Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobka Speedport W701V na Annex A

22 Paź 2011 09:17 4596 2
  • Poziom 9  
    Witam
    Od wiosny mecze sie z tym routerem i nie ma postepu.
    pocieszam sie tylko tym ze router nadal jest sprawny dzieki recovery.
    Wszystkie sposoby wymiany FW koncza sie na tym ze nie dzialaja poprawnie porty LAN. Dzis wiem z tego Forum ze zadne FW od Fritzbox_ow nie bedzie pasowalo do tego routera. Gdyz jest roznica sprzetowa czyli brak gniazda USB i ilosc diod LED.
    Efekt nieznajomosci tematu konczy sie w ten sposob:
    Diody swieca prawie wszystkie. Wgrywalem FW 58.04.84 z annexem A avme.
    Na polaczenie przez LAN trzeba czasami czekac 30 min a jezeli jest kontakt nie moge przeprowadzic procesu WIZARD by uruchomic internet, przy ostatniej stronie kiedy powinno byc widac linijke synchronizacji pojawia sie czerwony komunikat Error: Error found on page. poza tym nie dzialaja gnizda telefoni.
    Wykonuje caly proces programem "ruKernelTool" dokladnie tak jak to jest opisane w nauczaniu do ruKernelTool. Wszystkie operacje sa potwierdzane ze jest ok a jednak po koncowym resecie PC-eta Router nie wyswietla poprawnie LED-ow.
    Nie siedze nad tym codziennie jak mnie to znerwi to odkladam na miesiac, znowu grzebie w necie i od nowa, jednak bez efektu.
    Jesli mozna prosze o jakies wskazowki.
    1-głównie czy wystarczy "ruKernelTool" by to zrobic.
    2-Czy ten program sam przystosowuje FW fritzbox-a dla W701V (z opisu wynika ze tak)
    Wiem ze wiekszosci uzytkownikom Forum udalo sie, programik jest fajny moze i mi sie uda.
    Wiem ze jest FW z menu polskie i kilku jezyczne rowniez z podwojnym annexem do tego routera więc bylo by fajnie.
    Pozdrawiam
    Kazek
  • Poziom 12  
    Witam.
    [na wstepie zaznaczam ze nie mam skonfigurowanej klawiatury, dlatego przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych.]

No to mamy jasnosc, co mamy i dokad zmierzamy.
    W701V (jakis image?> -> W701V Annex A z angielskim menu.

*** Slowo wstepu ***
    W701V to router sprzedawany w Niemczech przez Deutsche Telekom. Standardowo ma annex B, bo taki jest w Niemczech.
    Speedport W701V ma standardowo firmware Telekomu.

Sprzetowo jest to router firmy AVM. Tzn. 'bebechy' sa 1:1 jak we Fritz!Box 7170. Z malym wyjatkiem:
    - sa troche inne diody
    - nie ma wejscia USB
    Przeczytac mozna o tym tutaj.

Szczegóły i specyfikacja W701V

***Modyfikacje firmare - motywacje***
    Firmware jest oparty na Linuxie. Oznacza to, ze kazdy moze sobie robic z komponentow to, co che i moze tworzyc swoje wlasne firmware.
    Poniewaz wielu sadzi, ze routery AVM + Interfejs graficzny sa najlepsze w tej klasie, to powstal projekt FREETZ. (Takie jest tez moje zdanie)

Mozna powiedziec, ze sa 2 rodzaje "Freetzowania":
    - orginalne Boxy AVM Fritz!Box ("Freetz")
    - Boxy z komponentami (AVM np. W701V) ("Speed2Fritz")

-> Na czym polega "freetzowanie"?
    AVM udostepnia firmare do firmowanych przez siebie boxow (ftp://ftp.avm.de/). W tych imigach znajduja sie funkcjonujace sterowniki do komponentow boxa, interfejs uzytkownika w okreslonym jezyku, uslugi sieciowe (ftp, telnet....).

Po co "freetzowac"?
    Poniewaz AVM daje do dyspyzycji okreslona liczbe kombinacji tych komponentow w imagu, a nasze potrzeby sa inne, niz przewidzial (lub tego nie chce) producent, mozna na wlasne ryzyko to dopasowac.

-> Na czym polega "Speed2Freetz"?
    To szczegolna odmiana. W tym przypadku, potrzebne sa image 2 Producentow: Deutsche Telekom + AVM. Z obu imagow pobierane sa niezbedne elementy do funkcjonowania skrzynki + uzupelnianie o wlasne modyfikacje.

Przyklad z praktyki (jak w tym watku):
    Mamy W701V na niemieckim orginalnym imagu z telekomu i anexem B -> chcemy miec interfejs AVM po angielsku z annexem A.

Ani AVM ani Deutsche Telekom nigdy nie mysleli o tym, aby te W701V sprzedawac w Polsce. AVM sprzedaje (sprzedawal) Fritz!Boxy 7170 na anexie A w Anglii.
    Tak wiec, jezeli W701V to "prawie" Fritz!Box7170, a 7170 moze miec annex A i byc po angielsku -> tak wiec W701 moze byc z annexem A i po angielsku.
    Zapewne sa i tacy magicy w Polsce, ktorzy dopasowali powloke graficzna na jezyk polski. Mnie tam rybka czy po niemiecku czy po angielsku czy po polsku.

***Dostosowanie routera na polskie potrzeby***

Aby osiagnac nasz cel, potrzebne sa 2 Image

1) FRITZ.Box_Fon_WLAN_7170.AnnexA.en.58.04.84.image
    2) fw_Speedport_W701V_v33.04.57.image

Pierwszy to ostatnia wspierana wersja 7170 po angielsku (z niej pobierzemy interfejs, puslugi sieciowe etc)
    Drugi jest z Deutsche Telekom. Z niej pobierzemy sterowniki wifi, do diod i co tam trzeba.

WNIOSEK: Do Spedboxow z Deutsche Telekom pasuja standardowo TYLKO image z Deutsche Telekom. Image z AVM nie daja sie wgrac.

***Jak zrobic samemu firmware?***
    Jest program do pieczenia frytek. Tutaj jest to opisane. Niestety, bez:
    - znajomosci Linuxa
    -znajomosci niemieckiego LUB angielskiego
    sie nie obejdzie.
    Nie wiem, jak to sie robi na windowsie i jakimi programami, bo nie mam windowsa i nie uzywam tego systemu.

W skrocie:
    -trzeba sciagnac image Ubuntu do maszyny wirtualnej (np. na windows), gdzie zainstalowane jest cale srodowisko do robienia frytek
    -upiec frytke

A ze to funkcjonuje prosze zerknac (mam wlasnie taka skrzynke W701V, ktora mi dziala w domu jako repeater [tylko Fritz!Boxy/freetzboxy moga byc pomiedzy soba repeaterami]:
    1.
    2.

***Udostepnianie wlasnych firmware***

... jest ZABRONIONE. Poniewaz niektore komponenty z imagu sa na komercyjnych licencjach, nie mamy prawa do dystrybucji tych imagow. Na zadnym powaznym Forum w Niemczech nie znajdziecie ani jednego linka do gotowego wlasnego firmware. Zaden portal, ani zadna osoba prywatna nie chce miec na karku prawnikow z AVM. A poniewaz mieszkam w Niemczech, nie chce miec z tym problemow.

Zrodlo:
    Can I get a finished binary of Freetz?

The short answer is no, and this is never likely to be possible. Freetz works by taking the original firmware and applying patches to it. Since the original firmwares contain software which is non-free, as well as some which is free, then we are not able to distribute finished binary versions. Given the number of permutations of modules and hardware then it would be impossible to meet all needs with a limited number of binaries and so is actually better to have users make their own firmwares.

Aaaaaaaaale ...

upieklem wlasnie w kilka minut image dla tego Speedporta o nazwie:
    fw_C_Speedport_701_33.04.57-11284_Fritz_Box_7170_AnnexA_58.04.84-20124_sp2fr-1394-990_OEM_avme_annexA_en.image

Tutaj mozesz zobaczyc, jak on powstal.

*** Notka prawna***
    W ramach eksperymentu i pomocy przy linuxie moge Ci poslac ten gotowy image na priva (to nie jest dystrybucja adresowana do szerokiego kregu adresatow), pod warunkiem, ze tu dasz mi slowo, ze go nigdzie (a tym bardziej na tym forum) nie wstawisz do sciagania. Mozesz podac go dalej wylacznie poprzez priva.

Ponadto oznajmiam, ze nie biore odpowiedzialnosci za ewentualne szkody wynikle z niefachowego wgrywania imaga albo tez z bledow, ktore mogly powstac przy jego tworzeniu.

Dlaczego tak?
    Bo Linuxiarze sa w zgodzie z prawem i nie potrzebuja nic krasc, bo wszystko co trzeba miec do dobrego oprogrowania jest zazwaczyj za darmo. Trzeba tylko umiec sie z tym obchodzic.

Mala wskazowka dla tych, co ciagna gotowe image z rapidshare, megaupload i bog wie skad.
    Trzeba miec troche wyobrazni, zeby wiedziec, ze ktos moze tak skrzynke zmanipulowac. I moze byc lekki placz i zgrzytanie zebow, jak ktos postawi sobie centralke telefoniczna na wasze koszty.
    Koszty wynikle z nauki linuxa (czas i proby) sa o wieeeeele nizsze.

Poniewaz wiem, ze nikt o zdrowych zmyslach takiego imagu nielegalnie nie sciaga, nie mam potrzeby udostepniac go w nielegalny sposob. Dlatego robie to w sposob legalny.

Napisz jak zdecydowales, wtedy pomyslimy, jak masz wgrac image na skrzynke.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Drogi kolego dmhomelinuxcom
    Jestem w szoku. Lepiej nie moglem trafic.
    Nie wiem dlaczego spotkalo mnie to szczescie, czym sobie zasluzylem.
    Własnie pobieram "Ubuntu" i bede przynajmniej probowal sie tego nauczyc.
    Oczywiscie chetnie skorzystam z twojej pracy i utworzonego przez Ciebie FW-ru.
    Nie wiem dlaczego ale urzadzenia elektroniczne i ich mozliwosci zawsze mnie zachwycaly.
    A jeszcze bardziej zachwycaja mnie Ci ktorzy potrafia to robic.
    Szacunek dla wszystkich linux-iarzy
    Podziekowania Kazimierz