Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XXXVIII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ 2011/2012 odpowiedzi

21 Paź 2011 13:20 27527 190
  • Poziom 33  
    Zestaw pytań:
    XXXVIII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ 2011/2012 odpowiedziXXXVIII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ 2011/2012 odpowiedziXXXVIII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ 2011/2012 odpowiedziXXXVIII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ 2011/2012 odpowiedzi

Tabela odpowiedzi:
    1. C
    2. A
    3. B
    4. A
    5. D
    6. B
    7. C
    8. D
    9. A
    10. C
    11. D
    12. D
    13. B
    14. C
    15. A <--> http://strony.aster.pl/historiasztuki/obrazki/doslownika/luk.jpg
    16. Tak, wytrzyma.
    17. 222
    18. ≈24.5 cm oraz ≈49 cm
    19. Uce ≈ 5,88V, Ic ≈ 1,57mA <-- to musi być dobrze, co potwierdza symulacja --> https://obrazki.elektroda.pl/4695482900_1319211864.png
    20. P1 ≈ 377,93W, P2 ≈ 269,94W, P3 ≈ 188,96W. Najbardziej obciążona jest P1. Nie można pominąć żadnej grzałki.
    21. Charakter pojemnościowy. cosφ = 0, P = 0W, Q = 200war, S = 200VA.

Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami, by ustalićp rawidłowe wyniki (szczególnie w części pytań otwartych).

Pozdrawiam ;)
  • Poziom 15  
    Moje różnice są takie:
    Zad 5 b)
    Zad 7 a)
    Zad 12 c)
    zad 15 d)
    Zad 19,20,21 mam tak samo
  • Poziom 33  
    5. Od poziomu 0V do szczytu są 4 działki, co przy rozdzielczości 0.5V/dz daje 2V. Tutaj jestem pewien odpowiedzi D.
    7. Tu także wydaje mi się, że mam prawidłową odpowiedź. Widzę, że ty nie brałeś wogóle diody pod uwagę ;)
  • Poziom 15  
    Odnośnie zadania 5 Definicja Współczynnik wypełnienia impulsu jest to stosunek czasu trwania impulsu do okresu tego impulsu.No to okres wynosi 0,4ms/dz a impuls trwa 0,3ms
    Więc 0,3ms/0,4ms*100%=75%. Więc z mojego punktu widzenia odpowiedź d) odpada.
    Przynajmniej tak to widzę z mojego rozumowania.

A jeśli chodzi o 7 to masz racje.
    P=U^2/R
    U=100*sqrt(2)V;
    Za diodą będzie połowa mniej
    U=50*sqrt(2)V;
    i wyjdzie 500W
    A ja obliczyłem moc bez diody i podzieliłem na dwa i tu był błąd.
  • Poziom 10  
    Ja mam trochę inaczej:
    2.b)
    10.b)
    15.d)

A co do otwartych to:
    Zad.20.
    P1=390W; P2=260W; P3=195W, to na pewno mam dobrze.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

bulek01 napisał:
    Odnośnie zadania 5 Definicja Współczynnik wypełnienia impulsu jest to stosunek czasu trwania impulsu do okresu tego impulsu.No to okres wynosi 0,4ms/dz a impuls trwa 0,3ms
    Więc 0,3ms/0,4ms*100%=75%. Więc z mojego punktu widzenia odpowiedź d) odpada.
    Przynajmniej tak to widzę z mojego rozumowania.

Tak ale nie ma w odpowiedzi wypełnienia 75% i 2V, więc się mylisz.
    Odpowiedź D).
  • Poziom 15  
    Jeśli chodzi o zadanie 20 to wyniki wychodziły trochę różne w zależności jak się wyniki zaokrąglało podczas obliczeń
  • Poziom 10  
    bulek01 napisał:
    Jeśli chodzi o zadanie 20 to wyniki wychodziły trochę różne w zależności jak się wyniki zaokrąglało podczas obliczeń

No dokładnie, ale nauczyciele mówili mi że najlepiej jak najmniej zaokrąglać. Komisja i tak ma nasze obliczenia, to wezmą to pod uwagę.
  • Poziom 33  
    peter,
    2. 100% odpowiedź A. Polecem sprawdzić działanie multipleksera oraz tegoż układu w symulacji (np. prosty program Yenka) i porównać.
    10. Ziemia nie jest idealną kulą, więc w różnych miejscach grawitacja się różni. Tutaj prawidłową odpowiedzią moze być tylko C ;ub D.

bulek,
    Zauważ, że można określi dwa współczynniki wypełnienia. Można przecież uznać, że stan 2V jest dla układu stanem spoczynku, a -2V to impuls.

Ta wasza odpowiedź w zad 15 to strzał czy wiedza?
  • Poziom 15  
    Przemyślany strzał i chyba trafiony.Jeśli chodzi o to zadanie to muszę wam przyznać rację, nie pomyślałem żeby popatrzeć na wartość skuteczną i że impuls ujemny też można uznać i wypełnienie może być w drugą stronę
  • Poziom 10  
    kondziu jah napisał:
    peter,
    2. 100% odpowiedź A. Polecem sprawdzić działanie multipleksera oraz tegoż układu w symulacji (np. prosty program Yenka) i porównać.
    10. Ziemia nie jest idealną kulą, więc w różnych miejscach grawitacja się różni. Tutaj prawidłową odpowiedzią moze być tylko C ;ub D.

bulek,
    Zauważ, że można określi dwa współczynniki wypełnienia. Można przecież uznać, że stan 2V jest dla układu stanem spoczynku, a -2V to impuls.

Ta wasza odpowiedź w zad 15 to strzał czy wiedza?

To że w drugim mam źle, to mogłem się spodziewać, ja jestem elektryk a nie elektronik. W 10 strzelałem.
    W 15 myślę że mam dobrze, na logikę patrząc.
  • Poziom 11  
    Może napiszę tych których jestem pewien... z krótkim uzasadnieniem oczywiście:
    3) C - to jest warunek na rezonansu napięć
    9) A - zacznie obracać się przeciwnie żeby moment pędu był zachowany
    10) C - na równiku mamy siłę odśrodkową która zmniejsza ciężar ciała
    11) D - zadanie do zrobienia metodą eliminacji. Na dobrą sprawę to wykres przyspieszenia od czasu. Faza a jest ruchem niejednostajnie przyspieszonym, co eliminuje odp. a i b, c - totalnie bez sensu - w fazie b jest spoczynek?, a zatem d co jest prawdą
    17) 222 druty
    18) bok kwadratowej ramki ok 24 cm zaś bok b ok 49 cm
    20) Nie pamiętam wyniku ale liczyło się tak: Ze znamionowych wyznaczamy odpowiednie opory, mamy zastępcze. Wiemy że na każdym jest takie same natężenie i wychodzi yyy 1,92 A. Potem znając prąd na każdym liczymy moc z I^2 * R. Oczywiście pierwszy będzie najbardziej obciążony gdyż największą moc produkuje, i nie można wyjąć żadnego oporu, gdyż wzrośnie nam wtedy prąd (wystarczy wyjąć najmniejszy żeby zobaczyć że rośnie wtedy bardzo natężenie) i napięcie na każdym z dwóch pozostałych przekracza znamionowe. To tyle
  • Poziom 10  
    czapaaa napisał:
    Może napiszę tych których jestem pewien... z krótkim uzasadnieniem oczywiście:
    3) C - to jest warunek na rezonansu napięć
    9) A - zacznie obracać się przeciwnie żeby moment pędu był zachowany
    10) C - na równiku mamy siłę odśrodkową która zmniejsza ciężar ciała
    11) D - zadanie do zrobienia metodą eliminacji. Na dobrą sprawę to wykres przyspieszenia od czasu. Faza a jest ruchem niejednostajnie przyspieszonym, co eliminuje odp. a i b, c - totalnie bez sensu - w fazie b jest spoczynek?, a zatem d co jest prawdą
    17) 222 druty
    18) bok kwadratowej ramki ok 24 cm zaś bok b ok 49 cm
    20) Nie pamiętam wyniku ale liczyło się tak: Ze znamionowych wyznaczamy odpowiednie opory, mamy zastępcze. Wiemy że na każdym jest takie same natężenie i wychodzi yyy 1,92 A. Potem znając prąd na każdym liczymy moc z I^2 * R. Oczywiście pierwszy będzie najbardziej obciążony gdyż największą moc produkuje, i nie można wyjąć żadnego oporu, gdyż wzrośnie nam wtedy prąd (wystarczy wyjąć najmniejszy żeby zobaczyć że rośnie wtedy bardzo natężenie) i napięcie na każdym z dwóch pozostałych przekracza znamionowe. To tyle

W 11 kolego się mylisz.
    prawidłowa odpowiedź to B.
    Ktoś się nie zgadza??
  • Poziom 33  
    czapaaa,
    11. B - siła podczas fazy B jest jednakowa, czyli jest to ruch jednostajny.
    3. Jeśli XL = Xc, to X = 0, a Z = R. Pytanie brzmiało: co NIE jest warunkiem rezonansu - odp. B

17, 18. ufam ci na słowo i umieszczam wyniki w tabeli - ktoś się nie zgadza, to niech przedstawi rozwiązanie.
  • Poziom 11  
    w 11 na pewno się nie mylę :P . W 3 owszem zrozumiałem błąd. ale w 11 jest na pewno D. Zauważ że F= ma czyli to jest notabene funkcja przyspieszenia od czasu, tylko w fazie b mamy ruch jednostajnie przyspieszony, a w fazie a ruch niejednostajnie przyspieszony. BTW ruch jednostajnie przyspieszony to taki gdzie a = const. prawda?
  • Poziom 9  
    W 11 na 100% odp. D. Jeżeli na ciało działa jakaś siła to jest to ruch zmienny, a w tym przypadku przyspieszony.

w 15 odp. D.

w 17 wyszlo mi 1445 drutów.

w 18 potwierdzam, ze bok wynosi 24,5cm, a długość bloku 49cm.
  • Poziom 33  
    jesli po wprawieniu kamienia w ruch przez 15s ktoś przesuwa kamień z siłą 150N, to ciało jest w spoczynku, porusza się jednostajnie czy przyspiesza? tak wg mnie mozna zinterpretować wykres i wychodzi wtedy odp B.
  • Poziom 10  
    Według mnie w 11 na 100% odpowiedź B. F = m*a, gdzie m jest stałe dla każdej fazy ruchu, więc pomijając je powstaje nam wykres przyspieszenia do czasu, a z niego już łatwo odczytać jaki to ruch.

W 15 ja zaznaczyłem A, ale mój nauczyciel i koledzy twierdzą że prawidłowa jest odpowiedź D.
  • Poziom 9  
    w fazie b przyspieszenie jest po prostu stałe. Ja jestem za odp. D
  • Poziom 9  
    Zadanie 16.
    σ rzecz. = Mg max/Wx
    Mg max = F*l/2 = 13000N*1000mm/2 = 6500000 Nmm
    Wx = (b*h²)/6 = 24000 mm³
    σrzecz. = 6500000 Nmm/24000 mm³ = 270 MPa
    σrzecz. są większe od σgdop, które wynoszą 140 MPa, więc kładka nie wytrzyma obciążenia
    Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
    Co do zadania 17. i 18. potwierdzam wyniki kol. czapaaa.
  • Poziom 11  
    Twoje rozwiązanie jest absolutnie poprawne :) compus16, nie robiłem go gdyż nie pamiętałem wzoru na W_x , a strzelać nie chciałem :P. Co do wypowiedzi kondziu jah, zacytuję Ci wikipedię "Ruch jednostajnie przyspieszony – ruch, w którym prędkość ciała zwiększa się o jednakową wartość w jednakowych odstępach czasu. Ciało takie ma przyspieszenie o stałej wartości, a jego kierunek i zwrot są równe kierunkowi i zwrotowi prędkości tego ciała." Definicja ta zgadza się z opisem w innych książkach. Wobec tego ruch jednostajny przyspieszony jest wtedy gdy a=const. czyli jedynie w fazie b, to wręcz przeciwnie mówi że ciało ma wtedy stałe przyspieszenie, czyli to dyskwalifikuje odpowiedź b definitywnie. Mam nadzieję że przekonałem :P
  • Poziom 15  
    Moje:
    1. C
    2. A
    3. C - to już mam źle bo nie doczytałem "nie"
    4. A
    5. B
    6. B
    7. C
    8. D
    9. A
    10. C
    11. D
    12. C
    13. B
    14. C
    15. A
    16.
    17.
    18.
    19. Uce ≈ 5,86V, Ic ≈ 1,56mA
    20. P1 ≈ 389W, P2 ≈ 270W, P3 ≈ 189W. Najbardziej obciążona jest P1. Nie można pominąć żadnej grzałki.
    21. Charakter indukcyjny. cosφ = 0, P = 0W, Q = 200war, S = 200VA.

A tak zapytam wprawdzie nie jestem z "Mechaników" czy w 16. zadaniu przy wzorze na współczynnik zginający nie powinno być czasm h^3?? A co do 17. to wg. mnie także 222 druty.
    No i 5 nie jestem ani trochę pewny na moje to by było 2,5Khz 75% i 3V gdyż to ma być napięcie skuteczne więc ja bym policzył tak: Upp * wypełnienie ale mogę się mylić.
  • Poziom 9  
    Czy mógłby ktoś przedstawić poprawne rozwiązanie zadania 17. ?

już wiem, mam błąd matematyczny ;/
  • Poziom 9  
    Mam błąd matematyczny : (. Szkoda.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich :).

Podziele sie z wami moimi wynikami^^
    Pisze te ktore wiem ze jest prawdopodobienstwo ze sa dobre ;)
    1 C
    5 B
    6 B
    7 C
    8 D
    9 A
    10 C
    11 D
    12 D
    13 B
    14 C
    15 B?

16 i tutaj jak kolega napisal wyszlo mu naprezenie p=270Mpa niestety mi tez tak wyszlo a jest to zła odpowiedz, gdyz belka podparta ejst w dwoch miesjcach czyli reakcja na podporze ejst rowna P/2 ,skad po rozpisaniu stanu rownowagi momentow wychodzi ze w dla x =l/2 moment gnacy ma wartosc M=Pl/4 reszta wskaznik jest dobrze i moment bezwladnosci oraz zinterpretowanie zadania mzoe nie wyzeruja ;)
    17 222 drutów
    18 24,5cm i 49cm

20 rozwiazlaem bo sie nudzilem P1=386W,P2=279W P3=189W oczywiscie nie mozemy odlaczyc grzalki, a obciazona jest grzalka P1

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    kermit_1 napisał:
    W 11 na 100% odp. D. Jeżeli na ciało działa jakaś siła to jest to ruch zmienny, a w tym przypadku przyspieszony.

w 15 odp. D.

w 17 wyszlo mi 1445 drutów.

w 18 potwierdzam, ze bok wynosi 24,5cm, a długość bloku 49cm.

Co do 11 to środek stanowi F=const klasyczna II zasada dynamiki, zaś pozostałe części to siła zmienna. Masz więc absolutną rację. w 17 wyszło Ci jednak za dużo drutów. Pole to S=¼πd²•n a σ=Q/S czyli n= 98000•4/250•2,25•3,14≈222. Można wstawić milimetry i MPa, bo to N/mm².
  • Poziom 10  
    Czy mógłby mi ktoś podać rozwiązanie zad 19 i 21. Chodzi mi głównie o obliczenia.
  • Poziom 2  
    Nie zgadzam się co do charakteru odbiornika w ostatnim zadaniu, po mojemu tam będzie pojemność (spójrzcie jak są włączone sondy)