Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr pasmowoprzepustowy na 450MHz (internet orange, CDMA)

21 Paź 2011 20:23 3096 7
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów.

Mój problem polega na tym, że próbuje stworzyć filtr pasmowoprzepustowy na częstotliwość środkową 450MHz. Jest to pasmo w jakim nadawany jest internet bezprzewodowy ORANGE. Filtr jest mi potrzebny by móc uzyskać sygnał tylko w zadanym paśmie częstotliwości a następnie na bazie układu AD8263 mam zamiar budować miernik mocy sygnału. Na obecnym etapie pracy mam problem z konstrukcją owego filtru. Zrobiłem kilka prototypów (były to filtry pasywne) lecz żaden z nich nie działał jak powinien. Głównym problemem są bardzo małe wartości elementów tego filtru i zastanawia mnie laminat czy nie powinien być jakiś lepszy a taki zwykły typu FR4 ze sklepu elektronicznego. A może spróbować z filtrem aktywnym? Czy filtr aktywny w ogóle jest wykonalny dla takiej częstotliwości? Mam pytanie czy zna ktoś jakiś dobry program do projektowania filtrów. Może drodzy koledzy macie doświadczenie w budowie filtrów i zechcielibyście się nim podzielić.

Pozdrawiam. :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 34  
    Można zrobić taki filtr na liniach długich. Stosowne opisy znajdziesz w "Poradniku UKF" Z. Bieńkowskiego. Jednak bez wobulatora musisz zapomnieć, że to zestroisz. Ogólnie budowa takiego filtru, to raczej złe podejście.

Proponuję inaczej. Bierzemy głowicę TV - np. popularną UV916. Jej wyjście p.cz. podajemy poprzez prosty wzmacniacz OE na filtr SAW. Zatem początkowo wszystko jest identycznie, jak w każdym TV. Potem już można nawet dołączyć do filtru SAW jakiś detektor logarytmiczny. Jednak można też zastosować wzmacniacz p.cz. od TV.

Wystarczy teraz głowicę dostroić za pomocą I2C do 450MHz. ARW dołączamy do jakiegoś FDP, dołączonego do PWM mikrokontrolera. Teraz możemy robić korekcję poprzez ARW i wykonywać pomiary poziomu. Wystarczy tylko skalibrować taki przyrząd. Ponadto powstanie całkiem dobry i uniwersalny miernik. W wielu przypadkach takie urządzenie wystarczy do wykonania prostszych pomiarów. Podobnie kiedyś wykonałem analizator widma.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    Też właśnie myslałem nad użyciem głowicy od TV, tylko pomyslałem, że może prościej będzie zrobić filtr. Używając tej głowicy na wyjściu bedę miał pewien poziom napięcia jeśli dobrze rozumiem? Ogólnie koncowym założeniem mojego projektu jest uzyskanie miernika mocy sygnału internetu Orange. Czy nie należy wyłączyć całkowicie ARW? Gdyż moim zdaniem to bedzie wpływało na wyniki pomiarów, a ja chciałbym określić jaka moc sygnału dociera do danego miejsca pomiaru.
  • Poziom 34  
    UV916 nie ma nawet p.cz. wewnątrz. Na wyjściu otrzymujesz zwyczajnie sygnał p.cz. tzn. sygnał po przemianie częstotliwości. ARW to tutaj wejście. Dołącza się je do toru p.cz. odbiornika TV. Jednak tutaj powinno się je wykorzystać do robienia korekcji wzmocnienia głowicy. Jeśli jednak ma to być miernik jedynie dla jednej częstotliwości środkowej, to wystarczy podanie napięcia stałego ok. 6V na wejście ARW. Taka głowica może być traktowana przez Ciebie, jako "filtr" na te 450MHz. Na upartego można nawet dołączyć detektor logarytmiczny bezpośrednio do wyjścia głowicy. W zasadzie to nie ma nic prostszego od zastosowania takiej głowicy. Pozostaje tylko kwestia kalibracji.
  • Poziom 38  
    jarenty13 napisał:
    Też właśnie myslałem nad użyciem głowicy od TV, tylko pomyslałem, że może prościej będzie zrobić filtr. Używając tej głowicy na wyjściu bedę miał pewien poziom napięcia jeśli dobrze rozumiem? Ogólnie koncowym założeniem mojego projektu jest uzyskanie miernika mocy sygnału internetu Orange.
    Pierwsza i podstawowa sprawa to filtr pasmowy w głowicy będzie miał za małą selektywność. CDMA2000 bo taką używa ORANGE ma szerokość pasma 1,25MHz dla CDMA2000 1x oraz 3,75MHz dla CDMA2000 3x i o takich szerokościach pasma musiały by być filtry. Przy większej szerokości wystąpią zakłócenia i pomiar będzie zafałszowany. Filtr należało by wykonać na częstotliwości pośredniej gdyż łatwiej go zrobić niż filtr na częstotliwość nadajnika 450 MHz, o czym się już przekonałeś. To "pikuś" bo to dało by się zrobić, ale zawsze jest jakieś "ale" które spiętrza trudności. Tymi "ale" jest parę rzeczy. CDMA ma moc regulowaną 800x/s występują tam kanały logiczne a nie fizyczne, więc moc może się zmieniać w zależności od zwrotnego sygnału (informacji) w danym kanale logicznym. Kolejną rzeczą jaka może wpływać na pomiar to ilość stacji abonenckich i odległość anteny pomiarowej od stacji abonenckich, które przecież też mają nadajniki. Sygnałów od stacji abonenckich nie wyeliminujesz, a te sygnały spowodują zafałszowanie pomiaru. Przekaz danych następuje multipleksowo i synchronicznie, więc nie będzie możliwości rozróżnienia czy sygnał pochodzi z nadajnika stacji bazowej czy z abonenckiej. Nie będziesz miał też wiedzy z iloma abonentami pracuje dana stacja bazowa i czy moc dla danego kanału logicznego zwiększyła stacja bazowa czy stacja abonencka. Będziesz więc mierzył średnią moc sygnału w danym punkcie z iluś tam nadajników a nie moc sygnału konkretnego kanału logicznego ze stacji bazowej. Ponadto pomiar mocy sygnału nic nie mówi o jakości przesyłanych danych w sygnale cyfrowym, gdyż miarodajnym wskaźnikiem jakości przesyłanych danych jest BER, czyli stopa błędów, a ta nie zależy od mocy. Zatem jak byś nie kombinował, analogowym miernikiem nie ma możliwości dokonania takich pomiarów i końcowego efektu, pomiaru mocy sygnału Internetu Orange, nie osiągniesz.
  • Poziom 21  
    Kolega jarenty13 zadał pytanie:
    jarenty13 napisał:

[...]
    Mój problem polega na tym, że próbuje stworzyć filtr pasmowoprzepustowy na częstotliwość środkową 450MHz. Jest to pasmo w jakim nadawany jest internet bezprzewodowy ORANGE. Filtr jest mi potrzebny by móc uzyskać sygnał tylko w zadanym paśmie częstotliwości [...] Mam pytanie czy zna ktoś jakiś dobry program do projektowania filtrów. Może drodzy koledzy macie doświadczenie w budowie filtrów i zechcielibyście się nim podzielić.

Polecam program Elsie dostępny na stronie
    http://tonnesoftware.com/
    Jest to zaawansowane narzędzie do projektowania wszelkich filtrów LC. Nawet w dostępnej bezpłatnej wersji ma ogromne możliwości, mam nadzieję, że wystarczające dla celów Kolegi. W mojej ocenie jest to najlepszy (nie licząc AADE) program do projektowania filtrów. Trzeba poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z możliwościami tego programu ale naprawdę warto!
    Pozdrawiam
    R.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź na moje pytania. Jednak chyba najlepszym rozwiązaniem bedzie kupić gotowy filtr na 450MHz. Udało mi się znależć takowy na jednej z aukcji internetowych.
  • Poziom 33  
    Niestety, odpowiednio wąski filtr będzie miał i spore gabaryty. Wieczorem postaram się zamieścić zdjęcie posiadanego przeze mnie filtru o szerokości około 3 MHz. Sam zobaczysz że to spora "szafa". Tu nie wystarczą filtry LC, trzeba zagłębić się w filtry z rezonatorami ćwierćfalowymi