Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki środowisko programistyczne dla początkującego ?

ShowMe 20 Paź 2011 18:35 2558 12
  • #1 20 Paź 2011 18:35
    ShowMe
    Poziom 10  

Jaki polecacie program do programowania dla początkującego? Zastanawiałem się nad:
    - Code::Blocks Studio

- Geany 0.21

- Dev-C++

Który jest najlepszy? Może jakieś inne propozycje....

0 12
  • #2 20 Paź 2011 18:50
    mungo
    Poziom 18  

Ja od siebie polecam Visual Studio, trochę długo się instaluje i dużo miejsca zżera ale komfort pracy pod windą jest świetny w porównaniu z devem, na którego teraz musiałem się przesiąść, chociaż dev ma taką zaletę że błyskawicznie się instaluje i mało zajmuje

0
  • #3 20 Paź 2011 18:54
    ShowMe
    Poziom 10  

Zapomniałem dodać, że posiadam win7 64-bit... Jeśli chodzi o Visual Studio to z tego co wiem ma ponad 2gb i nie jest darmowy...

0
  • #4 20 Paź 2011 18:59
    mungo
    Poziom 18  

Nie dokońca

dobreprogramy.pl napisał:
    Microsoft poinformował, że produkty Visual Studio z gałęzi Express już zawsze pozostaną darmowe.[...]
    ma na celu skupienie większego zainteresowania osób, które dopiero uczą się programować - hobbystów i studentów.

0
  • #5 20 Paź 2011 19:01
    ShowMe
    Poziom 10  

Mam internet 1mb, więc bardzo szybko się nie ściągnie. Ale jeśli program jest tego wart to zrobię to...

0
  • #6 20 Paź 2011 22:38
    D12
    Poziom 14  

Mi do gustu przypadł bardzo qt creator. I na nim pisałem moje pierwsze programy C++, a teraz programuje w nim w GUI.

0
  • #7 20 Paź 2011 23:42
    mungo
    Poziom 18  

O QT bardzo dobra biblioteka do w miarę prostej budowy GUI, QTCreator też fajny... ale jakoś bardziej polubiłem VS z którym też da się zintegrować QT :)

0
  • #8 21 Paź 2011 10:49
    directx11
    Poziom 17  

Jeśli to Windows to na pewno któryś VC Express (od 2005 w górę), jeśli język C++, bo tak wygląda po pierwszym wpisie. Jest darmowy ale lepszego środowiska dla Windows po prostu nie ma. Qt dobre do pisania aplikacji "okienkowych", Qt Creator może być, ale do komfortowej pracy i tak warto korzystać z kompilatorów i debuggerów z VC++ spiętych z Qt Creatorem.

0
  • #9 21 Paź 2011 18:04
    blue_17
    Poziom 32  

Zależy do czego bo osobiście pisanie aplikacji w Visual studio i nic poza tym to jak wyjeżdżanie z armatą na muchy :)

Jeśli chciałbyś coś "okienkowo" działać i tylko na windowsowe systemy to jak najbardziej polecam, jeśli mogę doradzić to wersję expres (czyli darmową również do komercji) polecam wersję 2008 bo wersja 2010 nie posiada podpowiadania podczas pisania kodu

Jeśli chciałbyś pisać tylko konsolowe aplikacje i widzę że wymieniacz DEV-a to polecam Code::Blocks jest lepszą nowszą i ciagle rozwijana wersją DEV-a super proste narzędzie do pisania w C i C++ pod inuxa i pod windowsa dodatkowo. :)

Lekkie szybkie i jeśli byś chciał inny kompilator możesz sobie podpiąć, bo współpracuje z wieloma

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 21 Paź 2011 18:07
    lolcio
    Poziom 16  

Dev-cpp jest przestarzały, geany bardziej się nadaje dla linuxa. Ja Ci zdecydowanie polecem Code::Blocksa :) Idealny dla poczatkujących...A potem jak już bedziesz pisał poważne programy, to wtedy visual może się okazać przydatny :)

0
  • #11 21 Paź 2011 19:39
    ShowMe
    Poziom 10  

lolcio napisał:
    Dev-cpp jest przestarzały, geany bardziej się nadaje dla linuxa. Ja Ci zdecydowanie polecem Code::Blocksa :) Idealny dla poczatkujących...A potem jak już bedziesz pisał poważne programy, to wtedy visual może się okazać przydatny :)

Masz rację. Zdecydowałem się jednak na Code::Blocksa i na razie mi wystarczy. Jak będę pisał bardziej zaawansowane programy to przejdę na visual. Poza tym Code::Blocks wyświetla domyślne wyrazy, jest w miare prosty do obsługiwania i w sam raz nadaje się dla początkującego. Oczywiście wszystkim dziękuje za propozycje....

0
  • #12 22 Paź 2011 00:47
    McMonster
    Poziom 32  

Również polecam Code::Blocks, lekki, wygodny, konfigurowalny i ma wszystko, co potrzeba. Visual Studio to jednak potworna krowa, dużo do ściągnięcia, długa instalacja, dużo zajmowanego miejsca. Do tego, jak większość takich aplikacji Microsoftu, zostawia dużo syfu nawet po deinstalacji. U mnie na uczelni normalną praktyką jest, że jak się instaluje VS, albo np. SQL Server (to już w ogóle strach opisywać), to się to robi na maszynie wirtualnej, czasami dedykowanej, szkoda systemu.

Ewentualnie można się zainteresować Eclipse, ale moim zdaniem mniej wygodny od CB przy C/C++, chociaż ze względu na dobry plugin do AVR używam go do programowania tych mikrokontrolerów.

0
  • #13 23 Paź 2011 12:45
    ShowMe
    Poziom 10  

Ok zamykam... Dzięki wszystkim.

0