Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ sterowania silnikiem potencjometru ALPS ?

21 Feb 2003 19:37 4257 14
  • Level 11  
    Witam !

Czy ktoś z szanownych forum'owiczów posiada jakiś schemacik układu sterowania silniczkiem w potencjometrze wzmocnienia ALPS ?

www.system-cas.prv.pl
  • Level 26  
    Możesz zastosować dowolny układ z 4 tranzystorami mocy połączonymi krzyżowo, taki standardowy, znajdziesz go np w jakimś stewrowniku silniczków od robota, było tego też dużo w pismach i na elektroda.pl też na pewno widziałem, jak chcesz to mogę poszukać i podesłać.
  • Level 11  
    Bardziej interesuje mnie kompletny układzik z nadajnikiem 2 kanałowym podczerwieni oraz odbiornikiem - który sterowałby takim silnikiem - czy może ktoś z Szanownych Forumowiczów wie gdzie mogę taki schemacik dostać . Bedę wdzięczny

www.system-cas.prv.pl
  • Level 11  
    Zainteresuj się układem BA6218. Jest to sterownik silnika wyzywalany z poziomu TTL.
    W swoim wzmaku zastosowałem ten układ + mikroprocesor AVR, zaleta to łatwy do złożenia programator (kilka rezystorów na krzyż :wink: ) i język programowania (Bascom).
  • Level 11  
    Hm - przyjrzę się na pewno - aczkolwiek nie mam pojęcia o prockach - a tym bardziej o ich programowaniu - dlatego - tutaj leży pies pogrzebany :cry: Dlatego - poszukuję jakiegoś gotowego projektu - który pomógłby mi ten problem rozwiązać :)

www.system-cas.prv.pl
  • Service technician RTV
    W wieży Sony pracuje układ LB 1639 służy do sterowania pot.siły głosu,znajdz PDF bo miałem gdzieś schemat rysowany ręcznie ale gdzieś się zapodział,nie potrzeba procesora do sterowania tym układem.
  • Level 11  
    Mam ten sam problem przerabiam wzmacniaczunitry na zdalne sterowanie i utknąłem pomocy kameleon66(malpa)o2.pl
  • Level 11  
    Wątpię czy znajdziecie gotowy układ, ja dość długo szukałem i lipa. W każdym razie wg. mnie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie procesor i nie należy się przerażać samym faktem napisania programu. W Bascomie jet to naprawdę proste. Mój pierwszy program to właśnie sterowanie na podczerwień do wzmacniacza lampowego.
    Jeśli jednak nie zdecydujecie się na procesor to myślę, że warto poszukać czegoś w kitach do samodzielnego montażu i dodać tylko wspomniany układ BA6218 lub inny driver silnika (nie muszą być sterowane z procesora).
    Powodzenia :)
  • Level 11  
    Wiem - widziałem i czytałem. Problem w tym, że pilot jest 2 kanałowy - i nie ma możliwości zwiększenia liczby kanałów - ponieważ nie wykorzystuje kodu RC5 - tylko jakiś inny.

Mnie interesuje pilot - w którym mógłbym wykorzystać np 4 klawisze - czyli regulację wzmocnienia oraz np selektor 2 wejść audio. Niekoniecznie musi być to pilot i odbiornik wykorzystujący kod RC5.

Schemat pilota i odbiornika niekoniecznie musi być związany z tym tematem. Połączenie go z układem sterowania silnikiem oraz układem przełącznika wejść - to już nie problem
  • Level 11  
    Witam Co do ostatniej wiadomości. To wykonałem ten układ AVT5040. Ale mi nie działa. Grzeją się bardzo tranzystory serii BD. Prawdopodobnie przez Wzbudzanie się tranzystorów BS109.
  • Level 23  
    wg starej zasady - najprostrze rozwiązania są najskuteczniejsze - proponuje miniaturowe przekażniczki 5V lub 12 V z układem tzw gaszączym - RC na stykach - rozwiązanie może mało eleganckie aczkolwiek niezwykle skuteczne i szybkie - można zastosować tymczasowo dopóki nie wykonasz własiwego sterownika bezstykowego