Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterowania silnikiem potencjometru ALPS ?

CASKP 21 Lut 2003 19:37 3861 14
  • #1 21 Lut 2003 19:37
    CASKP
    Poziom 11  

Witam !

Czy ktoś z szanownych forum'owiczów posiada jakiś schemacik układu sterowania silniczkiem w potencjometrze wzmocnienia ALPS ?

www.system-cas.prv.pl

0 14
  • #2 22 Lut 2003 00:48
    Jaco18
    Poziom 26  

Możesz zastosować dowolny układ z 4 tranzystorami mocy połączonymi krzyżowo, taki standardowy, znajdziesz go np w jakimś stewrowniku silniczków od robota, było tego też dużo w pismach i na elektroda.pl też na pewno widziałem, jak chcesz to mogę poszukać i podesłać.

0
  • #3 22 Lut 2003 14:01
    CASKP
    Poziom 11  

Bardziej interesuje mnie kompletny układzik z nadajnikiem 2 kanałowym podczerwieni oraz odbiornikiem - który sterowałby takim silnikiem - czy może ktoś z Szanownych Forumowiczów wie gdzie mogę taki schemacik dostać . Bedę wdzięczny

www.system-cas.prv.pl

1
  • #4 23 Lut 2003 01:32
    audioamp
    Poziom 11  

Zainteresuj się układem BA6218. Jest to sterownik silnika wyzywalany z poziomu TTL.
    W swoim wzmaku zastosowałem ten układ + mikroprocesor AVR, zaleta to łatwy do złożenia programator (kilka rezystorów na krzyż :wink: ) i język programowania (Bascom).

0
  • #5 23 Lut 2003 13:02
    CASKP
    Poziom 11  

Hm - przyjrzę się na pewno - aczkolwiek nie mam pojęcia o prockach - a tym bardziej o ich programowaniu - dlatego - tutaj leży pies pogrzebany :cry: Dlatego - poszukuję jakiegoś gotowego projektu - który pomógłby mi ten problem rozwiązać :)

www.system-cas.prv.pl

0
  • #6 23 Lut 2003 17:33
    Telo
    Poziom 39  

W wieży Sony pracuje układ LB 1639 służy do sterowania pot.siły głosu,znajdz PDF bo miałem gdzieś schemat rysowany ręcznie ale gdzieś się zapodział,nie potrzeba procesora do sterowania tym układem.

0
  • #7 23 Lut 2003 20:32
    wojtolini
    Poziom 11  

Mam ten sam problem przerabiam wzmacniaczunitry na zdalne sterowanie i utknąłem pomocy kameleon66(malpa)o2.pl

0
  • #9 24 Lut 2003 10:52
    audioamp
    Poziom 11  

Wątpię czy znajdziecie gotowy układ, ja dość długo szukałem i lipa. W każdym razie wg. mnie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie procesor i nie należy się przerażać samym faktem napisania programu. W Bascomie jet to naprawdę proste. Mój pierwszy program to właśnie sterowanie na podczerwień do wzmacniacza lampowego.
    Jeśli jednak nie zdecydujecie się na procesor to myślę, że warto poszukać czegoś w kitach do samodzielnego montażu i dodać tylko wspomniany układ BA6218 lub inny driver silnika (nie muszą być sterowane z procesora).
    Powodzenia :)

0
  • #11 24 Lut 2003 20:17
    CASKP
    Poziom 11  

Wiem - widziałem i czytałem. Problem w tym, że pilot jest 2 kanałowy - i nie ma możliwości zwiększenia liczby kanałów - ponieważ nie wykorzystuje kodu RC5 - tylko jakiś inny.

Mnie interesuje pilot - w którym mógłbym wykorzystać np 4 klawisze - czyli regulację wzmocnienia oraz np selektor 2 wejść audio. Niekoniecznie musi być to pilot i odbiornik wykorzystujący kod RC5.

Schemat pilota i odbiornika niekoniecznie musi być związany z tym tematem. Połączenie go z układem sterowania silnikiem oraz układem przełącznika wejść - to już nie problem

0
  • #14 08 Maj 2003 11:55
    Lambek
    Poziom 11  

Witam Co do ostatniej wiadomości. To wykonałem ten układ AVT5040. Ale mi nie działa. Grzeją się bardzo tranzystory serii BD. Prawdopodobnie przez Wzbudzanie się tranzystorów BS109.

0
  • #15 19 Maj 2003 21:06
    radiomechanik
    Poziom 23  

wg starej zasady - najprostrze rozwiązania są najskuteczniejsze - proponuje miniaturowe przekażniczki 5V lub 12 V z układem tzw gaszączym - RC na stykach - rozwiązanie może mało eleganckie aczkolwiek niezwykle skuteczne i szybkie - można zastosować tymczasowo dopóki nie wykonasz własiwego sterownika bezstykowego

0