Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem dysk, który posiada gotowe partycje:(

20 Paź 2011 19:46 3124 35
  • Poziom 9  
    Witam Państwa,

Bardzo proszę o pomoc:(
    Zakupiłem dzisiaj dysk twardy 320gb Samsunga 2,5 cala do mojego laptopa Acer.
    Ku mojemu zdziwieniu, wkładam dysk..włączam instalatora Windows 7 a tam już trzy gotowe partycje:

WinRE-1,05GB
    Vista -sto czterdzieści coś giga
    Data -sto czterdzieści coś giga
    Wszystkie partycje sformatowane i puste.

Czy to możliwe aby ten dysk był wcześniej używany?
    Bardzo proszę Państwa o szybką pomoc ponieważ jeśli jest coś nie tak to jutro muszę tam jechać po zwrot pieniędzy:/

Łukasz.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nie jest to wykluczone. Cyba, że serwis lub producent byli tak wspaniałomyślni, że stworzyli partycję za ciebie.
  • Poziom 31  
    To typowe partycje po instalacji Visty.
    Sprawdź może znajdziesz tam jeszcze jakieś pliki.

Wygląda na to, że dysk był używany. Przynajmniej raz.
  • Poziom 9  
    melenop napisał:
    http://release.crystaldew.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfo
    Ściągnij program, uruchom, poda Ci czas pracy i ilość uruchomień tego dysku...

Kurde no tyle pieniędzy..kupiłem bo mi ten 640GB padł po 4 miesiącach używania laptopa i masz:/

Słuchaj a czy da radę zbootować ten program z pendrive?Nie chce na nim nic instalować bo co ja później udowodnię..
  • Poziom 31  
    Zainstaluj go na komputerze z systemem, a dysk, który kupiłeś podepnij jako dodatkowy.
  • Poziom 9  
    Tak, to nie byłby problem ale napisałem wyżej, że mam laptopa i nie mogę podpiąć tutaj dwóch dysków.Albo ten stary co wyjąłem albo ten "nowy"...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Pokombinuj.

Można też zastosować adapter SATA/USB
  • Poziom 9  
    Idę ściągnąć jakieś LiveCD..tak będzie najszybciej;)
    Słuchajcie, ale technicznie jest to możliwe aby nowy dysk miał już gotowe w/w partycje?
    Przecież zawsze dysk jest pusty i niesformatowany..no chyba, że producenci tak zaczęli robić no ale wyglądają tak jak po Viscie
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Założenie partycji to kilka chwil mogli to zrobić sprzedając dysk - chociaż przeważnie pytają czy i jakie założyć.
    By to rozstrzygnąć trzeba uruchomić program odczytujący czas pracy HDD np ten powyżej lub HDTune - wyświetla czas pracy w godzinach.
  • Poziom 9  
    Właśnie jeszcze raz włączyłem instalatora Windows 7:

Partycja 1: WinRE..całkowity rozmiar 1,5GB, wolne miejsce 1,4GB.....podstawowy
    Partycja 2: Vista.......................... 149,4GB.................149,3GB..system
    Partycja 3: Data.......................... 147,2GB..................143,2GB..podstawowy

Czy nie uważacie,że na Partycji nr trzy jest za mało miejsca wolnego?Tak jak by coś tam zapisane było...
  • Poziom 9  
    Dra98 napisał:
    Założenie partycji to kilka chwil mogli to zrobić sprzedając dysk - chociaż przeważnie pytają czy i jakie założyć.
    By to rozstrzygnąć trzeba uruchomić program odczytujący czas pracy HDD np ten powyżej lub HDTune - wyświetla czas pracy w godzinach.

Dobrze, w sumie mogę na szybkiego zainstalować Windows i zapuścić ten program tylko czy mi później wymieni to w razie oszustwa..no ale musi bo przecież to byłby dowód na to. A myślałem, że Vobis jest okej..

Dodano po 1 [minuty]:

melenop napisał:
    batonpc napisał:
    technicznie jest to możliwe aby nowy dysk miał już gotowe w/w partycje

Nie, testowo może był podłączany w sklepie(jak kupiłeś był zamknięty w elektrostatycznej folii? jak ostatnio kupowałem hitachi to folia była zgrzewana, więc bez rozcięcia/uszkodzenia nie dało się otworzyć )

Nie, to był już ostatni z wystawy..leżał w szklanej gablotce otwarty..
  • Poziom 31  
    batonpc napisał:
    Słuchajcie, ale technicznie jest to możliwe aby nowy dysk miał już gotowe w/w partycje?
    ..no chyba, że producenci tak zaczęli robić no ale wyglądają tak jak po Viscie

Nie, producenci nie zakładają takich partycji przed sprzedaniem produktu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak sprawdzić dysk pod kątem ilości godzin, które wypracował.
    Jest kilka programów, które do tego służą, ale nie pamiętam aby któryś był w wersji Live CD.
  • Poziom 9  
    Dobra, bardzo mi pomogliście..umocniliście moje wątpliwości. Robię tak..jutro wiozę do tego sklepu mojego laptopa z ich dyskiem..pokażę im pod moją oryginalną Siódemką o co chodzi..zobaczymy co powie..jak coś skoczy, że to ja zainstalowałem jakąś Vistę czy coś to wtedy przyjadę..zainstaluję moją siódemkę i sprawdzę tym programem co mi daliście czas pracy..jeśli wyjdzie na to, że mnie oszukał to pokażę mu wyniki testu i opiszę w naszym miejskim Tygodniku..bo to nie jest normalne abym za swoje ciężko zarobione pieniądze był traktowany jak idiota i tracił czas. Jutro oczywiście napiszę Państwu jak potoczyły się sprawy.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc:)
  • Poziom 9  
    melenop napisał:
    Nie zawarty w Ubuntu CD(jest w reprozytoriach) ,ale działa ładnie na 11.04 SmartMonTools...

Masz na myśli Ubuntu Rescue Remix 11.04? Już go ściągam..
  • Poziom 9  
    melenop napisał:
    batonpc napisał:
    Masz na myśli Ubuntu Rescue Remix 11.04? Już go ściągam..

Nie, ale widzę że w tym Rescue Remix jest w/w SmartMonTools, (tylko 245MB, a z pendrivelinux wrzucisz na USB) więc problem rozwiązany

Właśnie ściągnąłęm i zgrywam:) Za chwilę będę go uruchamiał..zobaczymy co pokaże:)

Dodano po 6 [minuty]:

dobra...mam juz konsolke..teraz jak uruchomić ten program?Przepraszam ale z Linuxa miałem tylko Mandrive z KDE i Knoppixa jakiegoś starego z Livecd;)
  • Poziom 9  
    dt1 napisał:
    Proponuję zamiast selftestu zrobić tylko smartctl -a /dev/sda (albo hda zamiast sda) i zobaczyć po prostu liczbę przepracowanych godzin

tutaj zauważyłem, że trzeba na początku komand dawać sudo..jakoś nie mogłem wbić roota na stałe nie wiem dlaczxego.Ale jest:) momencik..już mówię co mi wyszło:)

Dodano po 1 [minuty]:

batonpc napisał:
    dt1 napisał:
    Proponuję zamiast selftestu zrobić tylko smartctl -a /dev/sda (albo hda zamiast sda) i zobaczyć po prostu liczbę przepracowanych godzin

tutaj zauważyłem, że trzeba na początku komand dawać sudo..jakoś nie mogłem wbić roota na stałe nie wiem dlaczxego.Ale jest:) momencik..już mówię co mi wyszło:)

mam tutaj: spin up time: 3405,temperaturę 30 stopni, multi zoon error rate 18, load cycle count 54

Dodano po 8 [minuty]:

batonpc napisał:
    dt1 napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

batonpc napisał:
    dt1 napisał:

mam tutaj: spin up time: 3405,temperaturę 30 stopni, multi zoon error rate 18, load cycle count 54

moment..co ja tutaj będę spisywał jak mogę zdjęcie zarzucić, proszę bardzo:)
  • Poziom 31  
    batonpc napisał:
    moment..co ja tutaj będę spisywał jak mogę zdjęcie zarzucić, proszę bardzo:)

No i dziękujemy bardzo :)
    Ale zdjęcia nie ma. :)

EDIT: już jest
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    melenop napisał:
    Power On Hours... wszystko wiesz...

Tak jest..już wszystko jasne.Czyli moim zdaniem dysk nie pracuje trzech godzin u mnie ponieważ włączyłem włączyłem instalatora siódemki do momentu ujżenia mojego problemu..czyli góra 5 minut. Laptopa włączyłem ponownie aby wam napisać ile dokładnie jest miejsca na partycjach łącnie-wolne..kolejne 5 minut.Kolejne uruchomienie to po ściągnięciu Ubuntu do teraz..czyli od kiedy my to już robimy?Od max godziny. Moim zdaniem +/- 2 godziny uciekły..tak uważam. Ale co teraz komu udowodnie..prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Nawet nowe dyski często nie mają tego parametru zerowego.
    Moim zdaniem dysk trafił do klienta, który go oddał lub może składali dla kogoś komputer, potem klient się rozmyślił lub wybrał inny dysk, a oni zapomnieli zdjąć partycje.
    Myślę, że nie bardzo jest o co kopie kruszyć. Jakby co - gwarancje masz.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Brzydko ze strony sprzedawcy i warto to zapamiętać, z drugiej strony nie warto robić afery - 2 godziny sobie przepracował, a i tak masz pełną gwarancję na 3 lata. Gdyby miał przepracowane setki czy tysiące godzin albo jakieś błędy - to pewnie, można zrobić aferę, ale w tej sytuacji machnąłbym chyba ręką, skasował wszystkie partycje i zainstalował sobie system.

[chyba się zdublowałem, ale doszliśmy do podobnego wniosku :) ]