Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica impulsowa dużej mocy

imech 21 Paź 2011 21:09 5241 8
  • #1 21 Paź 2011 21:09
    imech
    Poziom 7  

Potrzebna mi przetwornica impulsowa. Przeznaczenie to zapewnienie łądowania akumulatorów kwasowych 12V oraz zasilania inwertera 230V. Zasilanie przetwornicy pozyskane z odnawialnych źródeł energii.

Założenia:
    -na wyjściu napięcie stałe ok. 13-13.8V przy prądzie do 90-100A (podobnie jak w instalacji samochodowej).
    -na wejściu napięcie stałe pływające od kilku do 120V

1) Nie udało mi się namierzyć gotowej przetwornicy (może ktoś się spotkał z czymś takim w handlu i poda namiar).

2) Myślałem nad wykorzystaniem mocnego zasilacza komputerowego 1000-1200W z opcją zasilania 110V i pomajstrowaniem przy TL494 aby minimalnie podnieść napięcie 12V. Czy ma to sens, od jakiej wartości napięcia na wejściu taki zasilacz ruszy?

3) Rozważam zbudowanie przetwornicy na piechotę - może ktoś zapoda projekt, na którym mógłbym się wzorować. Jaki typ przetwornicy, na jakim scalaku itp.

0 8
  • #2 21 Paź 2011 22:16
    fuutro
    Poziom 43  

13,8V (a pasowałoby nawet do 15V) i 100A to jest 1,38kW mocy wyjściowej - zdecydowanie za dużo jak na niewielką znajomość przetwornic. Zasilacz ATX odpada - nie można przekierować całej mocy na jedną linię. Jest na forum temat takiej przetwornicy - nie ma gotowego projektu, gdyż byłby zbyt złożony, jesli miałby być w pełni funkcjonalny i bezpieczny. Możesz też poczytać o spawarkach inwerterowych - to już będzie zbliżona konstrukcja, tylko napięcie ok 4 razy niższe.

0
  • #3 21 Paź 2011 23:01
    Father
    Poziom 26  

imech napisał:
    1) Nie udało mi się namierzyć gotowej przetwornicy (może ktoś się spotkał z czymś takim w handlu i poda namiar).

Na kupno gotowej nie ma raczej szans... co najwyżej można połączyć kilka zasilaczy równolegle, pod warunkiem, że są do tego przystosowane...

imech napisał:
    2) Myślałem nad wykorzystaniem mocnego zasilacza komputerowego 1000-1200W z opcją zasilania 110V i pomajstrowaniem przy TL494 aby minimalnie podnieść napięcie 12V. Czy ma to sens, od jakiej wartości napięcia na wejściu taki zasilacz ruszy?

Nie sądzę, żeby po takiej przeróbce zasilacz mógł pracować z ciągłą mocą rzędu 1kW przy niskich napięciach wejściowych...

imech napisał:
    3) Rozważam zbudowanie przetwornicy na piechotę - może ktoś zapoda projekt, na którym mógłbym się wzorować. Jaki typ przetwornicy, na jakim scalaku itp.

Nawet sprawdzony i działający schemat nie zagwarantuje sukcesu w budowie przetwornicy o podanych parametrach, jeśli nie masz sporego doświadczenia... Przy takiej mocy i prądach rzędu 100A, amatorsko, bez odpowiedniego zaplecza jest to trudne do wykonania...

Podsumowując, pozostaje znalezienie odpowiednich zasilaczy lub zlecenie wykonania takiej przetwornicy...

0
  • #4 23 Paź 2011 20:16
    ronwald
    Poziom 27  

Po co 12 V?? Dodanie szeregowo następnego akumulatora 12 V ( bateria 24V)pozwoli uwolnić się od dużych prądów :).
    Na miejscu kolegi użyłbym przetwornicy w układzie step-down, układ prosty i tani.

0
  • #5 23 Paź 2011 20:23
    fuutro
    Poziom 43  

Tylko skąd pewność, że szeregowo ładowany akumulator jest w tym samym stanie?

0
  • #6 23 Paź 2011 21:41
    ronwald
    Poziom 27  

Żaden problem w tak prostym układzie baterii. Kontrola napięcia połówkowego łańcucha baterii wystarczy do oceny równomiernego naładowania bloków 12 - woltowych.

0
  • #7 23 Paź 2011 21:56
    fuutro
    Poziom 43  

Moc jednak nadal pozostaje i zależnie od tego ile dasz aku w szereg mogą się pojawić kłopoty z diodami - szybkie diody na duże napięcia i duże prądy nie są i wybitnie tanie i popularne.

0
  • #8 23 Paź 2011 23:20
    -RoMan-
    Poziom 42  

@fuutro

Zdecydowanie przesadzasz. Przy mocy rzędu 1kW osobiście nawet rozważałbym 48V. 12V w ogóle już nie brałbym pod uwagę.

0
  • #9 17 Maj 2012 22:17
    MoniaPiercedNipples
    Poziom 6  

imech napisał:
    Potrzebna mi przetwornica impulsowa. Przeznaczenie to zapewnienie łądowania akumulatorów kwasowych 12V oraz zasilania inwertera 230V. Zasilanie przetwornicy pozyskane z odnawialnych źródeł energii.

Założenia:
    -na wyjściu napięcie stałe ok. 13-13.8V przy prądzie do 90-100A (podobnie jak w instalacji samochodowej).
    -na wejściu napięcie stałe pływające od kilku do 120V

Szukaj TDK Lambda i raczej spora kase szykuj.

Od 7V do 14V - push pull, male Rds_on - przydane przy 7V i 200A, Rds_on ponizej 1mR.
    Nizej niz 7V trudno bedzie zejsc (drogo).

Od 14 to 120V to full-bridge.

0