Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DGP, płaszcz wodny a CWU?

twardy5 24 Oct 2011 09:59 2008 2
Bosch
    twardy5
    Level 10  
    Mam dylemat odnośnie instalacji CO, buduję dom. Etap - stan surowy otwarty, trzeba zacząć myśleć, jak go ogrzeję. Sytuacja wygląda następująco: jakieś 100m od budowy biegnie nitka gazu ziemnego. Z przyłączem nie będzie problemu, ale koszty są chyba dość wysoki,e a w ogóle ceny gazu mnie przerażają. Jestem zdecydowany na kocioł na paliwo stałe, węgiel, drewno czy coś innego. Ekogroszek odpada - cena za tonę podskoczyła w ciągu dwóch lat chyba 200%. Mam kominek w salonie i chciałbym go wykorzystać - czy wystarczy z DGP? Ale co wtedy z CWU? Będę musiał w CO, palić żeby zagrzać wodę. Nie ukrywam, że cena (ogólnie instalacja plus cena paliwa) ma decydujące znaczenie.
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Bosch
    ukji80
    Level 18  
    Kominek jest bez płaszcza wodnego?Można zrobić wężownice miedzianą,oplatającą rurę odprowadzającą gorące spaliny do komina.Podłączyć pod zasobnik,zamontować pompkę i sterownik z czujnikiem.Który by kontrolował pracę pompy.
    Nie jestem specem w tej dziedzinie więc jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
    twardy5
    Level 10  
    Co myślicie o takim rozwiązaniu: CO na paliwo stałe do tego CWU z pompy ciepła( powietrze - woda) z duzym zasobnikiem powiedzmy 300l (4-5 osobowa rodzina) z dwiema wężownicami dla PC i dla CO gdy PC nie da rady. PC bedzie grzała wodę w okresie letnim a w okresie zimowym dodatkowo bedzie wspomagana z CO . Fajnie gdyby do zasobnika można było podpiąć kominek żeby w okresie przejściowym dogrzewać dom a przy okazji zagrzać wode w zasobniku