Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu?

22 Paź 2011 13:35 89402 7
  • Poziom 15  
    Witam
    Chciałbym zastosować oświetlenie schodowe w oprawach z żarówkami LED ale na 230V (LED 4W/230V) około 12-14 szt. Włączanie i wyłączanie miało by się odbywać za pomocą 3 czujników ruchu umieszczonych przy drzwiach na klatce schodowej.
    Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego czujnika oraz rozrysowanie schematu jak to ze sobą połączyć.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Rafał
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    Choćby najtańszy zmierzchowy czujnik ruchu za 14 złotych z portalu aukcyjnego. Czujkom nie szkodzi łączenie równoległe lub podłączenie zasilania w różnych miejscach i wpięcie wyjścia (fazy) w obwód żarówek w dowolnym miejscu. Należy tylko pamiętać aby wszystkie czujki zasilać z tej samej fazy, nie pomylić fazy z zerem oraz, żeby skrócić czasy ponieważ załączenie dowolnej czujki powoduje świecenie lamp. Jeśli to miejsce dostępne publicznie nie stosuj żarówek na gwint bo mogą się dematerializować.
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    wielkie dzięki, nie miałem nigdy w ręce takiego czujnika i nie wiedziałem jak się je podłącza.
    Czy poniższy czujnik by się nadawał LX2000
    Link skasowałem, regulamin pkt 3.1.18. [Łukasz]
  • Poziom 32  
    Ten czujnik się nadaje nie zapomnij o minimlnym obciżeniu 40W.
  • Poziom 33  
    rasm napisał:

Czy poniższy czujnik by się nadawał LX2000

Ten czujnik wogóle się nie nadaje ale za to ten jak najbardziej.

rasm napisał:
    rozrysowanie schematu jak to ze sobą połączyć.
    Proponuje zatrudnić elektryka bo zabawa z napięciem 230 V nie należy do przyjemnych.
  • Poziom 15  
    co do zabawy z prądem to nie ma problemu :), a o rozrysowanie schematu prosiłem bo nie wiedziałem jaka jest zasada w łączeniu czujek ruchu bo nie miałem nigdy takiej w ręku
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
  • Poziom 39  
    Kupisz czujkę dostaniesz schemat. Do czujki trzeba doprowadzić zasilanie w sposób oznaczony na konektorze. To jest ważne żeby czujka nie sterowała żarówką zerem zresztą jeśli z drugiej strony do żarówki jest doprowadzone zero to nawet nie zaświeci. Czujki łączymy równolegle. Napisałem wyżej trzeba wpiąć zasilania (wszystkie na tą samą fazę) a wyjście za przekaźnikiem do przewodu fazowego obwodu świetlnego. Nie musi to być wszystko fizycznie złączone w jednym miejscu jeśli masz gdzieś dostęp do puszki gdzie jest kompletne zasilanie i faza obwodu żarówek wpinasz się trzema przewodami. Podpowiem jeszcze jak sprawdzić czy wszystko jest na jednej fazie. Najpierw najlepiej ustalić jakie budynek ma przyłącze jeśli jednofazowe to nie trzeba ustalać faz. Jeśli 3 fazowe potrzebujemy długi przewód który wpinamy w jedną z faz i miernikiem lub dwoma szeregowo połączonymi żarówkami 230V sprawdzamy czy między drugą fazą którą chcemy wykorzystać nie ma 400V jeśli nie ma można łączyć. Nie bagatelizuj tego bo przy zwarciu międzyfazowym nakopcisz sporo rzeczy i użytkownicy budynku nie będą zadowoleni.
  • Poziom 15  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Zamawiam czujniki, jak dojadą i podłącze to dam znać :)
    Pozdrawiam
    Rafał