Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson p50 wyrównanie głowicy drukującej

batigoool 23 Oct 2011 13:53 7286 4
 • #1
  batigoool
  Level 10  
  Witam, pojawił się problem z moim Epsonem p50. Sprzęt ma zamontowany CISS. Drukarka wydrukowała już ok 2k zdjęć, więc sprzęt nie jest nowy, ale jak do tej pory nie było z nią większych problemów. W pewnym momencie na dole wydrukowanych zdjęć zaczął pojawiać się biały pasek. Pasek ma 2-3mm. Pasek występuje na każdym rodzaju i rozmiarze papieru (od 9x13 do A4) Złe kadrowanie nie wchodzi w grę, gdyż do tej pory wszystko było ok, przy tych samych sposobach kadrowania. Pomyślałem, iż może być to wina złego wyrównania głowicy drukującej. Gdy chciałem wyrównać głowice doznałem szoku. Już podczas drukowania pierwszych "kwadratów" głowica jakby uderzała o lewy bok drukarki, podczas drukowania drugiego paska kwadratów, głowica zatrzymuje się przy lewym boku drukarki i zaczyna wydawać straszny warkot. Oto jak wygląda całe zjawisko:

  Dodam, iż drukarka lubi podobnie zachować się podczas drukowania zdjęcia A4 (choć nie zawsze). Przy wydrukach A4 słychać zawsze "obijanie" się głowicy o lewy bok drukarki, czego wcześniej nie zaobserwowałem. Bardzo proszę pomoc, gdzie leży przyczyna usterki oraz w jaki sposób mógłbym spróbować ją usunąć. Dodam, iż sprawa jest dosyć pilna. Będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc.
 • Helpful post
  #2
  endriuf
  Printers specialist
  Wyczyść encoder karetki (pasek mocowany po obu stronach drukarki i przechodzący przez karetkę).
 • #3
  batigoool
  Level 10  
  endriuf dzięki za odpowiedź.

  Czy masz na myśli ten pasek?
  Epson p50 wyrównanie głowicy drukującej
 • Helpful post
  #4
  endriuf
  Printers specialist
  Nie. Ten wyżej. Widać, że jest bardzo brudny. Tylko nie używaj alkoholu bo zmyjesz podziałkę. Najlepiej letnią wodą bo gorąca też potrafi zmyć. Weź ręcznik papierowy i zamocz w wodzie. Wyłącz drukarkę w momencie gdy karetka nie będzie zaparkowana, żeby można było ją ręcznie przesuwać.


  Epson p50 wyrównanie głowicy drukującej
 • #5
  batigoool
  Level 10  
  Dzięki wielkie endriuf, wyczyściłem pasek jak mi kazałeś i problem zniknął jak ręką odjął. Udało się wyrównać głowicę i biały pasek na dole zdjęcia również zniknął. Całe szczęście, że jest elektroda ;)