Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie

Cyprian1994 20 Paź 2011 20:25 4747 7
 • #1 20 Paź 2011 20:25
  Cyprian1994
  Poziom 7  

  Witam. Moja przygoda z elektroniką dopiero się zaczyna i dlatego właśnie kupiłem: "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" 4 tomy. I czy po przerobieniu tych książek kolejno: elementy, układy, układy scalone, technika cyfrowa będę posiadał taką wiedzę jak po zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie monter elektronik? Czy to nie wystarczy i będę musiał uzupełnić to w dodatkową wiedzę. Głównie chciałbym potrafić naprawić np. telewizor, wieże, gra telewizyjna, monitory LCD, , wzmacniacze, radia samochodowe, podzespoły komputerowe (tu wiem że trochę wiedzy musiałbym już mieć). Chciałbym też umieć tworzyć jakieś zespoły na podstawie schematów np. domofon. I żebym umiał naprawić te rzeczy(powyżej wymieniałem) to jakie jeszcze książki mam zakupić prócz tych czterech które już mam. Z narzędzi mam miernik uniwersalny, lutownice i cynę, kalafonie (pewnie będzie potrzebne coś jeszcze). A może inaczej. Może ktoś ma te książki i z nich się uczył i może mi powiedzieć co ja będę potrafił po ich przerobieniu?

  Podsumowując: Zakupiłem 4 tomy "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Chciałbym potrafić naprawiać np. wieże, telewizor, monitor LCD, wzmacniacz, radio samochodowe, podzespoły komputerowe (te ostatnie nie koniecznie).

  Czy prócz tych książek będę w stanie to zrobić?, a jeśli nie to proszę o kolejne tytuły lektur.

  Z góry dzięki.

 • #2 20 Paź 2011 20:41
  35mario1
  Poziom 26  

  Książki naprawdę dobrze napisane, pomagają poznawać tajniki elektroniki. Niestety samo przeczytanie to początek. Potrzebna jest praktyka. Ponadto z racji wieku książek trzeba byłoby uzupełnić zawartą w nich treść, o wiedzę o współczesnych rozwiązaniach.

 • #3 20 Paź 2011 20:57
  Quarz
  Poziom 43  

  Cyprian1994 napisał:
  Witam. Moja przygoda z elektroniką dopiero się zaczyna i dlatego właśnie kupiłem: "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" 4 tomy. I czy po przerobieniu tych książek kolejno: elementy, układy, układy scalone, technika cyfrowa będę posiadał taką wiedzę jak po zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie monter elektronik?
  Nigdy, a skąd nabędziesz wiedzę z podstawowego przedmiotu jakim jest matematyka, oraz z kilka innych - uzupełniających - przedmiotów?

  Cyprian1994 napisał:
  Czy to nie wystarczy i będę musiał uzupełnić to w dodatkową wiedzę. Głównie chciałbym potrafić naprawić np. telewizor, wieże, gra telewizyjna, monitory LCD, , wzmacniacze, radia samochodowe, podzespoły komputerowe (tu wiem że trochę wiedzy musiałbym już mieć). Chciałbym też umieć tworzyć jakieś zespoły na podstawie schematów np. domofon. I żebym umiał naprawić te rzeczy(powyżej wymieniałem) to jakie jeszcze książki mam zakupić prócz tych czterech które już mam. Z narzędzi mam miernik uniwersalny, lutownice i cynę, kalafonie (pewnie będzie potrzebne coś jeszcze). A może inaczej. Może ktoś ma te książki i z nich się uczył i może mi powiedzieć co ja będę potrafił po ich przerobieniu?
  Jasnowidzów na forum permanentnie brakuje ... sam musisz siebie sprawdzić co będziesz potrafił po takiej samo-edukacji.

  Cyprian1994 napisał:
  Podsumowując: Zakupiłem 4 tomy "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Chciałbym potrafić naprawiać np. wieże, telewizor, monitor LCD, wzmacniacz, radio samochodowe, podzespoły komputerowe (te ostatnie nie koniecznie).

  Czy prócz tych książek będę w stanie to zrobić?, a jeśli nie to proszę o kolejne tytuły lektur.

  Z góry dzięki.
  Powtarzasz się ... :!: :shock: ... a skąd mamy wiedzieć - na odległość - co obecnie potrafisz oraz jakie są Twoje zdolności w przyswajaniu wiedzy i później 'robieniu' z niej użytku ... :?: :idea:

 • #4 20 Paź 2011 22:01
  Christophorus
  Poziom 40  

  Nie licz na to, że po przeczytaniu kilku(nastu) książek będziesz doświadczonym elektronikiem, który będzie potrafił naprawiać nowoczesne urządzenia elektroniczne, czy też je konstruować. Do tego potrzebna jest wiedza, której na pewno nie zdobędziesz samodzielnie z kilku(nastu) książek. Potrzebne jest także doświadczenie oraz często specjalistyczne i drogie narzędzia. Choćby do wylutowywania / wlutowywania montowanych powierzchniowo chipów liczących po kilkaset wyprowadzeń. Bez tego naprawa wielu nowoczesnych urządzeń elektronicznych jest po prostu niemożliwa.

 • #5 20 Paź 2011 22:10
  kreslarz
  Poziom 35  

  Żadna książka nie nauczy jak porządnie lutować - to podstawa. Książka nie powie Ci jak dojść do uszkodzenia w sprzęcie najkrótszą ścieżką pomiarową, nie nauczy Cię również interpretacji wyników pomiarowych, czy czytania obrazów oscyloskopowych. Miesiąc praktyki pod dobrym okiem fachowca wart całych tomów literatury. Są pewne nawyki, które wykształcają się pod kierunkiem dobrego mistrza-pedagoga. Wprawdzie takich mistrzów jest już coraz mniej, ale można pójść inną drogą. Poszukaj w swoim rejonie czynnego klubu krótkofalarskiego, zapisz się do niego i tam pod okiem doświadczonych kolegów stawiaj pierwsze kroki w elektronice. Czy będziesz później krótkofalowcem, czy nie, to sprawa drugorzędna. Jak trafisz na starszego kolegę z zacięciem konstruktorskim, to zyskasz bardzo dużo wiedzy i umiejętności manualnych.

 • #6 21 Paź 2011 14:10
  Cyprian1994
  Poziom 7  

  Nikt nie mówi tutaj o doświadczonym elektroniku. Może inaczej. Wiem że praktyka jest najważniejsza ale bez wiedzy teoretycznej to ja nic nie zrobię. A kupując kity? Na tym też chyba sobie poćwiczę. Mam jeszcze internet do dyspozycji. Cały czas myślę że jeżeli będę posiadał wiedzę teoretyczną to będę znał zasadę działania jakiegoś zespołu i potrafiłbym stwierdzić co jest przyczyną jego awarii.

  Aktualnie kończę w tym roku zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie ślusarz. Wiem że to całkiem inna dziedzina. Ale elektronika mnie interesuje. A jeżeli poszedłbym teraz do zaocznego technikum elektronicznego to tam jest materiał przerabiany od początku czy to technikum jest tylko dla osób które uczyły się wcześniej się w zawodzie monter elektronik?

 • Pomocny post
  #7 21 Paź 2011 14:44
  kreslarz
  Poziom 35  

  Technikum uczy od podstaw, więc myślę że to dobre rozwiązanie. W międzyczasie teoria na własną rękę i doświadczenia na "kitach". Wtedy wiedza zdobyta w technikum nie będzie padała na jałowy grunt i efekty mogą być bardzo obiecujące.

 • #8 21 Paź 2011 15:00
  Cyprian1994
  Poziom 7  

  Ok. Dzięki. Temat uważam za zamknięty.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME