Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

policzenie ukladu - zadanie dla madrych glow

04 Gru 2004 19:20 1277 9
  • Poziom 9  
    czesc
    Potrzebuje pomocy. Mam do policzenia uklad ktorego schemat znajduje sie w zalaczniku. Mam to do zrobienia na poniedzialek do szkoly i musze to zrobic zeby zaliczyc przedmiot. Niestety to jest taki przedmiot ktorego wogole nie lapie. Wiem ze jest wielu z Was, dla ktorych policzenie tego to formalnosc, i wlasnie do tych z Was zwracam sie z prosba o pomoc. Niestety to zadanie przesrasta moje mozliwosci.

dane:
    Id1=1mA , Id2=1mA , UDS2=5V , C1=100nF, C2=1uF , C3=100uF.
    Tranzystory T1,T2:N_CMOS W=250u , L=10u
    Tranzystory T3,T4: 2N3904
    UCC=+15V, Rg=10k , Ro=10k

Zadanie jest nastepujace:
    1) Obliczyc brakujace wartosci rezystorow
    2) Obliczyc w zakresie srednich czestotliwosci:
    a) Wzmocnienie napieciowe zwykle i skuteczne
    b) Wzmocnienie pradowe zwykle i skuteczne
    c) Wzmocnienie mocy skuteczne i dysponowane
    3) Oszacowac dolna czestotliwosc graniczna wzmocnienia napieciowego i skutecznego, oraz maksymalna amplitude napiecia wyjsciowego Uwymax bez wyraznych znieksztalcen (obcinania wierzcholkow)
    4) Zaproponowac modyfikacje ukladu by uzyskac wieksza amplitude napiecia wyjsciowego bez znieksztalcen
  • Poziom 16  
    Witam. Co to sa za parametry W i L? jaka jest preferowana metoda obliczeń? Pozdrawiam:)
  • Poziom 15  
    hmm, W to pewnie szerokość kanału L to jego długość, potrzebne do policzenia β-ty, którą w tym przypadku trzeba wziąć z wyjsciowego pliku *.out bo nie wiem w jaki sposób spice modeluje ten parametr.

Mnie za to bardzo interesuje sposób działania tej pary róznicowej, bo o ile schemat mi jest znany, nigdy nie potrafiłem go przenalizować krok po kroku.

Zaczął bym od tego, że bramka:) T2 wisi na 0V i co dalej........ może ktoś by mógł mi to wytłumaczyć jak by miał chwilę czasu.
  • Pomocny dla użytkowników
    Ja bym zaczął od tego, że T2 nie ma bazy tylko bramkę ...

A gdzie płyną te prądy Id1 i i Id2 czy to prądy drenu ?

Jeżeli tak to prąd z lustra prądowego wynosi Id1+Id2=2 mA
  • Poziom 9  
    parametry W i L sa potrzebne do policzenia β tranzystorow T1 i T3.
    jest cos takiego Id=β/2*(Ugs-Ut)² - gdzie Id podany wyzej, Ut=1V (teraz sie dowiedzialem ze trzeba takie przyjac) i β=0.5m(β=W*Kp/L - Kp trzeba przyjac 20µ). Id1=Id2, β1=β2, Ut1=Ut2 wiec wychodzi, ze Ugs1=Ugs2=Ugs=3V.

Potencjaly Vs zrodel obu tranzystorow T1 i T2 sa takie same(oczywiste), Ugs1=Ugs2 wiec potencjaly bramek musza byc identyczne(Ugs1=Vg1-Vs, Vg1=Ugs1+Vs=Ugs2+Vs=Vg2). To z kolei daje ze spadek napiecia na R1 jest identyczny jak na R5 (Ur1=Vcc-Vg i Ur5=Vcc-Vg), tak samo jest dla rezystancji R2 i R6(Ur2=Ur6=Vg-0).

Teraz jak rozpisze wszystkie oczka to mam o jedna niewiadoma wiecej niz rownan :(. Kto pomoze?
  • Poziom 9  
    2K napisał:
    parametry W i L sa potrzebne do policzenia β tranzystorow T1 i T3.

T1 i T2 oczywiscie.
    Id1 i Id2 to prady drenow.
    Jesli chodzi o lustro pradowe to chyba ono tutaj nie gra wiekszej roli i mozna je dla uproszczenia zastapic zrodlem pradowym o wydajnosci 2mA (R4 jest latwo policzyc).
    Wszystko rozchodzi sie o R1 , R2 , R3 , R5 , R6
  • Pomocny dla użytkowników
    R1=R5, R2=R6 z symetrii układu.

Napięcie bramka-źródło w punkcie pracy określasz z tych parametrów W i L oraz prądu drenu Id=f(Ugs).
    Napięcie na bramce pomniejszone o Ugs musi być większe niż Ucesat tranzystora wyjściowego lustra prądowego by pracował on w zakresie aktywnym (Ug-Ugs>Ucesat). Np przyjmujesz sobie Uce=2V do tego dodajesz napięcie Ugs dla danego prądu Id i otrzymujesz napięcie polaryzujące bramkę (a to liczysz z nieobciążonego dzielnika R1<-> R5.
    Jak masz napięcie Ugs i napięcie Ug to liczysz Us dodajesz doń Uds i to co wyjdzie jest równe Ucc-R6*Id2.
  • Poziom 15  
    Bład już poprawiłem; oczywiście, że chodziło o bramkę;). Natomiast pytanie moie jest nadal aktualne: jak się zmieni napięcie na wyjsciu T2 przy zmianie wejsciowego T1?
  • Poziom 9  
    Paweł Sujko napisał:
    R1=R5, R2=R6 z symetrii układu.

spadki napiec na rezystancjach (R1 i R5) , (R2 i R6) musza byc rowne, co sie bierze z tego ze Vg1=Vg2=Vg, wiec odpowiednio Ur1=Ur5 i Ur2=Ur6 -> co daje z dzielnikow R2/(R1+R2)=R6/(R5+R6), ale zeby te rezystancje od razu byly sobie rowne? Przeciez nie wiadomo jakie prady plyna tymi dwiema galeziami. Mi sie wydaje ze po prostu musza dzielic jednakowo, a jakie beda mialy wartosci to juz dowolnie (?)
    Paweł Sujko napisał:
    Napięcie bramka-źródło w punkcie pracy określasz z tych parametrów W i L oraz prądu drenu Id=f(Ugs).
    Napięcie na bramce pomniejszone o Ugs musi być większe niż Ucesat tranzystora wyjściowego lustra prądowego by pracował on w zakresie aktywnym (Ug-Ugs>Ucesat).

No wlasnie. Tak jak napisalem wyzej, jak zapisze wszystkie oczka to mam jedna niewiadoma wiecej niz rownan wiec nic nie oblicze i wlasnie sie zastanawialem, czy to nie jest tak ze cos musze przyjac, np. tak jak Ty podajesz ze Uce dla tranzystora T4
    Paweł Sujko napisał:
    Np przyjmujesz sobie Uce=2V)

sprostuj jesli zle kombinuje. Ucesat w tranzystorach bipolarnych wynosi ok. 0.2V, wiec napiecie Uce ktore trzeba przyjac musi byc wieksze niz 0.2 ale mniejsze nic potencjal Vcc(15V) pomniejszony o jakis(jeszcze nie znany) spadek napiecia na R3 i Uds2 (5V). Czyli Uce (Vs) musi byc co najwyzej rowne 10V-Ur3?
    Paweł Sujko napisał:
    Jak masz napięcie Ugs i napięcie Ug to liczysz Us dodajesz doń Uds i to co wyjdzie jest równe Ucc-R6*Id2.

Ucc-R3*Id2 - zgadza sie?
  • Poziom 9  
    policzylem rezystancje, napiecia Ugs i potencjaly Vg i Vc.
    czy ktos z tymi danymi jest w stanie obliczyc:
    a)wzmocnienie napieciowe zwykle i skuteczne
    b)wzmocnienie pradowe zwykle i skuteczne
    c)wzmocnienie mocy skuteczne i dysponowane

dane:
    R1=R5=20k , R2=R6=10k , R3=8k , R4=7.12k , Rg=10k , Ro=10k
    Uds1=13V , Uds2=5V , Ugs=3V , Uce=2V
    Vg=5V , Vs=2V
    Id1=1mA , Id2=1mA , Ic4=2mA
    C1=100n , C2=1µ , C3=100µ
    β(dla T1 i T2)=0.5m
    Ut(dla T1 i T2)=1V