Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica

23 Paź 2011 18:44 9627 9
  • Poziom 21  
    Witam.

Posiadam tytułową spawarkę i mam z nią problem. Pewnego dnia spawarka przestała działać a objawy były takie że wentylator startował a przetwornica (ani bucznia, ani cyknięcia przekaźnika.

Pierwszą diagnozą była urwana/upalona nóżka transformatora oznaczonego kolorem różowym na zdjęciu oraz spalone 2 diody (które jak widać zastąpiłem zwykłymi prostowniczymi 1n4148) i spalony tranzystor 8050 (zaznaczony na czerwono). Po wymianie tych elementów podłączyłem spawarkę: trzasnął przekaźnik a ja odruchowo wyłączyłem spawarkę - niestety 2 raz już się nie włączyła - objawy takie jak na początku.
    Odparowały także z płytki 2 ścieżki zaznaczone na zdjęciu.

2 diagnoza - spalił się teraz 7812 - niestety po wymianie spawarka dalej nie rusza.

Te ścieżki odparowały (moja spawarka)
    (sprawna spawarka)

Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica Spawarka Magnum Snake 160 II - nie startuje przetwornica

Posiadam drugą podobną spawarkę także firmy Magnum i wywnioskowałem że z gniazda oznaczonego kolorem zielonym powinno wychodzić napięcie 24V DC (kable te biegną do płytki na samym dole) - u mnie nie ma tego napięcia. Dodam także że żadna dioda czy to w środku czy na panelu nie świeci.

Prosiłbym o jakieś rady, sugestie co przemierzyć, wymienić. Ewentualnie jakiś schemat.

Pozdrawiam i z góry dziękuję!
  • Relpol
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    To napięcie 24V jest z zasilacza impulsowego, którego transformatorek widać też na zdjęciu. Z kolei napięcie 12V służy do zasilania płytki z generatorem PWM. Przetwornica nie ruszy dopóki nie znajdziesz wszystkich uszkodzonych części i ich nie podmienisz.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. A IRFPE40 jest sprawny?
  • Relpol
  • Poziom 21  
    bestler - ale na tej płytce górnej praktycznie nic nie ma, wszystko przemierzone.
    A ten transformatorek od 24V - dobrze rozumie że chodzi o ten zaznaczony na różowo?

wola - wydaje mi się że sprawny, ale z dużym naciskiem na wydaje mi się bo nie umie do końca mierzyć takiego typu tranzystorów(hexfet,mosfet itp.), mógłby mi ktoś wskazać sposób sprawdzania takiego tranzystora?
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Nie mam akurat takiej ani podobnej spawarki, ale kilka dni temu miałem i kojarzę, że nie było tam tego IRF tylko TOP222 czy jakiś podobny. Być może są różne wersje tego zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. Na początek multimetrem przemierz, czy tranzystor nie ma zwarcia. "zniknięcie" ścieżek świadczy o zwarciu. I jeszcze jedna sprawa;
    Cytat:
    Pierwszą diagnozą była urwana/upalona nóżka transformatora oznaczonego kolorem różowym na zdjęciu oraz spalone 2 diody (które jak widać zastąpiłem zwykłymi prostowniczymi 1n4148) i spalony tranzystor 8050 (zaznaczony na czerwono).
    zaznaczone diody (zdjęcie pierwsze) nie wyglądają na 1n4148 ( bardziej te obok). A na dodatek przy jednej z nich jest oznaczenie Z4 (być może to dioda zenera)
    Jak masz podobną, to sprawdź.
  • Poziom 21  
    Faktycznie mój błąd z tymi 4148, wstawiłem tam 1N4007.
    A co do tego Z4 - jest to wysoce prawdopodobne iż to była zenerka (mała rurka) - niestety nie byłem wstanie odczytać a na oznaczenie w ogóle nie spojrzałem.

Jak tylko dopadnę spawarkę to przemierzę ten tranzystor i napisze co i jak, a Z4 postaram się znaleźć w drugiej spawarce i sprawdzić wartość.

Przepraszam za niepoprawną polszczyznę, nie jestem polonistą :)

... nic nie szkodzi wszak pisać poprawnie powinni wszyscy!. ModBR
  • Poziom 17  
    Panowie, ma ktoś informację jaka jest wartość diody Zenera w przetwornicy pomocniczej, oznaczonej na płycie jako Z4?
  • Specjalista - spawarki
    Większość uszkodzeń tego zasilacza pomocniczego powoduje zwarcie na trafie impulsowym (niedostępne, można spróbować przewinąć).
    Najprościej wymienić płytę na nową i problem z głowy.
    smd
  • Admin DIY, Automatyka
    smd napisał:
    Najprościej wymienić płytę na nową i problem z głowy.

Zapewniam, że da się kupić samo trafo a i z przewinięciem nie ma problemu.

Zamykam wątek. ModBR