Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec vaillant 240-vuw. Jakie ustawienia aby zmniejszyć zużycie gazu?

20 Paź 2011 20:58 5098 3
  • Poziom 11  
    Najpier trochę informacji nt pieca.
    Piec vaillant VUW 240-3, moc 9,1-24kW
    8 grzejników rozmiar 500mm/1200mm
    1 1000W w łazience
    regulatory termiczne przy każdym grzejników( wszystkie ustawione na 5 )
    sterownik auraton 2005

używam pieca od zimy 2007, co roku przegląd(czyszczenie) przez dobrego fachowca.
    Do tej pory miałem na sterowniku ustawienie ok 20*C rano przez 3 h i popołudniu aż do 23, potem taryfa nocna ok 18*C, przez ostatnie 2 tyg średni pobór gazu to 6,5m3 /dzień.

W poprzednich sezonach w zimie zużycie wynosiło ok 10m3 dziennie przy podobnych nastawach temp.
    Co do "termostatu" na piecu to:
    1)woda (kuchnia, łazienka) 1/3 max około 40-45*C
    2) C.O. około 1/2 max temp około 50C

Jak radzicie ustawić temp(zakres na termostatach) na piecu i jaką temp. na sterowniku auraton z kontrolą temp w pokoju?
    Czy tryb dzienny (tzn. 20*C 24 h/dobę) rzeczywiście jest najbardziej oszczędny, w warunkach starej ceglanej kamienicy, 90% pow mieszkania jest zewnętrzną częścią kamienicy, zimna podłoga i stara stolarka okienna?

P.S. przepraszam za chaotyczność w informacjach, ale liczę na pomoc i dziękuje)
  • Poziom 23  
    alterro napisał:

2) C.O. około 1/2 max temp około 50C

Może być trochę mało i może skraplać się kondensat na wymienniku. Bezpieczniej ustawić 60*C i tak masz regulator pokojowy i szybciej osiągnie wymaganą temperaturę pomieszczenia.
  • Poziom 35  
    A czy nie dałoby się doregulować CWU, by ciepła woda w kranach (łazienk, kuchnia) miała 37 stopni (góra 40)? Wtedy nie będzie trzeba jej mieszać z zimną.
  • Poziom 11  
    skręcenie termostatu od wody "w kranach" super pomysł, że też sam na to nie wpadłem jak podczas brania prysznica męczyłem się z ustawieniem odp. temp.

A może ma ktoś równie dobry pomysł z temp. C.O. ?