Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt DiscoTech LOTOS spalone sterowanie silnikiem.

Dj_Domain 21 Paź 2011 21:35 1931 4
  • #1 21 Paź 2011 21:35
    Dj_Domain
    Poziom 11  

Witam wszystkich szanownych forumowiczów i nie tylko.

Przedmiotem sprawy jest już w temacie wymieniony efekt firmy DiscoTech LOTOS.

Trafił do mnie przypadkiem.

Posiadam już jeden efekt ze stajni DiscoTech-a, SUNRISE1.
    Odrestaurowany i na chodzie.

Problem z Lotosem jest dość poważny. Kawałek płytki wraz ze ścieżkami i elementami odparował.

Chciałem zachować oryginalność tego sprzętu(z resztą jak każdego innego, do którego wkładam swoje ręce) i zrobić go tak jak schodził z linii produkcyjnej.

Obudowa już rozebrana i wypiaskowana zostało pomalować.

Elektronika została na koniec.

Czy ktokolwiek wie jakie, poza czterema tranzystorami były tam elementy i mógłby mi udzielić takiej informacji ?? Dołączam zdjęcie płytki.

Najlepszy byłby widok od strony ścieżek i od strony elementów.

Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

Efekt DiscoTech LOTOS spalone sterowanie silnikiem. Efekt DiscoTech LOTOS spalone sterowanie silnikiem.

0 4
  • #2 03 Lis 2011 23:28
    l3sz3k
    Poziom 18  

Proponuje wymienić silnik. Jego zatarcie skutkuje upaleniem drivera - patrz na pcb.

0
  • #3 04 Lis 2011 11:24
    Dj_Domain
    Poziom 11  

Witam.

Silnik jest w dobrym stanie. Podłączony do zasilania 12V obraca się bez problemu w jedną i drugą stronę..

Nie była to wina silnika.

Czy posiada ktoś taką samą PCB i zdobi zdjęcie od strony ścieżek i elementów, abym wiedział co tam było ?

Pozdrawiam.

0
  • #4 04 Lis 2011 14:26
    l3sz3k
    Poziom 18  

Mimo wszystko przestrzegam Cię. To, że się obraca na zewnętrznym zasilaczu w obie strony nie oznacza , że jest 100% sprawny. W tego typu efektach następuje cykliczna zmiana polaryzacji silnika.

0
  • #5 04 Lis 2011 19:42
    Dj_Domain
    Poziom 11  

Witam.

W ramach doświadczenia i testu polutowałem na pająku układ zmiany obrotów CW CCW na tranzystorach BC547 i BC557 po dwie sztuki.

Zasilanie układu 12V. Po przełączaniu na bazy tranzystorów NPN raz jednego raz drugiego silnik zmienia obroty od razu. Bez zgrzytów, czy dużego iskrzenia na komutatorze.

Jeszcze raz piszę, że nie jest to wina silnika.

Proszę o pomoc w sprawie płytki.

Pozdrawiam

Damian

0