Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pamięć RAM 1866mhz (Auto 1033) i dziwny dźwięk zasilacza

20 Paź 2011 17:04 1314 12
  • Poziom 8  
    Witam,

na wstępie konfiguracja komputera:
    procesor: INTEL i7 950
    Płyta główna: Gigabyte x58 UD5
    RAM: OCZ Reaper HPC OCZ3RPR1866C9LV2G
    Karta graficzna: GeForce 480 GTX
    Zasilacz: ANTEC earthwatts EA-750
    WIN 7 - 64bit

Problem polega na tym, że w momencie przestawienia taktowania pamięci z AUTO = 1033 na 1866 zasilacz co jakiś czas wydaje niejednostajny odgłos "szurania" trwający ok 3-5 sec. po czym przestaje i po niedługim czasie zjawisko się ponawia.
    Przy ustawieniu pamięci na AUTO zasilacz pracuje bez pow. objawów.

Czy taka praca zasilacza to coś normalnego?Czym ewentualnie może skutkować takie zjawisko?
  • Poziom 23  
    Jesteś pewien, że to dźwięk zasilacza, a nie cewek na płycie głównej?
    Łatwo można się pomylić....
  • Poziom 8  
    Jedynym narzędziem pomiarowym w tej sytuacji jest moje ucho i ono wskazało mi na zasialcz.

Zakładając, że to faktycznie mogą być cewki z płyty głównej, jakie następstwo może to nieść ?
  • Poziom 12  
    Przyłączam się do tematu.
    Mam taki sam problem:

procesor- i5
    płyta główna ASUS P8H67
    Ram:4GB DDR3
    zasilacz: chieftec 550W

komputer pod mocnym obciążeniem nie "syczy". Przy pracy na systemie, niskim obciążeniu wydobywa się z niego dziwny dźwięk.
    Moje pamięci ustawione są na AUTO.

Jakieś sugestie, doświadczenia w tej kwestii ?
  • Poziom 38  
    gbartek85 - raczej spodziewałbym się hałasu z cewki/cewek fazy zasilania pamięci na płycie głównej. Wydaje te odgłosy niezależnie od obciążenia?

stachu_18 - zasilacz stary?
  • Poziom 12  
    Zasilacz rzeczywiście kupiłem używany +/- 3-letni.
    W przeciwieństwie jednak do kolegi, "upatruję" odgłosy na płycie, nie w zasilaczu.

Może być tak, że zasilacz technologicznie odstaje ?
  • Poziom 23  
    Cytat:
    komputer pod mocnym obciążeniem nie "syczy". Przy pracy na systemie, niskim obciążeniu wydobywa się z niego dziwny dźwięk.
    Moje pamięci ustawione są na AUTO.

To też cewki na bank, nie trzeba się tym przejmować kiedyś pisałem z pomoca techniczna Gigabyte, utwierdzili mnie w przekonaniu, że nie należy się obawiać, ewentualnie jeśli płyta jest na gwarancji można oddać z opisem, jeśli nie jest można cewki lekko pomalować np lakierem bezbarwnym i właczyć gdy wyschna. U mnie pomogło.
  • Poziom 12  
    Płyta jest 2 miesięczna więc jest na gwarancji.
    Usterka ta nie ma bezpośredniego wpływu na działanie komputera, ale denerwuje, gdy jest cicho (drażni uszy jednym słowem).

Czy producent uwzględni takie "uszkodzenie" na gwarancji ?
  • Poziom 8  
    wlw_wl napisał:
    gbartek85 - raczej spodziewałbym się hałasu z cewki/cewek fazy zasilania pamięci na płycie głównej. Wydaje te odgłosy niezależnie od obciążenia?

Odgłosy są niezależne od obciążenia. Już po samym starcie słychać.

Podpinam się pod pytanie. Czy takie zachowanie można uznać za wadę?
  • Poziom 23  
    Wiem o czym mówisz, to dźwięk który bardzo denerwuje. Konsultant z pomocy technicznej Gigabyte powiedział, że w ramach gwarancji to usuną, mnie jednak nie chciało się czekać bez komputera (czas naprawy) więc sam poradziłem sobie lakierem - jednak nie polecam - mozliwa utrata gwarancji - ingerencja w sprzęt.
  • Poziom 38  
    Mi piszczały cewki na karcie graficznej. Przestały po zmianie zasilacza na lepszy.
    Gorszy zasilacz miał duże tętnienia i szumy na linii +12V co bezpośrednio odkładało się w postaci częst. akustycznej na cewkach filtrujących w sekcji zasilania karty graficznej. Jest to też wina nie najlepszej jakości cewek, a że była to karta Gigabyte, to jak widać pasuje do wzorca.

Są patenty na zalewanie cewek termoglutem albo poxipolem, ale to leczenie objawów a nie przyczyny moim zdaniem.

U was obu może warto przyjrzeć się kondensatorom w zasilaczu.
  • Poziom 12  
    Fajna, konkretna odpowiedź.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 8  
    Również dzięki !