Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sporadyczne wyłączanie się kamery

Tai 20 Oct 2011 11:27 2874 16
    Tai
    Level 10  
    Mam mała zagwozdkę z kamerą Samsung SCB-2331P (12V)
    Kamera działała bezawaryjnie przez kilka miesięcy, po czym zaczęły się problemy.
    Kamera przestaje "transmitować" obraz do rejestratora - jeżeli można tak to określić. Nie widać jej na podglądzie. Czasami wystarczy odpiąć kabel i zakręcić ponownie na gniazdo rejestratora (jakiś chińczyk BCS, modelu nie pamiętam), by obraz wrócił. Układ jest troszkę pokręcony.
    Wygląda to mniej więcej tak

samsung---kabel triset 60m---puszka z transformatorem video (NR 1) (w sumie 4 kamery) ---150m skrętka żelowana UTP Madex---transformator video (NR2)--rejestrator.
    Dodam, ze kamera zasilana jest z bliższej odległości (ok 20m) ze słupa oświetleniowego. Sprawdzałem napięcie i niby jest ciut wiecej jak 12V.
    Kamera wisi w obudowie z grzałką. Cyrki zaczęły się już wiosną.
    Wspomniany transformator to "coś" takiego...
    http://sklep.delta.poznan.pl/transformator-video-tr-4p_c402_p1743.html
    Jak myślicie, co może być winne - kamera?
    Co już "przećwiczyłem":
    - wymieniałem/zamieniałem kable łączące transformator ( NR 2) z rejestratorem
    - wpinałem kabel wychodzący z transformatora (gniazdo "ginącej" kamery) w różne gniazda rejestratora
    - podłączyłem "ginącą" kamerę do innego gniazda transformatora (NR 1)
    Myślę, ze dzięki tym krokom wyeliminowałem wadliwe działanie transformatorów/uszkodzenie gniazd rejestratora/skrętki... Dodam, że w międzyczasie rejestrator był również podmieniany - padł po jakiejś burzy.
    Co i jak jeszcze można sprawdzić? Kamery na podmianę nie mam i raczej nie zamierzam jej kupować za pieniążki z własnej kieszeni. Zrobiłem kiedyś przysługę firmie i założyłem właśnie wspomnianego samsunga, gdyż firma, która zakładała monitoring "olała" sprawę, przyjeżdżała z pół roku i do dzisiaj nie dotarła. Tak narobiłem sobie kłopotu. Wciąż jestem ściągany - "bo ja ją zakładałem"
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Marek31415
    Level 31  
    Separator masy powinien pomóc.
    A kamera nie jest przykręcona do metalowej konstrukcji?
    Tai
    Level 10  
    Hmm dokladnie tak. Wszystkie kamery znajduja sie w obudowach przymocowanych do dwoch slupow wiaty. Trzy w jednym miejscu, problematyczny samsung wisi sam na drugim slupie.
    crunky
    Level 32  
    Sprawdź czy masa sygnału przy samsungu (złącze BNC) ma połączenie ze słupem, jeśli tak odizoluj je.
    noname
    Level 11  
    ja bym najpierw podłączył ją pod tv przez przejściówkę czy w ogóle działa, poruszać kablem zasilającym czy czasem przerwy nie ma ponieważ sam mam jedna i raz działa raz nie wiec może być wina kabla zasilającego. jeśli to podłączysz a będzie działać pomimo ruszania kablem zasilającym. choć moja kamera to płytkowa i kable osłoniłem koszulka termokurczliwa to po pewnym czasie tak po prostu zaczęła się wyłączać
    pkhenr
    Level 32  
    Zdażyło mi sie własnie w BCS że gniazdo było odlutowane a dodatkowo podłącz tą kamerke ( na próbę) do innego kanału na jakiś czas.Możesz jeszcze dać trójnik przy rejestratorze i podgladać ją gdy rejestrator jej nie widzi .
    Sa jeszcze inne pomysły ,w jednym z takkich BCS znikał mi tak obraz ze wszystkich kanałów(zostawały tylko czarne pola),po wył i wł zasilania rejestratora wszystko wracało do normy ,może u Ciebie sie wiesza jeden kanał .
    sliderps
    Level 15  
    odkopuje..
    mam podobny problem z kamerą, z którą zaczęły się jakieś cyrki po 3m-c bezawaryjnej pracy.
    Instalacja w sumie 4 kamery z IR na metalowym maszcie antenowym, wizja na skrętce na transformatorach 4ch, zasilanie na kablu 2x1,5mm - 25m, zasilacz desktop 3A przy rejestratorze (był też 5A wcześniej). Rejestrator sprawny, transformatory sprawne, zasilanie przy kamerach rozdzielone na fabrycznym przewodzie, nie ma prawa nie łączyć, sprawdzone. Całość zamknięta w hermetycznej puszce.
    Problem: kamera się wyłącza sama po jakimś czasie, obraz robi się raz całkiem czarny raz biały, z pionowymi pasami. Po wypięciu/wpięciu zasilania kamera znów działa normalnie i znów po jakimś czasie to samo. Nie ma reguły, raz się wyłączy po 10min a raz chodzi nawet dobre kilka godz. Jest to kamera zintegrowana z IR - pobór 800mA + 3 x kamery również zint. 400mA. Miał ktoś podobnie?
    mikan4
    Level 26  
    sliderps - miałem coś takiego, okazało się, że kamera miała wspólną masę na sygnale i zasilaniu (problem w elektronice kamery). Objawy były bardzo podobne, czarno-biały obraz, śnieżący i pasy pionowe na ekranie.
    sliderps
    Level 15  
    gdzieś w serwisie przypuścili taka możliwość, tj. kamera jak dłużej działa to topią się luty i nie ma styku, po wyłączeniu zastyga i znowu działa przez jakiś czas. Ale mam wątpliwości co do jeszcze jednej rzeczy - kwestia samego zasilania, kabel 2x1,5 - 25m, wg tabeli max prąd do przesłania 2,206 A - przy założeniu że spadek nie jest większy niż 1V. Jak jest spadem większy niż 1V to właśnie zaczynają się takie jaja, traci kolory, wyłącza się.
    Ale to jest dość dziwne bo przecież suma obciążenia to 2A i problem zaczął się z tą kamerą od kiedy zrobiło się cieplej, wcześniej na mrozach nie było problemu. Choć może temp. nie ma aż takiego znaczenia.

http://www.dipol.com.pl/zasilanie_w_instalacjach_monitoringu_bib21_11.htm
    reweriko

Level 25  
    Zamień kamery miejscami...
    Będziesz miał pewność - czy wina kamery czy okablowania.
    sliderps
    Level 15  
    Zamiana nic nie da, bo wszystkie kamery są na jednym przewodzie 2x1,5
    reweriko

Level 25  
    sliderps wrote:

Zamieniając kamery będziesz miał pewność co do ich sprawności
    i od tego zacznij. Nie szukaj po omacku a zaoszczędzisz sporo czasu.
    Osobiście stawiam na przegrzewającą się kamerę.
    sliderps
    Level 15  
    reweriko wrote:
    sliderps wrote:

Zamieniając kamery będziesz miał pewność co do ich sprawności
    i od tego zacznij. Nie szukaj po omacku a zaoszczędzisz sporo czasu.
    Osobiście stawiam na przegrzewającą się kamerę.

Wszystkie 4 kamery podłączone są do jednego przewodu zasilającego 2x1,5, skoro całe zasilanie leci jednym przewodem i rozkłada się na cztery kamery to nie bardzo rozumiem co da zamiana miejscami kamer, czyli zamiana wtyków zasilających. Z resztą to już zostało wymienione, całość leci na fabrycznym zalewanym rozgałęźniku na 5 wejść zas. Chyba, że chodzi ci o wymianę kamery, to się zgodzę.
    Zakładając, że to nie wina kamery może prościej było by puścić sobie po tym 2x1,5 - 230V AC - i rozdzielić to bezpośrednio z zasilacza już w puszce na słupie? Wtedy po wymianie kamery nie ma prawa to nie działać bo znika problem spadku napięcia na kablu.
    reweriko

Level 25  
    Dobrze.... Napiszę to prościej.... :D
    Masz kilka kamer wśród których z jedną masz problem.
    Demontujesz jedną kamerę sprawną i montujesz w miejscu gdzie masz problem.
    I odwrotnie ... Kamerę z którą masz problem montujesz w miejsce kamery sprawnej.
    Sorry ale myślałem że jasno się wyraziłem w poprzednich postach.
    Co zyskujesz ?
    Pewność co do rodzaju usterki....
    Wadliwa kamera będzie również wadliwa w nowym miejscu.
    Wadliwa kamera będzie działać w nowym miejscu ? - Wina po stronie okablowania lub zasilacza
    Będziesz miał pewność czy kamery są sprawne zanim wymienisz nową na sprawną..
    Sorry ale jaśniej nie umiem wyjaśnić i proszę już nie pisz że zamiana kamer nic nie da... :D
    powodzenia.
    sliderps
    Level 15  
    reweriko ja cie rozumiem od poczatku :) ale to o czym piszesz zostalo juz zrobione przy wymianie rozgaleznika zas. wtedy ta kamera z ktora jest prob zostala podlaczona w miejsce innej, efekt ten sam
    extremeee
    Level 25  
    Kolego sliderps chyba nie do końca rozumiesz reweriko - piszesz że efekt ten sam ale nie piszesz gdzie.
    Skoro zamieniłeś kamery miejscami to gdzie masz ten sam efekt w "starej" lokalizacji kamery czy tam gdzie kamera została przeniesiona ?
    sliderps
    Level 15  
    tam gdzie została przeniesiona tj. tam gdzie inna kamera działa bez problemu a ta konkretna nadal się wyłącza, dziś podpiąłem kamerę bezpośrednio do monitora serwisowego z zasilaniem również z monitora, obraz czarny.. wymieniłem kamerę, problem z głowy.

Edit :)
    Cóż, za pech, problem powrócił - nowa kamera pochodziła 10 dni i padła. Ciężko to zrozumieć, może znaczenie ma to, że kamera jest przymocowana bezpośrednio do metalowego słupa i jak poleje to gdzieś robi zwarcie, no ale puszka zamknięta szczelnie.. - jakieś pomysły?