Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaklocenia radia CB od zasilaczy nawigacji

nhumri 22 Paź 2011 23:38 2529 2
  • #1 22 Paź 2011 23:38
    nhumri
    Poziom 2  

Witam,
    na wstepie zanim dosiegna mnie gromy za "spamowanie" tematu pragne wspomaniec iz jest to moj pierwszy post na tejze szanownej stronie, i ze opcja "szukaj" nie jest mi obca. Mimo wyksztalcenia sctricte technicznego z praktycznymi aspektami elektroniki mialem juz dosyc dawno do czynienia wiec mimo najszczerszych checi moja wiedza i umiejetnosci pozostawiaja baaardzo wiele do zyczenia - stad prosba o wyrozumialosc jesli zadaje durne pytania.

Po tym przydlugim wstepie przechodze do sedna:
    - moja instalacja CB (president herbert + sirio performer 5000 na 5m kablu z podowjnym ekranem - bodajze h155 o ile dobrze pamietam) podlaczona niestety do rozgaleziacza zasilaia (3 gniazda podlaczone do "zapalniczki") cierpi na chroniczne i niezwykle mocne zaklocenia ze strony zasilaczy do nawigacji GSM/telefonu
    Od razu musze sprecyzowac kilka kwestii:
    - samochod jest samochodem sluzbowym wiec nie istnieje dla mnie mozliwosc jakichkolwiek modyfikacji w tym podlaczenia radia bezposrednio pod klemy akumulatora- chyba ze ktorys z szanownym forumowiczow wie jak to zrobic w focusie combi tak zeby bezproblemowo demontowac instalacje "od reki" w razie koniecznosci jakiegokolwiek odstawienia do serwisu
    - na kablu zasilajacym do radia cb znajduje sie obecnie "perelka" ferrytowa - jednak nie zauwazylem znaczacego spadku zakolcen
    - najwiekszym zrodlem zaklocen sa bezsprzecznie zasilacze do nawigacji GPS i telefonu (5V, 2A mini usb), oraz w znacznie mniejszym stopniu od detektora promieniowania radarowego - popularnie zwanego antyradarem - tutaj w granicach pomijalnych.
    - wszystkie urzadzenia (radio, zasilacze, listwa, etc znajduja sie w liskiej odleglosci bez mozliwosc odeseparowania - max 50 cm od siebie)

W zwiazku z powyszym szukam metody zminimalizowania zaklocen, jak dotad znalazlem kilka potencjalnych mozliwosci:
    1. montaz dodatkowych filtrow pasywnych na kablach zasilajacych
    2. montaz bardzo duzej pojemnosci kondensatora na kablach zasilajacych do cb
    3. konstrukcja "liniowego" zasilacza 5V 2-3A dla nawigacji z wbudowanymi dodatkowymi filtrami

Jak dotad z moich obserwacji wynika, ze w zaleznosci od chwilowego obciazenia nawigacji poziom generowanych zakolcen jest zmienny - biorac pod uwage, iz zasilacz jest oczywiscie chinskim "impulsowcem" zstanawiam sie czy najlepszym rozwiazaniem nie bylaby konstrukcja zasilacza liniowego plus dodanie dodatkowych filtrow ewentualnie (dla CB i dla zasilacza 5V) i ewentualnie proba ekranowania EM obodow. Bylbym niezmiernie wdzieczny za wszelkie sugestie odnosnie wszystkich wymienionych powyzej punktow lub takie ktorych nie wzialem pod uwage. Konstrukcja nie musi byc mikroskopijna a tylko miec mozliwsc szybkiego demontazu.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post zanim trafi do kosza.
    Proszę nie pisać o "braku polskich liter" a tym bardziej nie usuwać tego wpisu. /c2h5oh/

Co do szanownego moderatora - co prawda kiepsko u mnie z naukami humanistycznymi w szczegolnosci zwiazanymi z jezykoznastwem, ale bylbym wdzieczny za wskazanie w ktorym miejscu moj post jest:
    1. niezrozumialy
    2. niedbaly
    3 niezgodny z jezykiem polskim
    Zakladam, iz pkt. 3 odnosic sie ma do "braku polskich znakow diakrytycznych" w tekscie? Jesli tak to bardzo prosze o wskazanie w ktorym miejscu nastepstwem braku tychze znakow jest pkt 1 lub 2. Co do pkt 3. nie jestem swiadom tego iz, brak zastosowania polskich znakow diakrytycznych w calym, podkreslam calym tekscie jest jednoznacznie "wpisem naruszającym zasady pisowni języka polskiego" a przynajmniej nie jest mi znany zaden oficjalny dokument bezposrednio i jednoznacznie to stwierdzajacy. Jednoczesnie pragne poinformowac, ze tekst zostal celowo wprowadzony bez polskich znakow diakrytycznych. Jesli jest to tak wielkie naruszenie regulaminu to pokornie prosze tylko o wykladnie na jakiej podstawie (tj. konkretny dokument/ksiazka/itp lub informacje, ze zostalo to stwierdzone "zdaniem moderatora") i o skasowanie postu.

Co do odpowiedzi szanownych wspolforumowiczow - tak wiem ze podobne temty byly poruszane. Nie bez powodu wspominalem o tym, ze znana mi jest opcja "szukaj", wiem tez, ze po czesci sam odpowiedzialem na zadane pytanie, sek w tym, iz:
    - postow (zarowno forumowych jak i w google) jest sporo ale rownie duzo w nich niespojnosci i niejednoznacznosci (chodzi oczywiscie o kwestie merytoryczne a nie jezykowe)
    - majac stosunkowo mala praktyke w temacie mimo poznania potencjalnych rozwiazan chetnie skorzystalbym z rady kogos bardziej doswiadczonego ktory cos takiego testowal/projektowal/stosowal. Moze nawet sugesia jakiegos juz sprawdzonego rozwiazania. Tematow jest duzo, ale w wiekszosci konczy sie to tak: "...moim zdaniem itp.mozna zastosowac rozwiazanie takie - tutaj link do schematu lub postu - a potem zazwyczaj sie dany post konczy." Zadnych informacji zwrotnych odnosnie konstrukcji, uzytkowania, itp. Dla jednej osoby budowa i przetestowanie kilku rozwiazan to przyslowiowa "pestka" - dla kogos innego budowa nawet jednego to juz "wyzwanie"

0 2
  • #2 22 Paź 2011 23:46
    sq6ade
    Poziom 40  

Zamiast N-ty raz odkrywać Hamerykę wystarczy poczytać FO.
    Było ... było .... było... o tym N-razy . :)

0
  • #3 23 Paź 2011 20:37
    gregorio27
    Poziom 31  

OJ było i nawet kolega odpowiedział sobie sam na zadane pytanie.

1