Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCB metodą termotransferu ("żelazkową") - prezentacja krok po kroku

MADevil 20 Paź 2011 18:32 12351 8
 • Krótkie omówienie kroków i podstawowych materiałów potrzebnych do wykonania PCB w domu. Prezentacja dotyczy metody tańszej, czyli termotransferu przy użyciu żelazka.
  Wkrótce powinien się pojawić podobny poradnik dotyczący metody fotochemicznej, która daje zdecydowanie lepsze efekty.  Link


  Mam nadzieję, że komuś pomoże/przybliży temat :)

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  MADevil
  Poziom 18  
  Offline 
  Wasz znak zodiaku - Sprawdź pod jakim znakiem rodzi się najwięcej elektroników!
  Specjalizuje się w: mechatronika, c, avr, zigbee, automatyka budynkowa
  MADevil napisał 363 postów o ocenie 19, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Stolica. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  matisobek
  Poziom 13  
  Witam. Co do namaczania papieru to stosuje nie ciepłą wodę ale ocet. Wtedy papier bardzo ładnie odchodzi i przy czyszczeniu z resztek, toner tak nie odchodzi jak przy namaczaniu w wodzie. Przy dłuższej kąpieli papier niemalże sam odchodzi.
 • #3
  KD93
  Poziom 12  
  1:40

  "Obie warstwy muszą być po wydruku lustrzanym odbiciem"

  Ja zrobisz bottom w lustrze to będzie niezły bigos, czemu wprowadzasz ludzi w błąd.
 • #4
  stachu_15
  Poziom 11  
  Wow... Ciekawe na ile trawień wystarczy jeszcze tej grzałki! Odradzam tego typu metody! Żadnych metalowych grzałek! Najlepiej użyć grzałki szklanej z akwarium, lub podgrzewać roztwór w słoiku wstawionym do garnka z wodą gotowaną na gazówce. Jak dla mnie mało szczegółowy opis zgrywania masek w dwustronnym termotransferze. Przy dużych PCB i dużej ilości otworów zrobi się niezły bigos...
 • #5
  MADevil
  Poziom 18  
  Faktycznie lepsza jest grzałka w szkle, bo nie reaguje w żaden sposób z roztworem.
  Jednak nie jest tak źle. Na grzałce powstaje warstwa miedzi. Nie jest ona trawiona przez roztwór.

  Jeśli dostatecznie dokładnie przytniesz wydruk i wyrównasz krawędzie laminatu i wyrównasz wszystko bazując na 2 bokach, to rozmiar płytki nie ma aż takiego znaczenia.
  Robię w ten sposób całkiem duże i dość skomplikowane płytki. Wychodzą różnie, ale wszystkie da się uruchomić.
 • #6
  stachu_15
  Poziom 11  
  sorki, bo mój wcześniejszy post może wydawać się dość ostry. Jednak pisałem go na szybko, a chciałem zwrócić uwagę na niektóre sprawy. Mimo wszystko liczą się chęci... A odnośnie zgrywania to sam robię to tak, że poza obszarem płytki na wydrukach mam znaczniki według których zgrywam, czasem sklejam kartki taśmą, np na dwóch krawędziach i później pomiędzy nie wkładam laminat, co prawda dotychczas pracowałem na laminarce, żelazkiem jeszcze nie próbowałem. pozdrawiam!
 • #7
  MADevil
  Poziom 18  
  Myślałem o sklejaniu masek na sucho, poza obrysem. Bałem się jednak, że jak włożę płytkę, topowstała między maskami przerwa może wywołać przesuniecie masek względem siebie, gby sklejona część nie ustawi się w środku grubości płytki.

  Prawdopodobnie mój opis jest idealnie niejasny, ale nie bardzo mam teraz czas na rysowanie tego ;)
 • #8
  drowning_man
  Poziom 15  
  Również uważam, że ocet jest dużo lepszy (a nawet idealny) do odmaczania papieru kredowego od wody. Pamiętacie doświadczenie ze szkoły jak kość była wkładana własnie w ocet? Ten sam efekt dzieje się z papierem kredowym. Po tkiej kąpieli praktycznie sam od płytki odchodzi i na laminacie mam czysstą miedź i czysty toner (bo od tonera też ładnie odchodzi i nie zostają "włoski"). Jeszcze odnośnie żelazka, 90% mocy to w moim przypadku to dużo za dużo i ścieżki się mocno rozlewają. U siebie mam poniżej 50% ale to jest stare żelazko, każdy powinien metodą prób i błędów dopasować sobie temperaturę, aby ścieżki się przykleiły ale nie rozlały.
 • #9
  ddz69
  Poziom 10  
  Potwierdzam. Ta metoda (termotransfer) jest rewelacyjna. Ocet do odmaczania - super ! Trawię w takim roztworze: 200 g wody utlenionej + 40 g kwasku cytrynowego + 2 małe płaskie łyżeczki soli - większe płytki (mniejsze połowa z tego).