Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak dostroić radio nadajnik...

21 Paź 2011 11:42 1260 2
 • Poziom 8  
  Witam :D
  Niedawno zrobiłem taki oto właśnie radio nadajnik http://www.myzlab.pl/elektronika/nadajnik/
  ale jest jeden problem: nie wiem jak go dostroić, próbowałem tak jak jest napisane ale nic z tego.. I mam pytanie: czy może ktoś wie jak można sprawdzić przy nadajniku na jaką jest on częstotliwość ustawiony lub inny sposób dostrojenia..
  Za odpowiedzi z góry dziękuje :D
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 35  
  Z opisu autora tego nadajnika:
  Cytat:
  Prawo i kultura
  Pamiętaj, że dopuszczalna legalna moc nadajnika (bez posiadania licencji) to 150mW. Kultura wymaga, aby nie nadawać na częstotliwościach, na których nadają stacje radiowe, szczególnie na paśmie górnym (88-108MHz). Zagłuszanie stacji radiowych może spowodować złość sąsiadów i ewentualne kłopoty z tym związane. Zbytnie zwiększanie mocy może powodować przekroczenie prawa i kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

  Cytat:
  Wykonanie kilku nadajników dostrojonych do tej samej częstotliwości umożliwi kilku osobom na danym osiedlu bezpłatną komunikację głosową typu konferencyjnego. Dobrą do tego częstotliwością jest dolny kraniec dolnego pasma (65-66MHz) lub luka w pasmach (76-87MHz). Tego typu konferencje nie powinny się odbywać na częstotliwościach górnego pasma (88-108MHz).

  Dopuszczalna legalna moc nadajnika w zakresie częstotliwości nie leżącym w paśmie CB to 20mW, a nie jak podaje autor schematu 150 mW. Używanie pasm komercyjnych do "pogaduszek" doprowadzi wcześniej czy później do konfliktu i konsekwencji z tym związanych. Dolne pasmo UKF, jak i odcinek między "starym" a "nowym" UKF został już dawno rozdysponowany służbom komercyjnym i nie ma tam również miejsca dla urządzeń o mocy ponad 20 mW. Proszę o tym pamiętać.
  Co do schematu:
  przy poprawnym montażu i wykorzystaniu sprawnych i zgodnych z opisem elementów powinien działać bez problemów. Jeżeli coś jest nie tak można popróbować ściskania lub rozciągania cewki w obwodzie rezonansowym.
  Przede wszystkim trzeba na spokojnie sprawdzić poprawność montażu i zmierzyć prąd pobierany przez układ. Istnieje również możliwość pomyłki przy rozpoznaniu elektrod tranzystorów (włączone "na odwrót"). Proszę zamieścić czytelne zdjęcie zmontowanego układu. Jest jeszcze jedna istotna uwaga:
  skręcenie potencjometra całkowicie w "prawo", czyli w kierunku "plusa" spowoduje natychmiastowe zniszczenie tranzystorów BSX59. Między plusem zasilania a prawą stroną potencjometra 100 kΩ powinien się znajdować rezystor około 10 kΩ, co zapobiegnie niszczeniu tranzystorów.
 • Poziom 14  
  Najprościej sprawdzić nadajnik za pomocą miernika częstotliwości.
  Jeżeli nie posiadamy, trzeba sobie radzić w inny sposób. Częstotliwość nadajnika można również sprawdzić za pomocą telewizora, który podczas programowania wyświetla odbieraną częstotliwość.

  1. Do gniazda antenowego TV wepnij kawałek drutu jako antenę.
  (nie podłączaj tv bezpośrednio do nadajnika bo możesz spalić głowicę.)
  2. Załącz nadajnik
  3. Załącz auto programowanie, telewizor sam znajdzie.

  Telewizor znajdzie kilka innych częstotliwości harmonicznych.
  Ta najsilniejsza będzie tą nośną nadajnika.