak podłączyłem kompa przez zasilacz z 3pokoju i z parteru(z innych faz) wszystko nareszcie chodzi jak trzeba.
  Czyli to morze być wina tego bezpiecznika automatycznego(w moim przypadku oznaczenie B25)?
  Teraz chyba czas kiedy mam zawezwać do akcji !!!-xXELEKTRYKA-Xx!!!