Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V565 przesłuchy na wejściach audio

22 Paź 2011 18:40 1425 3
  • Poziom 15  
    Zauważyłem iż w amplitunerze Yamaha RX-V565 na wejściu Audio2 mam jakieś lekkie przesłuchy ze źródła Audio1 przy podkręceniu głośności. Do wejścia Audio1 podłączone jest kablem dobrej jakości typu cinch radio internetowe.
    Okazuje się że gdziekolwiek nie podłączyć na wejście tego źródła sygnału to na wejściach "wokół" wystąpują przesłuchy np. podłączając do AV3 na AV2 i AV4 słychać ten sam dzwięk ... oczywiście bardzo cicho ale słychać.
    Wyraźniej przesłuchy słychać na wejściach Audio1 i Audio2.
    Dla sprawdzenia podłączyłem:
    - słuchawki - bez zmian
    - źródło sygnału dałem na wejście V-AUX na froncie amplitunera - to prawie całkowicie wyeliminowało efekt
    -przełączyłem wzmaciacz na tryb Pure Direct - ale efekt mimo że bardzo stłumiony występował.
    Dodatkowo źródło sygnału podłączyłem do amplitunera RX-V2067 na wejścia frontowe i tylnie. O ile na frontowych też nie było takiego efektu o tyle na tylnich też odrobine było coś słychać na wejściach sąsiednich - dużo słabiej niż w RX-V565 ale było słychać - oczywiście po podkręceniu głośności.
    Widać że im większa klasa wzmaciacza tym problem jest mniejszy. Stąd sam sobie udowodniłem po co audiofile każdy kanał separują do oddzielnego urządzenia :-) Do tej pory nie mogłem tego zrozumieć.
    Pytanie brzmi. Czy to jest normnalne czy raczej RX-V565 trzeba będzie zanieść na serwis (jest gwarancja)? Czy jeszcze jakoś inaczej to można sprawdzić?
    Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    sirius98 napisał:
    ...
    Pytanie brzmi. Czy to jest normalne czy raczej RX-V565 trzeba będzie zanieść na serwis (jest gwarancja)? Czy jeszcze jakoś inaczej to można sprawdzić?
    Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Myślę, że to jest niestety normalne. W RX-V565 nie masz mechanicznego przełącznika źródeł, który całkowicie odcina układy wzmacniające od źródeł dźwięku, które w danym momencie nie są tym przełącznikiem wybrane.
    Chcąc się przekonać, czy przesłuchy nie przekraczają wartości dopuszczalnych:
    - odczytać symbol układu scalonego odpowiedzialnego za elektroniczne przełączanie źródeł,
    - odnaleźć jego kartę katalogową i odczytać z niej, wartość tłumienia sygnału lub stosunek sygnału z wejścia aktywnego do sygnału podanego na wejście aktywne,
    - podać na jedno z wejść RX-V565, objętego działaniem tego przełącznika, sygnał akustyczny o wartości np. równiej połowie napięcia znamionowego danego wejścia,
    - przełączyć RX-V565 na inne wejście i na nóżkach układu scalonego odpowiadającym temu wyjściu, dokonać pomiaru napięcia akustycznego,
    - porównać wartość napięcia doprowadzonego do wejścia nieaktywnego, z wartością napięcia na nóżkach układu scalonego - wyjście aktywne.

GM
  • Poziom 15  
    Grzegorz Markowski napisał:
    W RX-V565 nie masz mechanicznego przełącznika źródeł, który całkowicie odcina układy wzmacniające od źródeł dźwięku, które w danym momencie nie są tym przełącznikiem wybrane.

Właśnie przed chwilą nim to napisałeś zastanawiałem się dlaczego czegoś takiego nie wrzucili do amplitunera tzn. taki mechaniczny przełącznik/wyłącznik kanałów sąsiednich w przypadku kiedy środkowy jest aktywny lub każdy kanał nie jest konstrukcyjnie separowany tzn. nie jest to oddzielna płytka. Pewnie jak bym dołożył kilka kPLN to i coś takiego było by w środku. :-)
    Zauważyłem że na wejściu AV1 problemu nie ma ale po chwili uświadomiłem sobie że AV1 to u mnie źródło sygnału optycznego z TV więc ... dlatego np. na AV2 nie ma przesłuchów.
    Trochę mnie uspokoiłeś.
    Dzięki za podpowiedź z dalszym sprawdzeniem tej kwestii. Mam serwisówkę więc nie będzie problemu. Na razie jednak nie będę tego robił bo sprzęt jest na gwarancji i nie chce go otwierać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W niektórych wzmacniacza/amplitunerach, przełączanie źródeł odbywa się elektroniczne, ale elementami wykonawczymi są styki przekaźników. Przesłuchy w takim rozwiązaniu praktycznie nie występują.

GM