Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła

jedrulaba 22 Oct 2011 09:55 9956 7
    jedrulaba
    Level 10  
    Witam.

Od jakiegoś czasu probuje samodzielnie stworzyć schemat instalacji co gdzie jest kocioł gazowy 2-funkcyjny i piec na węgiel. Oba obiegi rozdzielone wymiennikiem. Instalacja z piecem na węgiel z buforem ciepla.

Narysowałem sobie schemat i czy ktoś mądrzeszy mógłby mi wytknąć wady tego rozwizania i naprowadzić na właściwy trop? Od czytania wszystgiego w necie mam mętlik w głowie, żadna instalacja nie jest dokładnie taka sama. Wzorowałem się na tej stronie schemat nr 05 tylko u mnie kocił 2-funkc.

Chciałbym osiągnąc co nastepuje:

Rozpalać w piecu węglowym około 10 rano.
    Powyżej 40 stopni na piecu załącza się pompa P1, elektrozawór EZ1 jest otwarty a EZ2 zamknięty i woda krąży przez piec, wraz z pompą P1 włącza się pompa P3 w obiegu z grzejnikami.

Zawór termostatyczny omija bufor dopóki woda po stronie pieca nie będzie miała (55,60,65 stopni ?) Jesli przekroczy ta wartość oznaczać to będzie ze grzejniki są już ciepłe i zawór ZT1 będzie przepuszczał wodę przez bufor.

Kiedy w nocy piec się wygasi, elektrozawór EZ1 zamknie dopływ na piec a EZ2 puści obieg tylko przez bufor do jego rozładowania.

O 6 rano jak wszystko wysygnie, wyłączą się pompy P1 i P3 zamknie się elektro zawór EZ2 (nie chcę by cieplo płyneło przez wymmiennik) i regulator pokojowy od pieca gazowego włączy ogrzewanie na 3 godziny z wykorzystaniem pompy wbudowanej w kocił gazowy.

W tej chwili mam tylko piec gazowy i regulator, działa ok. Piec to jakas stara Beretta 8/24kW. Ustawiony na minimum i w ciągu godziny spala około 0,3m3 gazu w mieszkaniu jest max 22 stopnie ale najczęściej 20,5-21,5. przy delta temp około 14stopni (dwór/mieszkanie) Włączam w sumie w ciagu dnia na max 10 godzin.

Chciałbym dołozyć tani piec na węgiel/miał/drewno (5, 8 lub 12kw). Mam dostęp do taniego węgla. Drzewo, wióry ze stolarni i ścinki płyt meblowych mam za darmo i szkoda mi tak po prostu to wyrzucać.

1. Czy jest sens robic takie mijanki czy poprostu po stronie pieca tylko bufor, pompa, naczynie wzbiorcze i koniec - bez zbędnych kombinacji ?
    2. Czy pompa P3 może pchać wodę przez kocioł gazowy ? Moze zrobić trzeba jakąś mijankę gdy działa piec węglowy ?
    3. Czy bufor 140L wogóle coś da? Większy może być mi ciężko wstawić do kotłowni.

Bardzo proszę o wszelkie sugestie, może ktoś posiada dokładnie takie rozwiązanie, byłbym wdzięczny za każdą pomoc.

ps
    chciałbym zautomatyzować instalację na tyle ile się da, tak żeby zona nie wtajemniczona w szczegóły mogła samodzielnie to uruchomić i tak aby rano wszystko samo wystartowało a jednocześnie żeby nie kosztowało to majątek.

markmd
    Level 25  
    Proszę o odpowiedź dlaczego obieg pieca gazowego musi być oddzielony wymiennikiem od obiegu pieca węglowego?
    konopka
    Level 11  
    Wymiennik płytowy służy do połączenia dwóch układów:otwartego i zamkniętego

Witam wszystkich.Podepnę się do tematu,choć może trochę z innej strony.Trochę faktów.W ubiegłym roku przerobiłem instalację c.o.Z konieczności przeniosłem kotłownię do budynku gospodarczego/ok. 10m wykopu/.Zamontowałem nowy MODERATOR,2 wymienniki cwu /w sumie 380l /oraz zbiornik buforowy 1500l.Jako naczynie wzbiorcze wykorzystałem izolowany zbiornik 80l po podgrzewaczu LIKE.Przy piecu mam zawór podnoszący temperaturę TEPLOMIX 55st,całość poprzez zawór czterodrożny połączona rurami 1" z budynkim mieszkalnym.CWU również.W sezonie grzewczym niema problemu z cwu,latem w zasadzie też.Wykorzystuję kolektor własnej roboty,który w tym roku zamontowałem na obrotnicy /sam podąża za słońcem /,jest efektywniejszy.Jeśli z dnia na dzień jest słońce jest ok,ale bywają dni pochmurne i trzeba palić.Dlatego podjąłem decyzję o montażu kotła gazowego do grzania cwu i sporadycznie do dogrzewania,jeżeli nie zechce się palić w piecu w okresach przejściowych.Zrobiłem schematy obecnej i przyszłej instalacji,proszę fachowców o przyjrzenie się,czy tak będzie działać.Chodzi mi o schemat 2,to co jest na 1 działa bez zarzutu.Nie jestem hydraulikiem ale to co zrobiłem do tej pory działa.Jeszcze raz proszę o sprawdzenie i ewentualne korekty,odpowiem również na pytania na forum .
    markmd
    Level 25  
    Przecież taniej od wymiennika jest zamknąć otwarty obieg, jeśli musi być już zamknięty (i mniejsze straty).
    P.S. Do czego służy wymiennik wszyscy wiedzą.
    konopka
    Level 11  
    Wiem o tym.Jest tylko problem z buforem.Otóż nie jest to zbiornik oryginalny a po oleju opałowym,aluminiowy.Obawiam się ,że nie wytrzyma,wolę nie ryzykować.Proszę o odpowiedź czy instalacja jest prawidłowa.Nurtuje mnie sprawa wymiennika: czy można byłoby wykorzystać płaszczowy czy to nieekonomiczne?
    markmd
    Level 25  
    Schemat jest poprawny. Można wykorzystać każdy typ wymiennika, jeśli ma odpowiednią moc i ciśnienie dla instalacji.
    konopka
    Level 11  
    Jest to wymiennik Viessmann dwupłaszczowy nierdzewny,ciśnienie wytrzyma spokojnie,wg.danych ma moc od 10 do 50kW zależnie od temperatury.Do jedrulaba:teplomix to zawór termostatyczny.Działa tak że gdy temperatura na kotle jest do 55st ,to woda krąży tylko w kotle.Po przekroczeniu 55st zawór powoli otwiera się i otwiera obieg /bufor i reszta instalacji/,temperatura spada zamyka się.Po prostu utrzymuje temperaturę powrotu powyżej55st co jest korzystne dla kotła,nie występuje zjawisko rosy.Co konkretnie mam rozrysować?

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Czy o to chodziło?Chcąc grzać tylko cwu wystarczy zamknąć zawór 1 a otworzyć 2,grzanie co otwarty 1,zamknięty 2.W razie pytań proszę pisać
    Jeszcze jedno:gdy temperatura na piecu spadnie poniżej 55st,teplomix zamknie duży obieg i system automatycznie przechodzi na ogrzewanie z bufora.

Zrobiłem korektę schematu.Pompa 24v to pompa awaryjna,załącza się automatycznie po zaniku napięcia 230v.Pracuje na 12v z akumulatorów ,które wyciągam na zimę z ciągnika.Druga poprawka to bypass wokół teplomixa.jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepłaUżywam ,gdy chcę wykorzystać resztki ciepła gdy zawór się zamknie.