Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie ciemni, nanoszenie fotoresist i kilka przetestowanych rad

sadamek 21 Oct 2011 23:09 869 0
 • #1
  sadamek
  Level 14  
  Witam, wszystkich, chciałem przedstawić swoje doświadczenia związane z naświetlaniem masek PCB. Z moich testów wynika, że idealne oświetlenie ciemni, dostępne dla amatorów tanim kosztem to świetlówka zafiltrowana filtrem z palety firmy Rosco nr 010 (medium Yelow), arkusz kosztuje około 20zł u jedynego Polskiego dystrybutora firmy Teatum z Łomianek. Warstwa światłoczuła (płytka kupiona w sklepie pokryta fotoresistem w fabryce) nie naświetla się w ciągu godziny.
  Bardzo dobra do naświetlania jest lampa Osram Vitalux, lepsza jest od świetlówek ponieważ światło wydobywa się z jednego miejsca (jest wystarczająco spujne) i unika się "półcieni". Klisze najlepiej wykonać z PDF w profesjonalnym studiu CTF (arkusz A4 kosztuje około 6zł w Warszawie, firmy: Krystel 24/7, lub Karolina studio)
  Wywołać najlepiej wywoływaczem bazującym na TMAH, lub innym precyzyjnym wywoływaczem. Aby nanieść idealną warstwę światłoczółą najlepiej jest użyć urządzenia własnej roboty składającego się z dobrze przytwierdzonego do podłoża silniczka (jakieś 500obr/min, może mniej) na którego wale zainstalowany jest tzw. "grzybek" np z aluminium. Na czystej prostokątnej plytce pcb wykreślamy przekątne ołówkiem i przyklejamy ja kropelką superglue dokładnie środkiem przekątnych na środku osi grzybka. Jak klej zaschnie włączamy obroty i pryskamy na środek wirującej płytki np positive 400. Siła odśrodkowa rozprowadzi bardzo cienką warstwę na PCB, która łatwo się naświetla i wywołuje.
  Może się, to komuś przydać aby poprawić jakość wykonywanych płytek.
  Podany proses bardzo przypomina prosec trawienia warstw krzemu przy produkcji np tranzystorów.
pcbway logo