Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła

22 Paź 2011 09:55 9344 7
 • Poziom 10  
  Witam.

  Od jakiegoś czasu probuje samodzielnie stworzyć schemat instalacji co gdzie jest kocioł gazowy 2-funkcyjny i piec na węgiel. Oba obiegi rozdzielone wymiennikiem. Instalacja z piecem na węgiel z buforem ciepla.

  Narysowałem sobie schemat i czy ktoś mądrzeszy mógłby mi wytknąć wady tego rozwizania i naprowadzić na właściwy trop? Od czytania wszystgiego w necie mam mętlik w głowie, żadna instalacja nie jest dokładnie taka sama. Wzorowałem się na tej stronie schemat nr 05 tylko u mnie kocił 2-funkc.

  Chciałbym osiągnąc co nastepuje:

  Rozpalać w piecu węglowym około 10 rano.
  Powyżej 40 stopni na piecu załącza się pompa P1, elektrozawór EZ1 jest otwarty a EZ2 zamknięty i woda krąży przez piec, wraz z pompą P1 włącza się pompa P3 w obiegu z grzejnikami.

  Zawór termostatyczny omija bufor dopóki woda po stronie pieca nie będzie miała (55,60,65 stopni ?) Jesli przekroczy ta wartość oznaczać to będzie ze grzejniki są już ciepłe i zawór ZT1 będzie przepuszczał wodę przez bufor.

  Kiedy w nocy piec się wygasi, elektrozawór EZ1 zamknie dopływ na piec a EZ2 puści obieg tylko przez bufor do jego rozładowania.

  O 6 rano jak wszystko wysygnie, wyłączą się pompy P1 i P3 zamknie się elektro zawór EZ2 (nie chcę by cieplo płyneło przez wymmiennik) i regulator pokojowy od pieca gazowego włączy ogrzewanie na 3 godziny z wykorzystaniem pompy wbudowanej w kocił gazowy.

  W tej chwili mam tylko piec gazowy i regulator, działa ok. Piec to jakas stara Beretta 8/24kW. Ustawiony na minimum i w ciągu godziny spala około 0,3m3 gazu w mieszkaniu jest max 22 stopnie ale najczęściej 20,5-21,5. przy delta temp około 14stopni (dwór/mieszkanie) Włączam w sumie w ciagu dnia na max 10 godzin.

  Chciałbym dołozyć tani piec na węgiel/miał/drewno (5, 8 lub 12kw). Mam dostęp do taniego węgla. Drzewo, wióry ze stolarni i ścinki płyt meblowych mam za darmo i szkoda mi tak po prostu to wyrzucać.


  1. Czy jest sens robic takie mijanki czy poprostu po stronie pieca tylko bufor, pompa, naczynie wzbiorcze i koniec - bez zbędnych kombinacji ?
  2. Czy pompa P3 może pchać wodę przez kocioł gazowy ? Moze zrobić trzeba jakąś mijankę gdy działa piec węglowy ?
  3. Czy bufor 140L wogóle coś da? Większy może być mi ciężko wstawić do kotłowni.

  Bardzo proszę o wszelkie sugestie, może ktoś posiada dokładnie takie rozwiązanie, byłbym wdzięczny za każdą pomoc.

  ps
  chciałbym zautomatyzować instalację na tyle ile się da, tak żeby zona nie wtajemniczona w szczegóły mogła samodzielnie to uruchomić i tak aby rano wszystko samo wystartowało a jednocześnie żeby nie kosztowało to majątek.

  jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  Proszę o odpowiedź dlaczego obieg pieca gazowego musi być oddzielony wymiennikiem od obiegu pieca węglowego?
 • Poziom 11  
  Wymiennik płytowy służy do połączenia dwóch układów:otwartego i zamkniętego

  Witam wszystkich.Podepnę się do tematu,choć może trochę z innej strony.Trochę faktów.W ubiegłym roku przerobiłem instalację c.o.Z konieczności przeniosłem kotłownię do budynku gospodarczego/ok. 10m wykopu/.Zamontowałem nowy MODERATOR,2 wymienniki cwu /w sumie 380l /oraz zbiornik buforowy 1500l.Jako naczynie wzbiorcze wykorzystałem izolowany zbiornik 80l po podgrzewaczu LIKE.Przy piecu mam zawór podnoszący temperaturę TEPLOMIX 55st,całość poprzez zawór czterodrożny połączona rurami 1" z budynkim mieszkalnym.CWU również.W sezonie grzewczym niema problemu z cwu,latem w zasadzie też.Wykorzystuję kolektor własnej roboty,który w tym roku zamontowałem na obrotnicy /sam podąża za słońcem /,jest efektywniejszy.Jeśli z dnia na dzień jest słońce jest ok,ale bywają dni pochmurne i trzeba palić.Dlatego podjąłem decyzję o montażu kotła gazowego do grzania cwu i sporadycznie do dogrzewania,jeżeli nie zechce się palić w piecu w okresach przejściowych.Zrobiłem schematy obecnej i przyszłej instalacji,proszę fachowców o przyjrzenie się,czy tak będzie działać.Chodzi mi o schemat 2,to co jest na 1 działa bez zarzutu.Nie jestem hydraulikiem ale to co zrobiłem do tej pory działa.Jeszcze raz proszę o sprawdzenie i ewentualne korekty,odpowiem również na pytania na forum .
  jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła
  jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła
 • Poziom 24  
  Przecież taniej od wymiennika jest zamknąć otwarty obieg, jeśli musi być już zamknięty (i mniejsze straty).
  P.S. Do czego służy wymiennik wszyscy wiedzą.
 • Poziom 11  
  Wiem o tym.Jest tylko problem z buforem.Otóż nie jest to zbiornik oryginalny a po oleju opałowym,aluminiowy.Obawiam się ,że nie wytrzyma,wolę nie ryzykować.Proszę o odpowiedź czy instalacja jest prawidłowa.Nurtuje mnie sprawa wymiennika: czy można byłoby wykorzystać płaszczowy czy to nieekonomiczne?
 • Poziom 10  
  konopka a mogłbyś szczogółowiej rozrysować obieg przez piec i bufor ?

  ten zawór Teplomix to rozumiem ze puszcza lub nie wode przez bufor w zaleznosci od temperatury ?
 • Poziom 24  
  Schemat jest poprawny. Można wykorzystać każdy typ wymiennika, jeśli ma odpowiednią moc i ciśnienie dla instalacji.
 • Poziom 11  
  Jest to wymiennik Viessmann dwupłaszczowy nierdzewny,ciśnienie wytrzyma spokojnie,wg.danych ma moc od 10 do 50kW zależnie od temperatury.Do jedrulaba:teplomix to zawór termostatyczny.Działa tak że gdy temperatura na kotle jest do 55st ,to woda krąży tylko w kotle.Po przekroczeniu 55st zawór powoli otwiera się i otwiera obieg /bufor i reszta instalacji/,temperatura spada zamyka się.Po prostu utrzymuje temperaturę powrotu powyżej55st co jest korzystne dla kotła,nie występuje zjawisko rosy.Co konkretnie mam rozrysować?

  Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

  Czy o to chodziło?Chcąc grzać tylko cwu wystarczy zamknąć zawór 1 a otworzyć 2,grzanie co otwarty 1,zamknięty 2.W razie pytań proszę pisać
  jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepła
  Jeszcze jedno:gdy temperatura na piecu spadnie poniżej 55st,teplomix zamknie duży obieg i system automatycznie przechodzi na ogrzewanie z bufora.

  Zrobiłem korektę schematu.Pompa 24v to pompa awaryjna,załącza się automatycznie po zaniku napięcia 230v.Pracuje na 12v z akumulatorów ,które wyciągam na zimę z ciągnika.Druga poprawka to bypass wokół teplomixa.jak wykonać kocił gazowy + piec na wegiel -poprawna instalacja z buforem ciepłaUżywam ,gdy chcę wykorzystać resztki ciepła gdy zawór się zamknie.