Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reklamowanie spadków napięcia w instalacji domowej

Taranek1 20 Paź 2011 13:57 2193 7
  • #1 20 Paź 2011 13:57
    Taranek1
    Poziom 10  

Mam do was pytanie u dziewczyny w domu dochodzi bardzo często do spadków napięcia, przygasają dość mocno żarówki jest to dość denerwujące. Miejscowość bardzo ale to bardzo mała (dwa domy ). Sąsiad opiera się na ogrzewaniu wszystkiego elektrycznie. I tu moje pytanie jakie kroki poczynić i z kim sie skontaktować ?? z Energetyka?? by wykonali jakieś pomiary ??

0 7
  • Pomocny post
    #2 20 Paź 2011 14:00
    _h
    Poziom 20  

Mogą wykonać pomiary na prośbę - zostawiają urządzenie rejestrujące, które bada spadki napięcia. Napięcie i jego kształt jest ściśle objęte normami polskimi i europejskimi. Co z tego - transformatora silniejszego nie dostaniecie, ale możecie płacić niższe rachunki za "zaśmiecony" prąd z tego co się orientuję.

0
  • #3 20 Paź 2011 14:24
    Taranek1
    Poziom 10  

Ok wielkie dzięki plus poleciał. Na dniach napiszemy pismo reklamacyjne (jak znajdę jakiś wzór) i będę czekał na odpowiedz

0
  • Pomocny post
    #4 20 Paź 2011 15:01
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Mam do was pytanie u dziewczyny w domu dochodzi bardzo często do spadków napięcia przygasają dość mocno żarówki jest to dość denerwujące.

No patrzcie, jak to się wszystko zmienia.
    W czasach mojej młodości, kiedy ja chodziłem do swojej dziewczyny, to wtedy panowało raczej podwyższone napięcie, natomiast przygasanie lub całkowite gaśnięcie żarówek traktowało się jako zjawisko b. pozytywne .... :D

Dość żartów, pora na konkrety.
    Trzeba wziąć do ręki jakiś woltomierz i pomierzyć to napięcie, a jeżeli jego wartość okaże się niższa od 207V, wówczas sprawę należy zgłosić do Zakładu Energetycznego, jako niedotrzymanie z ich strony standardów jakościowych.
    W przypadku nieuzasadnionego zgłoszenia można się narazić na dodatkowe koszty za założenie rejestratora.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Paź 2011 16:20
    stomat
    Specjalista elektryk

Ach gdybyż to było takie proste. Tymczasem rzeczywistość jest dość skomplikowana :

Rozporządzenie Ministra Gospodarki
    z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. 2007, Nr 93, poz. 623 )

"3. Dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych III-V ustala się następujące parametry jakościowe energii elektrycznej - w przypadku sieci funkcjonującej bez zakłóceń:
    1) wartość średnia częstotliwości mierzonej przez 10 sekund powinna być zawarta w przedziale:
    a) 50 Hz ±1 % (od 49,5 Hz do 50,5 Hz) przez 99,5 % tygodnia,
    b) 50 Hz +4 % / -6 % (od 47 Hz do 52 Hz) przez 100 % tygodnia;
    2) w każdym tygodniu 95 % ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń ±10 % napięcia znamionowego;
    3) przez 95 % czasu każdego tygodnia wskaźnik długookresowego migotania światła Plt spowodowanego wahaniami napięcia zasilającego nie powinien być większy od 1;"

Trudno będzie to zmierzyć woltomierzem. Potrzebny jeszcze będzie choćby stoper.
    Zwracam również uwagę na słowa "w przypadku sieci funkcjonującej bez zakłóceń". Jeśli w sieci są zakłócenia to te standardy nie obowiązują.

0
  • #6 20 Paź 2011 22:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 20 Paź 2011 23:02
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    Chyba się pomyliłeś kolego.
    Przejęzyczenie wprowadzające w błąd.

A może jakieś krótkie uzasadnienie do tej uwagi?

0
  • #8 22 Paź 2011 09:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto